Ammann Simon

Kraj:

Szwajcaria

Urodzony:

29 czerwca 1981 r.

Sukcesy:

Dwa złote medale olimpijskie w 2002 r. w Salt Lake City

Występy na igrzyskach:

1998: 39. miejsce na dużej skoczni, 35 na średniej.

2002: Złoty medal na dużej skoczni, złoty medal na średniej.

Debiut w Pucharze Świata:

27 grudzień 1997 Oberstdorf

Zwycięstwa w Pucharze Świata

1

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata:

2000 - 45.

2001 - bez punktów

2002 - 7.

Sylwetka:

1. Ammann pochodzi z rolniczej rodziny, z Unterwasser. Wychował się bez telewizji i radia.

2. Skoki narciarskie poznał przypadkiem. W Szwajcarii dzieci w szkole podstawowej próbują różnych dyscyplin. A że w sąsiedniej wiosce jest niewielka skocznia, to próbowali też i skoków. Opiekun skoczni zauważył, że Ammann skacze lepiej niż inne dzieci i zachęcił go do zainteresowania się tą dyscypliną.

3. Opiekunem tym okazał się mieszkający niedaleko rodzinnego domu Ammannów Walter Steiner - Szwajcar, który w Sapporo w 1972 r. zdobył srebrny medal, o 0,1 pkt. przegrywając z Wojciechem Fortuną

4. Simon skakał coraz lepiej (tzn. na tyle, by znaleźć się w kadrze Szwajcarii i startować w Pucharze Kontynentalnym), ale ku przerażeniu swych trenerów nie rezygnuje ze młodzieńczych zabaw - w 1988 roku podczas jazdy na rolkach rozwalił sobie kolano. Przez cały rok nie mógł trenować. Na "rollerach" jeździ nadal.

5. W 1997 r. (29 grudnia) Ammann debiutuje w zawodach Pucharu Świata, zajmując 15. miejsce w Oberstdorfie (Adam małysz był wtedy 41., najlepszy z Polaków Krystian Długopolski 33., o jedno miejsce gorzej niż Martin Schmitt).

6. W 1998 r. Ammann, mając zaledwie 16 lat, pojechał na olimpiadę w Nagano, ale nic tam nie zwojował (39. miejsce na dużej skoczni i 35. na średniej).

7. Po olimpiadzie Simon zniknął - stwierdził, że matura jest ważniejsza. Teraz studiuje ekonomię. Aby mieć czas na treningi, robi rok w dwa lata.

8. Przez ponad dwa lata skakał w zawodach Grand Prix - to taka trzecia liga skoczków. W zawodach Pucharu Świata ma kłopoty z zakwalifikowaniem się do pięćdziesiątki.

9. Kibice nazwisko Ammann przypomnieli sobie dopiero w tym roku w Engelbergu. Młody Szwajcar zajął 16 grudnia 2001 drugie miejsce (za Adamem Małyszem). W następny weekend w Predazzo Ammann cieszył się jak dziecko - dwa razy stanął na podium, był trzeci i drugi.

10. Szwajcarzy nie mieli okazji podziwiać historycznego sukcesu Ammanna na średniej skoczni w Salt Lake City. W szwajcarskiej telewizji nie było transmisji ze skoków. Wytrwali mogli śledzić transmisję w Eurosporcie. Telewizja szwajcarska wolała pokazać pojedynek Szwajcaria-Finlandia w curlingu i bieg zjazdowy do kombinacji...

Copyright © Agora SA