Nowa miotła na skoczni. Kto zastąpi Łukasza Kruczka?

Łukasz Kruczek ogłosił, że po sezonie kończy pracę z reprezentacją. Przed wybitnie utytułowanym trenerem jeszcze 50 dni na stanowisku. Następcą będzie prawdopodobnie obcokrajowiec.
Wystarczy spojrzeć na skład Polaków na sobotnie zawody Pucharu Świata w Oslo, by zdać sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji znalazł się ich trener. Z kadry A, która przygotowuje się do sezonu i trenuje z Kruczkiem, na Holmenkollen wystartuje tylko Kamil Stoch. Reszta: Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała i Bartłomiej Kłusek, to zawodnicy kadry B prowadzeni przez trenera Macieja Maciusiaka. A przecież Stoch przeżywa kryzys formy, jest 20. w klasyfikacji generalnej PŚ, w ostatnich zawodach w Sapporo nie awansował nawet do finałowej trzydziestki. Kruczek ma dość powodów, by myśleć o dymisji.

W czwartek napisał oświadczenie wyjaśniające, że odejdzie po zakończeniu sezonu. "Nie jest to decyzja zarządu Polskiego Związku Narciarskiego, tylko moja. I nie podjąłem jej wczoraj, ale przedstawiłem ją prezesowi PZN Apoloniuszowi Tajnerowi podczas Turnieju Czterech Skoczni". Przez ostatnie 50 dni, czyli do końca sezonu, Kruczek nie zamierza "ani o pół procent zmniejszyć natężenia pracy". "Jest połowa sezonu, dopiero po jego zakończeniu przekonamy się, czy rzeczywiście był najsłabszy. Wyniki reprezentacji pozostają priorytetem dla mnie" - dodał.

- Rzeczywiście podczas ostatniego Turnieju Czterech Skoczni Łukasz wspominał mi, że kiełkuje w nim myśl o rezygnacji, a na mistrzostwach świata w lotach na Kulm powtórzył to kategorycznie. Ale pierwszy raz mówił mi o tym jeszcze przed sezonem - opowiada "Wyborczej" Tajner. Dodaje jednak, że gdyby zła karta się odwróciła, gdyby polscy skoczkowie zaczęli skakać dobrze, odnosić sukcesy, po zakończeniu sezonu namawiałby Kruczka do pozostania.

A jeśli zła karta się nie odwróci? Prezes jest zwolennikiem opcji zatrudnienia trenera z zagranicy. - Żeby nie był uwikłany w żadne polskie układy, ale obiektywnie, bezstronnie spojrzał na zawodników i wybrał do kadry najlepszych, bez uprzedzeń - przekonuje. Ale nie wyklucza, że Kruczka może zastąpić Polak, na przykład Maciusiak, którego zawodnicy ratują dziś honor kadry. Adam Małysz? Szefowie PZN widzą go raczej w roli dyrektora. Mówił o tym wiceprezes Andrzej Wąsowicz.

Po sezonie związek zorganizuje okrągły stół, na którym będą prezesi, Małysz, Kruczek i wszyscy trenerzy różnych drużyn. Z debaty o stanie polskich skoków ma się urodzić kandydat na nowego szkoleniowca kadry. - Wierzę, że pomóc mógłby Łukasz - mówi Tajner. - Jeśli postanowi odejść, to wskaże najlepszego kandydata na swojego następcę. Przecież on najlepiej zna innych trenerów, jeździ na zawody, spotyka się z nimi, widzi, jak pracują, i wie, który z nich byłby najlepszy dla naszych skoczków - tłumaczy prezes.

- A na razie działamy spokojnie - dodaje Tajner. Przyznaje, że niedawno Słoweniec Vasja Bajc napisał do niego maila, informując, że skończył pracę z kadrą kobiecą USA i chętnie zacząłby współpracę z PZN. Na koniec napisał zdanie, które prezesa ujęło: "Skoki to dziwaczna dyscyplina, gdzie można wszystko robić dobrze i nie mieć wyników". Ale PZN wyniki jednak w skokach chce mieć.

- W mediach już padają nazwiska Austriaków Horngachera i Pointnera czy Fina Kojonkoskiego. Ja czytam i się tylko uśmiecham - mówi prezes. - Oczywiście, robimy rozeznanie. Nie chcemy, żeby najlepsi trenerzy znaleźli zatrudnienie gdzie indziej, a nam pozostali słabsi. Ale jeszcze rozmów z następcami Kruczka nie podjęliśmy - przekonuje.

Tajner opowiada, że po publikacjach o dymisji Kruczka atmosfera wokół kadry zrobiła się jak wrzód. Dlatego trener zdecydował się napisać oświadczenie, wyjaśnić sytuację. Wrzód pękł i atmosfera się ponoć oczyściła. Zwłaszcza dotyczy to współpracy Kruczka z Maciusiakiem, która według prezesa nie była dobra.

- Jesteśmy kadrą A i kadrą B, ale jedziemy na jednym wózku. Bywa, że mamy różne zdania, że się pokłócimy, ale dla dobra zawodników musimy dbać o atmosferę. W skokach ona często robi więcej niż treningi. Przecież przebywamy ze sobą więcej niż z rodzinami. Ten sezon jest słaby, ale oceniając, trzeba patrzeć na całość. Łukasz przez osiem lat pracy z kadrą zrobił wiele, a ja tak jak inni trenerzy dużo się od niego nauczyłem. W środę szczerze pogadaliśmy, ustaliliśmy zasady współpracy do końca sezonu, atmosfera się oczyściła - opowiada Maciusiak.

Do Oslo z Kruczkiem poleciał Wojciech Topór, asystent Maciusiaka, za to Maciusiak wyjechał z inną grupą skoczków (m.in. Żyła, Ziobro, Murańka) na Puchar Kontynentalny do Planicy. Gdyby się okazało, że ktoś w PŚ w Oslo zawiedzie (dziś kwalifikacje), a kto inny błyśnie w zawodach niższej rangi w Planicy, do zmian w kadrze dojdzie już na kolejne zawody PŚ w Trondheim.

Tak naprawdę jednak kłopot z polskimi skokami związany jest przede wszystkim z formą Stocha. Gdyby dwukrotny mistrz igrzysk skakał dobrze, był w czołówce, kibice by nie narzekali. Z pewnością więc nowy trener kadry będzie musiał przede wszystkim znaleźć sposób na przywrócenie do formy lidera drużyny.

Kruczek pracuje z kadrą od 2008 roku, wcześniej był asystentem Heinza Kuttina i Hannu Lepistö. Odniósł wielkie sukcesy: dwa złote medale Stocha na igrzyskach w Soczi, jego Kryształowa Kula w 2014 roku i złoto mistrzostw świata w Val di Fiemme oraz dwa brązowe medale drużyny w mistrzostwach świata (2013 i 2015).

Wąsowicz mówi "Wyborczej", że Kruczek sobie poradzi i że w razie czego na pewno znajdzie zatrudnienie, i to na lepszych warunkach niż w PZN. Źle się dzieje wśród fińskich skoczków i może ich Kruczek będzie ratował? - Czytałam artykuły na ten temat w naszej prasie, ale nie będę ich komentować - powiedziała szefowa biura prasowego fińskiego związku narciarskiego Solili Hirvonen. - Nasi trenerzy mają kontrakt do maja z możliwością przedłużenia na kolejne dwa lata, więc teraz w związku nie ma nawet dyskusji na temat ich pracy.

Trenerzy polskich skoczków w XXI wieku

Nazwisko Lata Medale MŚ Medale IO Podia PŚ*
Apoloniusz Tajner 1999-2004 4 2 3
Heinz Kuttin 2004-2006 0 0 0
Hannu Lepistö** 2006-2008 2 2 2
Łukasz Kruczek 2008-2016 3 2 2
* Klasyfikacja generalna

** W latach 2009-2011 Lepistö był trenerem Adama Małysza. Finowi zapisujemy jego medale z tego okresu

Pamiętasz te legendarne (i głupie) nagłówki?


 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju