Raw Air. Wellinger obejmuje prowadzenie w turnieju. Polacy? Bez rewelacji

W Oslo zakończyły się kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. Zwycięzcą prologu został Andreas Wellinger, drugi był Peter Prevc, a trzeci Richard Freitag. Najlepszy z Polaków Maciej Kot był szósty.
Za nami początek długo oczekiwanego Raw Air. Po pierwszym prologu w turnieju na prowadzenie wyszedł Andreas Wellinger, który ma już 10,8 punktu przewagi nad Stefanem Kraftem i aż 16 punktów nad Kamilem Stochem, którzy wydają się być najgroźniejszymi rywalami Niemca do zwycięstwa w całym turnieju.

Wellinger w swoim skoku poleciał aż 132,5 m, co było najdłuższą odległością kwalifikacji. Niemiec o 4,6 pkt wyprzedził Petera Prevca (130,5 m) i o 8,7 pkt trzeciego Richarda Freitaga (128 m). Stefan Kraft skoczył 126,5 metra i zajął piąte miejsce.

Polscy skoczkowie skakali dobrze, ale nie rewelacyjnie. Najlepszy podczas piątkowych kwalifikacji był Maciej Kot (129,5 m), który zajął szóste miejsce. Tuż za nim był Piotr Żyła (128 m), a Dawid Kubacki skończył prolog na ósmym miejscu, które podzielił z Manuelem Fettnerem. Słaby skok oddał Kamil Stoch, który skoczył zaledwie 124,5 metra i zajął jedenaste miejsce. W niedzielnym konkursie zobaczymy także Jana Ziobro, który kwalifikacje skończył na 14 miejscu. Do konkursu nie zdołał awansować Stefan Hula, który był dopiero 55.

Skoku w kwalifikacjach nie oddał Klemens Murańka, który został zdyskwalifikowany. Polak był jednym z ośmiu zawodników, którzy nie zostali dopuszczeniu do startu. Największą sensacją było wykluczenie Andersa Fannemela.

Raw Air jest zdecydowanie najbardziej wyczerpującym turniejem w historii skoków narciarskich. Rywalizacja o zwycięstwo w norweskim cyklu będzie trwała przez dziesięć dni z rzędu, a do klasyfikacji generalnej będą liczyły się skoki nie tylko z konkursów indywidualnych, ale także kwalifikacji, które na czas Raw Air będą nazywane prologami. Co ciekawe, do klasyfikacji turnieju będą liczyły się również indywidualne wyniki z zawodów drużynowych.

W sobotę zostanie rozegrany konkurs drużynowy. Konkurs indywidualny zaplanowano na niedzielę.