PŚ w Planicy. Prevc zwyciężył i pobił rekord skoczni

Peter Prevc wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Planicy. Słoweniec pobił przy tym rekord skoczni. Wylądował na 248,5 m. Do lidera PŚ, Severina Freunda - który był czwarty - odrobił 50 punktów. Kamil Stoch był ósmy, Klemens Murańka siedemnasty. Dawid Kubacki i Piotr Żyła nie awansowali do drugiej serii.
By Prevc wygrał Puchar Świata, w niedzielę powinien wygrać drugi konkurs i liczyć na to, że Freund nie zajmie miejsca wyższego niż czwarte. Różnica między nimi wynosi 44 punkty na korzyść Niemca. Prevc wygrał ten konkurs bezapelacyjnie, miał ponad 16 punktów przewagi nad drugim Jurijem Tepesem. Jego rodak wyprzedził trzeciego Austriaka Stefana Krafta o 0,1 punktu. To był bardzo udany konkurs dla gospodarzy - czterech z nich zajęło miejsce w pierwszej dziesiątce. Łącznie sześciu z nich punktowało.

Stoch zajął ósme miejsce. W pierwszej próbie skoczył 228,5 metra i zajmował siódmą pozycję. Jednak jego drugi skok był gorszy - 212,5 metra - przez co dał się wyprzedzić Michaelowi Hayboeckowi. Klemens Murańka był siedemnasty, w porównaniu do pierwszej serii awansował o cztery pozycje (skoczył 221,5 m oraz 218,5 m).

Kubacki i Żyła zajęli dwa ostatnie miejsca, czyli 40. i 41. Ten pierwszy skoczył 188,5 m. Żyła był zdecydowanie najgorszy w tym konkursie; skoczył 95 m. Tuż po wyjściu z progu dostał nagły podmuch wiatru i musiał ratować się przed upadkiem. Na szczęście udało mu się wylądować na buli i nic mu się nie stało.

W sobotę konkurs drużynowy o godzinie 10. Ostatnie zawody w tym sezonie - które wyłonią zwycięzcę Pucharu Świata - w niedzielę również o 10.