Sport.pl

Wielkie zmiany w polskich skokach. "To ostatni sezon Łukasza Kruczka"

Trener polskiej kadry odchodzi z pracy po tym sezonie. PZN szuka już następcy - kandydatami są Słoweniec Vasja Bajc i Austriak Stefan Horngacher - informuje wtorkowy "Przegląd Sportowy".
- Zarząd nie podjął jeszcze żadnej oficjalnej decyzji w sprawie trenera. Niestosowne byłoby ogłaszać zmianę w połowie sezonu, mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na zawodników - powiedział w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" Andrzej Wąsowicz, wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego. Rozstanie odbędzie się w pełnej zgodzie, bo zasługi Kruczka są bardzo duże.

Wąsowicz nie zaprzeczył, że Słoweniec Vasja Bajc (ostatnio prowadził kadrę amerykańskich skoczkiń) albo Austriak Stefan Horngacher (niegdyś prowadził polską kadrę B) są poważnymi kandydatami do pracy z Stochem i spółką w nowym sezonie. Większe szanse ma ten drugi, bo kończy się jego umowa z niemieckim związkiem. Nie wiadomo jednak, czy Polacy spełnią jego oczekiwania finansowe.

Polskie skoki pod opieką Kruczka w ostatnich latach odniosły kilka znaczących sukcesów. Trener doprowadził Kamila Stocha do dwóch złotych medali olimpijskich, Kryształowej Kuli za Puchar Świata oraz indywidualnego mistrzostwa świata. Drużyna zaś stanęła na najniższym stopniu podium mistrzostw świata.

W tym sezonie polscy zawodnicy przeżywają kryzys. Najlepszy Stoch zajmuje dopiero 20. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Za nim jest Stefan Hula (24.), ale on prowadzony jest przez Macieja Maciusiaka. Słabo skaczą ci, którzy dotychczas byli mocnymi punktami kadry - Dawid Kubacki, Klemens Murańka i Piotr Żyła. Jedynym pozytywem jest zwyżkująca forma Macieja Kota.

Zatrudnienie Łukasza Kruczka rozważa fiński związek narciarski. 40-latek miałby pomóc wyprowadzić tamtejsze skoki z głębokiego kryzysu.

Czy brat Adama Małysza skakał? Co wiesz o rodzeństwach w sporcie? [QUIZ]


Czy zwolnienie Łukasza Kruczka to dobra decyzja?
Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (42)
Wielkie zmiany w polskich skokach. "To ostatni sezon Łukasza Kruczka"
Zaloguj się
 • mp102

  Oceniono 8 razy 6

  uff, jeszcze tylko Tajner do kompletu niech też jedzie ratować fińskie narciarstwo.

 • eurotram

  Oceniono 7 razy 5

  Tylko nie Bajc! Brać Horngachera!
  I zgadzam się z przedmówcami,że te zmiany to tylko szukanie jednego kozła ofiarnego; Kruczkowi dziękujemy,ale Wąsowicz i Tajner też WON po sezonie!PRZEDE WSZYSTKIM ci dwa ostatni won!

 • 68jacekw

  Oceniono 7 razy 5

  Najciekawsze jest to,że Kruczek nie za bardzo wiedział skąd wzięłą się dobra forma Stocha,a juz absolutnie nie wie skąd taki kryzys formy u Kamila i spółki..

 • antyjumper

  Oceniono 5 razy 3

  W pierwszej kolejności należy zwolnić Tajnera!
  Jak to możliwe, że związek miał pod swoimi skrzydłami największe gwiazdy polskiego sportu ostatnich 15 lat (Małysz, Kowalczyk, Stoch) nie posiada pieniędzy na zatrudnienie średniej jakości trenera? Przecież od lat transmisje z ich zawodów oglądają miliony, zawodnicy reklamują co się da, a związek jest taki biedy? Gdzie się podziewają te pieniądze? Wielka Krokiew potrzebuje remontu, nie ma tras narciarskich, zawodnicy co chwile skarżą się, że nie mają nawet sprzętu (np. biegaczki narciarskie). Przecież to jest absurd jak ten związek jest zarządzany. Każdy inny związek w Polsce chciałby mieć tyle transmisji telewizyjnych, sponsorów, gwiazd. Jeśli tak to będzie funkcjonować to nic się nie zmieni. A chęć zatrudnienia Bajca, to już totalna kpina.

 • kocurxtr

  Oceniono 4 razy 2

  a ja bym rekomendował prezesa Kaczyńskiego
  ten ma SKOKI opanowane...

  skok na TK
  skok na sądy
  skok na prokuraturę
  skok na media
  skok na SKOKi
  skok na szkolnictwo
  skok na Służby Cywilne

  a dopiero się rozkręca
  to co ze skoczkami by sobie nie poradził ?

 • habib78

  Oceniono 1 raz 1

  W ciemno obstawiam, że Bajc! Koleś, który wywiózł się na plecach Peterki, jak Tjaner na Małyszu i podobnie po Peterce niczego z nikim nie osiągnął.

 • giszta

  Oceniono 1 raz 1

  Szok myślałem że ten twardy beton jakim jest PZN nigdy się nie ugnie i mimo nacisków społecznych nie zmienią Kruczka. Ale powiedzmy sobie szczerze czy tylko Kruczek jest winny? On odpowiada za wyniki ale za te dyrdymały opowiadane w mediach, za durne zapowiedzi że Kubacki jest w formie, oraz za wyniki całego Narciarstwa do dymisji powinien podać się otyły Tajner.
  Nie sam kruczek tworzył układ który rządził przez lata w naszych skokach. Tajner zapowiadał że główna impreza są dla nas zawody w Polsce no ludzie tydzień pprzed skokami w Zakopanem odbyła się walka o medale a on mówi że celem są Polskie konkursy. Nieźle nam one wyszły ale tydzień później sytuacja wróciła do normy. Porównajcie sobie wyniki kadry B prowadzonej przez Maciusiaka zobaczcie że lepiej prezentują się od kompletnie pogubionych zawodników Kadry A, Żyła , Muranka, Stoch. Mistrz olimpisjki jest w formie tragicznej jego statystytki są okropne. JAK MOŻNA WOGOÓLE POMYŚLEĆ ŻE PRZY TAKICH OCZEKIWANIACH TAKICH NAKŁADACH MOŻNA ZOSTAWIĆ KRUCZKA NA KOLEJNY SEZON. POITNER NIE TAKIE MIAŁ SUKCESY Z KADRĄ AUSTRII A GDY ZROZUMIAŁ ŻE JEGO CZAS MINĄŁ SAM PODAŁ SIĘ DO DYMISJI. A nie składał aroganckich wypowiedzi jak Krucze.
  Co do przyszłośći to widzę że nie bierze się możliwości zatrudnienia Polaka i dobrze bo to nie miałoby szans powodzenia.
  Porównajcie sobie 2004 r. i zatrudnienie młodego nie doświadczonego trenera z Austrii Poitnera a 2007r. i sezon Lepistoe to właśnie Fin podniósł Adama Małysza z kolan, to on wprowadził do wielkiego skakania Żyłę i to on uczył fachu trenerskiego Kruczka. Nie mówie że trzeba zaturdniać Hannu ale mam na myśli aby nie popełniono błędu i nie zatrudniono młodego nie doświadczonego trenera a takim jest Horngaher zatrudnijmy kogoś z markąi doswiadczniem a myśle że jeśli chodzi o zarobki to i tak nie będą one wyższe niż Kruczka. Nie ryzykujmy bo nie możemy tracić kolejnych lat.
  Zmiana potrzebna jest w całym systemie skoków nie tylko w sztabie. Począwszy od włądz PZN i władz regionalnych związków narciarskich a skończywszy na wprowadzeniu systemu naprawawy skoków.

 • ryslew2061

  Oceniono 1 raz 1

  No! Fachowcy z pierwszej półki!

 • valverde20

  Oceniono 7 razy 1

  a nie lepiej na jeden sezon dać całą kadrę Maciusiakowi? Kubackiego dźwignął w lato i wygrywał, zima Kubacki wrócił pod "skrzydła Kruczka" ( :D ) i klops. Teraz najlepiej skaczą zawodnicy trenowani przez Maciusiaka (vide Hula). Nie lepiej tak zaryzykowac na jeden sezon. nawet jak nie wyjdzie to można to będzie potraktowac jak okres przejściowy. MACIUSIAK!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX