Wisła cieszy się z sukcesu Adama Małysza

Adam Małysz nie zdobył złotego medalu na dużej skoczni w Salt Lake City, ale Wisła i tak oszalała ze szczęścia. - Co tam, mamy przecież dwa medale - cieszył się 14-letni Michał Kochański, kibic Małysza z Jaworzna.
Skoki na telebimie i w okolicznych lokalach oglądało prawie 1,5 tys. kibiców i to pomimo deszczowej pogody.

Do Wisły, podobnie jak w niedzielę, zwaliły tłumy kibiców z całego Śląska i Podbeskidzia. Byli fani z Raciborza, Katowic, Rudy Śląskiej, Bielska-Białej i... Salt Lake City!

- Nikt mi nie wierzy, kiedy mówię skąd jestem, ale to fakt. Małysz skacze u mnie, a ja jestem w jego mieście i trzymam za niego kciuki - mówił nam z uśmiechem David Castillio, 19-letni student z Salt Lake City, który środowe zawody oglądał na telebimie w centrum Wisły w towarzystwie swojej dziewczyny Ani Latko z Katowic. Oprócz niego imprezę oglądało prawie 1, 5 tys, kibiców i to pomimo chłodnej oraz deszczowej pogody.

Wszyscy oczywiście żywiołowo dopingowali naszego mistrza. Wystarczyło, że na ekranie pojawił się Małysz, a już w górę szły flagi i szaliki, a kibice skandowali: Adam! Adam!

Państwo Wilkowie przyjechali do Wisły ze Zgorzelca z ogromnym transparentem: Adaś! Jesteśmy z Tobą. - Bez względu na wynik on i tak jest dla nas najlepszy - podkreślała Iwona Wilk. Równie gorąco, co na placu w centrum Wisły było w miejscowych lokalach: U Bociana w Kopydle czy w pizzerii Roma. Tę ostatnią wizytowała ekipa niemieckiej telewizji ZDF.

- Przygotowujemy materiał na czwartek. O Małyszu, o klubie i o mieście. Mam nadzieję, że zawody wygra właśnie Małysz. Dlaczego? Bo wtedy materiał będzie ciekawszy dla naszych redaktorów w Niemczech - tłumaczył nam przed zawodami z uśmiechem Dietmar Barsig, warszawski korespondent ZDF.

Bar U Bociana był w środę nieczynny. - Już wcześniej robiliśmy rezerwację. Jest 50 osób: miejscowi oraz kibice z całej Polski, z Poznania, Gdańska i Wrocławia - opowiadał Tadeusz Ficek, właściciel lokalu.

Po srebrnym skoku Małysza wszędzie w górę strzeliły szampany. Ludzie tańczyli w lokalach i na ulicy. Nikt nie przejmował się tym, że nasz mistrz przegrał z Simonem Ammannem.

- Adam starał się jak mógł, ale wygrał lepszy - krótko stwierdził 20-letni Rafał Pilch z Wisły, z wymalowaną na biało-czerwono twarzą. - Co tam! Jest fantastycznie, mamy przecież kolejny medal - cieszyła się Helena Legierska, właścicielka pizzerii Roma.

Tylko kibice z Niemiec, których jest obecnie sporo w Wiśle, byli zawiedzeni. - No cóż, liczyliśmy, że wygra Hannawald, a tu tylko 4. miejsce - narzekał po zakończeniu konkursu Ronny Koenig z Wittenbergii.

Wielkie emocje towarzyszyły oglądaniu skoków Adama Małysza nie tylko w Wiśle. Masa fanów naszego skoczka zgromadziła się przy wystawionych w pubach telewizorach także w innych miastach. W Bielsku najlepsze chyba warunki do kibicowania były w pubie "Halabarda". Tu oglądano relację wyświetlaną z projektora na wielkim ekranie. Zachęcały do tego plakaty: "Skocz na piwko". Przy ławach było jak na igrzyskach za oceanem: biało-czerwone szaliki, czapeczki, młynki, gwizdki.

- Tu jest nawet lepiej niż przy skoczni, bo można stres łagodzić browarkiem - przekonywał Sebastian, zagorzały kibic skoków.

Kibice szaleli za każdym razem, gdy tylko któryś z Polaków pojawiał się na rozbiegu. Najgłośniej było, ma się rozumieć, przy Adamie. Śpiewano, krzyczano i skandowano ile wlezie.

- Tylko przy jego skokach zakładam tą czapeczkę. Na szczęście - mówił Marek, naciągając na czoło niebieską bejsbolówką z wyszytym autografem Małysza.

Po skoku Adama w drugiej serii nastąpił oszałamiający wrzask. Zamienił się w gwizd i wycie podczas lotu Svena Hannawalda. Gdy ten wylądował na ułamek sekundy zapanowała cisza. I nagle "Halabardę" rozdarł ogromny szał radości - gdy Niemiec podparł się oddając Polakowi srebro. Z głośników ryknęło: "We are the champions". Niektórzy zaczęli wykonywać dziki taniec na środku knajpy, inni padali sobie w ramiona. Radości nie było końca.

Grzegorz Wójcik, właściciel "Halabardy" uważa, że to znakomity sposób na promocję pubu. - Ludzie jak widać bawią się świetnie oglądając sport. Na mistrzostwa świata w piłce nożnej mam już wszystko zarezerwowane - mówi Wójcik.Walkę Małysza o srebro oglądano nawet w noclegowni dla bezdomnych w Bielsku. Tu w każdej z sal są telewizory.

- I wszystkie oczywiście nastawione na skoki Małysza. Wszyscy strasznie się cieszą - mówi Marian Moskal, opiekun z noclegowni.

Gorzej z oglądaniem mieli kierowcy autobusów PKS. Ich trzymały bowiem sztywne ramy rozkładu jazdy. - Wyników pierwszej serii słuchałem w radiu. Teraz ledwo co dojechałem z kursu i patrzę na powtórki - mówi Mieczysław Czylok, siedząc wraz z innymi na świetlicy dla kierowców na bielskim dworcu PKS. Czas jednak szybko mija. Zbliża się pora odjazdu a tu za chwilę skok Małysza. Co robić?

- No, tą minutkę, dwie można poczekać. Teraz tłumów nie ma. Ludzie zrozumieją, że Małysz - uśmiecha się Czylok.

 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju