Polscy skoczkowie w do Ga-Pa i Ramsau

Marcin Bachleda, Grzegorz Sobczyk, Wojciech Skupień i Wojciech Tajner pojechali dziś do Garmisch-Partenkirchen na Puchar Kontynentalny. Adam Małysz i Robert Mateja od niedzieli zaczną zgrupowanie w Ramsau, gdzie będą skakać na igielicie.
- Jadę do Ga-Pa na kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego, które zostaną rozegrane w sobotę i niedzielę - powiedział PAP drugi trener kadry narodowej Piotr Fijas. - Ostatnie sukcesy Bachledy [wygrał m.in. w Salt Lake City - red] cieszą, ale w konkursach za oceanem nie było najsilniejszej obsady. Dopiero zawody w Ga-Pa będą prawdziwym sprawdzianem jego formy.

Bachleda jest obecnie trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. I ma duże szansę na zajęcie miejsca w czołówce. Do rozegrania pozostały jeszcze cztery konkursy. Aby za bardzo nie obciążać go startami, Bachleda nie został włączony go do kadry na Letnią Grand Prix, która rozpoczyna się 9 sierpnia. Powołani zostali: Tomisław Tajner, Sobczyk, Skupień i Wojciech Tajner (kuzyn Tomisława).

Natomiast nasi najlepsi skoczkowie z Adamem Małyszem na czele mają własny plan treningowo-startowy, który nie przewiduje udziału ani w Pucharze Kontynentalnym, ani w Letniej Grand Prix. - W Ramsau będą ćwiczyć na dużych, 120-metrowych, skoczniach. Pierwsze skoki na śniegu planujemy dopiero w listopadzie.

W kadrze A jest sześciu zawodników: Małysz, Mateja, Bachleda, Tomasz Pochwała, Sobczyk i T. Tajner. Po zgrupowaniu w Ramsau polscy skoczkowie pojadą trenować do Predazzo.

Przygotowują się do nowego sezonu bez fizjologa i psychologa. Z prof. Jerzym Żołądziem i dr Janem Blecharzem - pracownikami naukowymi krakowskiej AWF i współtwórcami sukcesów Małysza - Polski Związek Narciarski nie przedłużył umów o pracę. Tłumaczył swą decyzję zbyt wysokimi żądaniami finansowymi krakowskich naukowców. Trwają poszukiwania nowego psychologa i fizjologa.

Jednym z kandydatów jest rektor AWF w Katowicach, prof. Wiesław Pilis. Byłby on szefem grupy fizjologów, współpracujących z trenerem Apoloniuszem Tajnerem.