PŚ w Planicy. Kapitalny Schlierenzauer, Małysz ósmy, ale odrabia straty

Adam Małysz w swoim przedostatnim konkursie indywidualnym w karierze zajął ósme miejsce. Do trzeciego w klasyfikacji PŚ Andreasa Koflera odrobił 8 punktów, różnica nadal jest jednak duża. Tuż przed polskim mistrzem uplasował się bardzo równo skaczący Kamil Stoch. Całe podium przypadło Austriakom. Wygrał Gregor Schlierenzauer, tuż przed Thomasem Morgensternem i Martinem Kochem.

Tak relacjonowaliśmy konkurs w Planicy na żywo - Zczuba.pl

Dwa pierwsze piątkowe skoki Adama Małysza były do siebie zbliżone. Polak w serii próbnej osiągnął 203,5 metra, co w rezultacie dawało szóste miejsce. Najlepszy Schlierenzauer skoczył 213,5 metra. Jak się okazało, lider klasyfikacji lotów także w konkursie nie miał sobie równych.

W pierwszej serii Adam Małysz osiągnął 201,5 metra, co dawało 10 miejsce. Tuż przed nim uplasował się Kamil Stoch z wynikiem 206,5 metra. W finałowej części znaleźli się także Piotr Żyła (190,5 metra, 26. miejsce) i Stefan Hula (190 m, 30.). Odpadł Tomasz Byrt, któremu do awansu zabrakło trzech zepsutych skoków rywali.

Prowadził Thomas Morgenstern (217,5 metra), tuż przed Gregorem Schlierenzauerem. Na drugiej pozycji był jego rodak Gregor Schlierenzauerem, który wylądował o 1,5 metra dalej, ale miał lepsze warunki wietrzne. Na trzecim miejscu plasował się Fin Matti Hautamaeki.

Polski mistrz drugi skok oddał dużo lepszy. O pół metra przekroczył rozmiar skoczni (215,5 metra), co pozwoliło mu awansować na 8. miejsce. Jeszcze lepiej spisał się Kamil Stoch, który w prawdzie lądował bliżej niż Małysz, ale dzięki punktom za słabsze warunki atmosferyczne, w tabeli wyprzedził starszego kolegę (7. miejsce). Piotr Żyła i Stefan Hula zajęli odpowiednio 26. i 30. miejsce.

Kapitalna walka o pierwsze miejsce rozegrała się między dwoma Austriakami. Schlierenzauer oddał najdłuższy skok w konkursie (226 metrów), co w efekcie pozwoliło mu wyprzedzić Thomasa Morgensterna o 2,8 punktu (224 metry). Trzeci był Martin Koch (222,5 metra).

Adam Małysz odrobił w piątek 8 punktów w klasyfikacji PŚ do trzeciego w tabeli Andreasa Koflera (11. miejsce). Różnica wciąż jest jednak duża - wynosi 27 oczek. Przed Polakiem jeszcze 4 skoki w oficjalnych konkursach pucharu świata (zakładamy, że w obu konkursach awansuje do drugiej serii). W sobotę (o 10) czeka nas konkurs drużynowy, w niedzielę Polak powalczy o ostatnie w karierze indywidualne podium (9.30). Trzymamy kciuki!