Sport.pl

Alexander Pointner, "Guardiola skoków narciarskich", wraca. Wcześniej? Depresja, próba samobójcza

- Depresję miałem ja i mój 16-letni syn - mówił w mocnym wystąpieniu na początku 2014 roku. Dziesięć miesięcy później życie chciała odebrać sobie jego córka. Teraz Alexander Pointner wraca do skoków.
Alexander Pointner, jeden z architektów wieloletniej austriackiej dominacji w skokach narciarskich, wraca do trenowania po - jak sam mówi - tragedii, której skala wydawała mu się nierealna. Od października 44-latek jest doradcą ponoć bardzo utalentowanego, ale wciąż nieoszlifowanego Bułgara Władimira Zografskiego.

Konflikt z gwiazdą...

Pointner w Austrii przez lata był na językach. Był trenerem reprezentacji, która zdobywała najcenniejsze trofea i stała się ulubioną drużyną narodową w kraju. Łącznie przez 10 lat pracy pod jego okiem Thomas Morgenstern i spółka zdobyli 32 medale na najważniejszych imprezach. Aż dziewięć na dziesięć razy triumfowali w Pucharze Narodów.

Austriacy w skokach spełniali rolę FC Barcelony Josepa Guardioli. Totalnego dominatora. Byli zespołem o - wydawało się - nieskończonym potencjale, w którym długa kolejka talentów czekała na swoją poważną szansę.

Na tym nie koniec podobieństw pomiędzy wielkimi osobowościami trenerskimi. Pointner, podobnie jak Guardiola, wszystko i wszystkich podporządkował swojej wizji. Nie było dla niego równych i równiejszych. Przekonał się o tym Gregor Schlierenzauer, jeden z najwybitniejszych skoczków w historii tej dyscypliny, który po kilku latach ogromnych sukcesów (najwięcej zwycięstw w konkursach PŚ - 52) na dobre się zablokował. Zaczął skakać nierówno, przestał regularnie wygrywać. Jednak na bunt przez długi czas nie było mowy.

Schlierenzauer w końcu nie wytrzymał. - Potrzebujemy innych metod treningowych - mówił podważając kompetencje swojego szkoleniowca. Groził, że przerwie karierę na rok. Podczas igrzysk w Soczi zimą 2014 miało dojść pomiędzy stronami do ostrej rozmowy. Zawodnik korzystając ze swojego autorytetu gwiazdy zażądał natychmiastowych zmian w kadrze. Kilka miesięcy później Pointnera już nie było.

Media spekulowały, że Pointer wyleciał właśnie przez skoczka. - Nigdy nie powiedziałem, że Alex musi odejść. Pointnerowi wiele zawdzięczam, ale gdyby został na pozycji trenera, to zrobiłbym sobie rok przerwy - twierdzi Schlierenzauer Oficjalnie mówiono, że Pointner miał jednak konflikt z Austriackim Związkiem Narciarskim. W tle jednak były inne, znacznie poważniejsze kłopoty.

...z depresją w tle

Pod koniec przygody z reprezentacją Pointner poruszył Austrię opowiadając w programie śniadaniowym o depresji, która prześladuje jego i syna. - Ostatnie dwa lata dla mojej rodziny były bardzo trudne. Korzystaliśmy z pomocy lekarzy - przyznał Pointner. Obwiniał się za rodzinne problemy: - Często zastanawiałem się, że może w związku z moim zawodem, zbyt dużo podróżowałem, a zbyt mało czasu poświęcałem rodzinie.

Szkoleniowiec chciał wreszcie skończyć z presją, którą przenosił na życie prywatne. Dlatego też na dłużej zszedł z wieży trenerskiej. Nie wykluczał powrotu do zawodu, ale priorytetem miało być uporządkowanie relacji w rodzinie. Nie udało się.

W listopadzie 16-letnia Nina, córka trenera, przeszła próbę samobójczą. Została znaleziona w domu przez własną matkę. Przeżyła, ale trwale uszkodziła mózg. Od wielu miesięcy pozostaje w śpiączce w ośrodku rehabilitacyjnym w Hochzirl.

Dramatu nie udało ukryć się przed mediami. - Nina wcześniej spędziła sześć tygodni na leczeniu psychiatrycznym, ale nic nie zapowiadało, że sprawa jest aż tak poważna - powiedziała w szczerym wywiadzie Angela Pointer, żona byłego skoczka i trenera. - To wciąż bardzo boli. Koncentrujemy się jednak na tym, by przy niej być w szpitalu. Tyle samo czasu poświęcamy pozostałym dzieciom - mówi Alexander.

- Jest w nas wiele nadziei. Praca rodziny przy osobie będącej w śpiączce jest bardzo ważna. Jesteśmy zadowoleni z efektów, małych znaków, gestów - mówią razem podkreślając.

Praca autoterapią

Pointner doradztwo treningowe Zografskiemu potraktował jako autoterapię, krok w powrocie do harmonijnego życia. Jego praca to tylko dodatek w całym procesie treningowym Bułgara - pierwszym szkoleniowcem Zografskiego jest Joachim Winterlich.

- Władimir ma bardzo duży potencjał. Kiedy przekazuję mu moją wiedzę, widzę błysk w jego oczach. Tego uczucia świeżości brakowało mi pod koniec mojej przygody z kadrą Austrii - twierdzi. Celem Pointnera jest wykrzesanie prawdziwych możliwości skoczka.

- Mój terapeuta uświadomił mi, że nie można naprawić przeszłości, ale można zrobić wszystko, żeby teraz było dobrze - mówi trener po tym, jak zdecydował się na współpracę z Władimirem Zografskim.

- Cieszę się, że Alex wraca do skoków. W całej tej sytuacji musimy też znaleźć siebie z powrotem. Znaleźć entuzjazm - twierdzi żona.

- Ta praca cieszy - mówi Poitner.Najważniejsze sportowe wydarzenia 2015 r. na zdjęciach [AP]


Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (6)
Alexander Pointner, "Guardiola skoków narciarskich", wraca. Wcześniej? Depresja, próba samobójcza
Zaloguj się
 • fuks22

  0

  Panie redaktorze! Wystarczyło oglądać wczorajsze zawody PS, aby wiedzieć,że Joachim Winterlich od jakiegoś czasu nie jest już trenerem zawodnika z Bługari! Obecnie trenuje go jego ojciec Emi Zografski.

 • fuks22

  0

  Pointner doradztwo treningowe Zografskiemu potraktował jako autoterapię, krok w powrocie do harmonijnego życia. Jego praca to tylko dodatek w całym procesie treningowym Bułgara - pierwszym szkoleniowcem Zografskiego jest Joachim Winterlich.

 • maxthebrindle

  Oceniono 3 razy -1

  ' Jednak na bunt przez długi czas nie było mowy.'
  W jakim to jest języku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX