Sport.pl

MŚ w Falun. Fortuna: Kruczek zasłużył na gratulacje, ale zmiany są konieczne

- Zwątpiłem i jest mi głupio - mówi Wojciech Fortuna po brązowym medalu wywalczonym przez polskich skoczków w konkursie drużynowym MŚ w Falun. Jednak gratulując zawodnikom i trenerowi Łukaszowi Kruczkowi, mistrz olimpijski z Sapporo z 1972 roku przekonuje, że w sztabie kadry po sezonie musi dojść do zmian.
Łukasz Jachimiak: "O medalu nawet nie ma co gadać" - mówił pan przed konkursem drużynowym. Pogadamy po medalu?

Wojciech Fortuna: Myślę, że medal mamy dzięki temu, co w pierwszej serii zrobił Kamil. Po lądowaniu Stocha na 129,5 m, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem w grupie liderów poszczególnych drużyn, bardzo uwierzyli w sukces młodzi, czyli Klimek Murańka i Jan Ziobro. Kamil to pociągnął. Mogło być nawet srebro [zdobyli je Austriacy, wyprzedzając nasz zespół o 5,1 pkt], ale nie ma sensu mówić, że jakąś szansę straciliśmy, bo przecież wynik jest rewelacyjny i zespołowi trzeba pogratulować. Prawda jest taka, że nikt się tego medalu nie spodziewał. Sam też zwątpiłem i jest mi głupio.

Dlaczego w ten medal wszyscy przestaliśmy wierzyć?

- Za nami cały tydzień nerwów i rozczarowań, bo w obu konkursach indywidualnych liczyliśmy na dużo więcej. Zapomnieliśmy, że nasi zawodnicy w drużynie mogą skakać na luzie. Oczekiwań już nie było, Kamil mógł im powiedzieć, że jemu nie wyszło, ale im wszystkim może się udać. No i się udało. Świetnie wykorzystali zadziwiającą słabość Niemców.

Może dla faworytów "drużynówki" mistrzostwa potrwały odrobinę za długo, z kolei dla nas być może są trochę za krótkie?

- W skokach trudno jest idealnie trafić z formą. Niemcy wyglądali na zmęczonych. Nawet niesamowity Severin Freund zawiódł. W drugiej serii przeskoczył skocznię tak bardzo, że dawno czegoś takiego nie widziałem [osiągnął 143 m i podparł się po lądowaniu aż osiem metrów powyżej rekordu obiektu], ale w pierwszej skoczył słabo [123,5 m]. Już nie był tak równy, jak jeszcze kilka dni temu. I tu wychodzi jeszcze jedna zasada. Potwierdziło się, że skoki zaczynają się od pierwszego udanego skoku. Niemcy zaczęli od zepsutej próby Michaela Neumayera [118 m], a my na dobre zaczęliśmy od udanego skoku Stocha. Kamil taki naprawdę swój skok pokazał w Falun dopiero teraz, w pierwszej serii drużynówki. I od razu pociągnął resztę za uszy. Druga seria w wykonaniu wszystkich naszych chłopaków była świetna. Najbardziej ucieszył mnie lotem na 128 m Murańka, bo już od lat o niego walczę, widząc, jaki ma talent. Ziobro też się pokazał, niesamowicie zniósł obciążenie po pierwszym nieudanym skoku [po 116 m osiągnął 125,5 m]. Okazało się, że warto na niego stawiać, cieszę się, że zmiękczył Kruczka, obrażając się, gdy ten nie docenił jego ósmej pozycji na skoczni normalnej i nie wystawił go do konkursu na skoczni dużej.

Tu chyba słowa uznania należą się raczej trenerowi? Myśli pan, że wielu szkoleniowców wykazałoby się takim zrozumieniem?

- Kruczek miał do drużyny pewną trójkę, a trzem pozostałym zawodnikom dał szansę na piątkowym treningu. Po nich wybrał najlepszego.

To prawda, ale na zawodnika, który kilka dni wcześniej w takich treningach był najgorszy i nie umiał przyjąć tego do wiadomości, wielu trenerów postawiłoby krzyżyk.

- Kruczek też się obraża. Na Macieja Kota się obraził, dlatego w Falun go nie ma.

A może jednak Kot jest w niższej formie od szóstki, którą trener zabrał do Szwecji, może też częściej niż Ziobro krytykował decyzje tego trenera?

- To prawda, postawił się dwa razy. Później nawet ojciec się za nim próbował wstawiać. Niestety, nie tacy jak Kot już przepadali. Choć mam nadzieję, że ostro popracuje i wróci. To przecież siódmy skoczek igrzysk.

Po konkursach indywidualnych i, ogólnie rzecz biorąc, trudnej zimie naszych skoczków twierdził pan, że w sztabie kadry konieczne są zmiany. Jakie konkretnie?

- Dalej twierdzę, że do zmian musi dojść. Sztab trzeba odświeżyć, wzmocnić, ktoś musi Kruczkowi pomóc. Nie wiem, czy Piotrek Fijas, czy ktoś z zewnątrz. Jeden konkurs nie może nam zamazać obrazu. Zima jest trudna, trenerowi trzeba wsparcia.

Od wiceprezesa PZN Andrzeja Wąsowicza wiem, że Kruczek konsultuje się z Hannu Lepistoe. To za mało?

- Rozmawiać trzeba ze wszystkimi, którzy mogą pomóc. Hannu dużo widzi. Już w 16-letnim Kocie widział wielki talent. Ale trzeba kogoś na stałe, do codziennych treningów. Gratulując Kruczkowi i ciesząc się jego sukcesem, nie możemy zacząć mówić, że jest równie dobrze jak rok i dwa lata temu.

Wielka radość polskich skoczków po zdobyciu brązowego medalu [ZDJĘCIA]
Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Karl Geiger 886
  2 Stefan Kraft 803
  3 Ryoyu Kobayashi 795
  4 Dawid Kubacki 764
  5 Marius Lindvik 545
  6 Kamil Stoch 474
  7 Daniel Andre Tande 447
  8 Philipp Aschenwald 414
  9 Peter Prevc 395
  9 Johann Andre Forfang 395
  14 Piotr Żyła 322
  36 Maciej Kot 37
  39 Stefan Hula 31
  42 Jakub Wolny 22
  61 Klemens Murańka 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 2796
  2 Norwegia 2407
  3 Polska 2354
  4 Niemcy 2192
  5 Japonia 2008
  6 Słowenia 1740
  7 Szwajcaria 507
  8 Czechy 130
  9 Rosja 124
  10 Finlandia 85
  11 Kanada 15
  12 Bułgaria 14
  12 USA 14
  14 Kazachstan 9
  15 Korea 0
  15 Włochy 0
  15 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (41)
MŚ w Falun. Fortuna: Kruczek zasłużył na gratulacje, ale zmiany są konieczne
Zaloguj się
 • Oceniono 127 razy 79

  Fortuna: "Dalej twierdzę, że do zmian musi dojść" - Jak Pan Bóg chce kogoś pokarać, to mu rozum odbiera. Na przykład szczęściem ponad słabe ludzkie rozumienie obdarzając. Dwóch było takich w polskim sporcie ze szczęścia ogłupiałych: Jasiu Tomaszewski i Wojtuś Fortuna. Raz im coś wyszło w sposób niepojęty, potem długo pili, a teraz robią za ekspertów od wszystkiego.
  Niech się Pan, Panie F., od Kruczka odp... W ciągu ostatnich 20 lat trzech świetnych trenerów miała polska kadra: Pawła Mikeszkę, Hannu Lepistoe i Łukasza Kruczka. Że Kruczek wielu w oczy kłuje swoimi sukcesami - normalne. Ale że

 • megedonga

  Oceniono 56 razy 46

  Nie mogę z Fortuny - w indywidualnych przewidywał 2 złota dla Stocha. Teraz gadał, że nie mamy żadnych szans na medal, a zdobyliśmy w sposób pewny brąz. Weź się chłopie zamknij w domu, nie wychodź, nie wypowiadaj. Uważasz się za wielkiego eksperta, bo Ci się raz w życiu FUKSŁO!

 • szerszen0

  Oceniono 35 razy 29

  "nikt się medalu nie spodziewał"
  nie jestem ekspertem, ale na medal liczyłam , bo drużyna jest wyrównana mimo, że Kamil nie jest w swojej najwyższej formie.

 • tracheotomia

  Oceniono 20 razy 20

  W odróżnieniu od wielu z Was wieszających psy na W.Fortunie mam pretensje do Gazety, że robi z niego eksperta, czym daje asumpt do słusznej krytyki czytelników, ale o to przecież dziś mediom chodzi, żeby się "działo", a że głupio i niemerytorycznie to już bez znaczenia.

 • kosmyg

  Oceniono 22 razy 16

  Czytałem dzisiaj wypowiedzi różnych ekspertów i oczom nie wierzyłem. Nikt nie dawał nam szans na medal, chociaż wyniki indywidualne z dużej skoczni po zsumowaniu dawały nam chyba 4. miejsce. A wiadomo, że Ziobro był w wyższej formie niż Kubacki, do tego Stoch miał jeszcze rezerwy, na treningach szło mu lepiej niż w indywidualnym, więc to trzecie miejsce było jak najbardziej możliwe z matematycznego punktu widzenia, po Niemach i Norwegach, a w okolicy Austriaków. Co prawda w praktyce troszkę nam do nich zabrakło, ale gorszy dzień Niemców i tak dał nam medal. Wydaje mi się, że EKSPERCI powinni przynajmniej uwzględniać takie obliczenia i mówić, że będzie ciężko, ale szanse są jak najbardziej realne.

 • tadeuszp3

  Oceniono 14 razy 14

  Fortuna - największy autorytet w skokach narciarskich bo wyszedł mu ............ jeden skok, powtarzam: jeden skok w życiu !!! (drugi spi....ł )

 • rumun106

  Oceniono 43 razy 9

  Panie fortuna idż pan do Biedronki bądz do lidla po ,,jeszcze jedną..." Trzeżwiejesz Pan normalnie...

 • bartek.london

  Oceniono 8 razy 8

  Fortuna w skokach pod względem wypowiadania bredni i przepowiadania "kto wygra lub przegra" to jest odpowiednik Staniszkis w polityce, Kuleja w boksie, Tomaszewskiego w piłce i Fibaka w tenisie.. Jakby nie powiedzieli, zawsze wychodzi odwrotnie...

 • bardu

  Oceniono 7 razy 7

  >> Myślę, że medal mamy dzięki temu, co w pierwszej serii zrobił Kamil
  Medal mamy dzięki temu, że czterech skoczków skoczyło bardzo dobrze 8 razy. I tyle, nie trzeba filozofować.
  >> Kruczek też się obraża. Na Macieja Kota się obraził, dlatego w Falun go nie ma.
  Maciek Kot to miły chłopak, ale on nawet w Pucharze Kontynentalnym marnie sobie radzi. Tak więc niech pan Fortuna nie opowiada głupot o obrażaniu się - Kot był słaby, a nawet bardzo słaby, więc na mistrzostwa nie pojechał.
  Niby się cieszy, niby chwali, ale nie zmarnuje szansy, żeby szpilę włożyć. Nieładnie, panie Wojtku Fortuno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX