Sport.pl

MŚ w Falun. Przybyła: Oby Stoch się nie podłamał

- Kamil szczególnie w pierwszym skoku był sztywny, jakby połknął kij od szczotki. ?Kopyta? nie ma, z techniką też są problemy. Boję się, żeby się nie podłamał - mówi Edward Przybyła, międzynarodowy sędzia skoków oraz klubowy trener Jana Ziobry z WKS-u Zakopane, a w przeszłości również Kamila Stocha. W sobotę, w konkursie MŚ w Falun na skoczni normalnej, Stoch zajął 17. miejsce wspólnie z Klemensem Murańką. Ósmy był Ziobro.
:
-
Łukasz Jachimiak: Po czwartym miejscu Justyny Kowalczyk w sprincie powiedział pan, że Kamil Stoch będzie czwarty w pierwszym konkursie w Falun. Teraz taką pozycję naszego najlepszego skoczka bralibyśmy chyba z pocałowaniem ręki, bo po niej z o wiele większymi nadziejami czekalibyśmy na zawody na skoczni dużej.

Edward Przybyła: Na dużej na pewno będzie lepiej, nawet nie ma co się zastanawiać. Kamilowi forma mogła trochę siąść, bo on przez kontuzję nie zrealizował w pełni planu przygotowań do mistrzostw. Na skoczni normalnej "kopyto" liczy się najbardziej, a w czwartek ważniejsza będzie technika. Aczkolwiek boję się, żeby po 17. miejscu Kamil się nie podłamał.

Wygląda panu na kogoś, kogo niepowodzenie może złamać?

- Niepokój na pewno się zaczął. Bardzo ważne będą treningi na dużej skoczni. Oby od razu Kamil zaczął spisywać się dobrze, oby szybko się uspokoił. Bo choć Jasiem Ziobrą możemy się cieszyć, a ja cieszę się szczególnie, jako że to chłopak z mojego klubu, to przecież przyzwyczailiśmy się do większych sukcesów niż ósme miejsce.

Mówi pan, że Stochowi brakuje mocy na progu, ale trener Łukasz Kruczek przekonuje, że problemy są z techniką.

- Bo są. Kamil szczególnie w pierwszym skoku był tak sztywny, jakby połknął kij od szczotki. On nie był sobą. Piotrek Fijas tłumaczył mi, że zawodnik najczęściej wpada w dołek, kiedy ma za sobą 100-150 skoków na śniegu. Tak przez lata zaobserwował. Stoch przez kontuzję i operację jest teraz właśnie w takim momencie zimowego sezonu. Źle się to wszystko poukładało. Ale z drugiej strony on cały czas umie skakać. Może być tak, że tylko ta jedna skocznia mu nie podpasowała. No i jest lepszy, kiedy może trochę odlecieć, a na obiektach normalnych tej fazy lotu praktycznie nie ma. Podsumowując, żadnych pretensji do Kamila mieć nie można. Stało się, jak się stało, ale za chwilę może się okazać, że on zacznie wygrywać. Już przecież miał przebłyski wielkiej formy, kiedy zwyciężał w świetnym stylu w Zakopanem i Willingen. W końcu może się ustabilizować. Pierwszy konkurs z Falun może naprawdę nie mieć żadnego znaczenia. Oby tylko mentalnie wytrzymał tę sytuację. Pamięta pan, kto zawalił "drużynówkę" w Soczi?

Na pewno nie Stoch. Zdecydowanie najmniej punktów z Polaków zdobył Piotr Żyła.

- Piotrek zawalił jeden skok, w drugim było już dobrze. Kamil, jak na formę, którą wtedy miał, dwa razy spisał się przeciętnie, bo jako złoty medalista obu konkursów indywidualnych powinien górować nad wszystkimi, a tego nie zrobił [indywidualnie Stoch miał trzeci wynik, o 7,7 pkt gorszy od Petera Prevca i o 3,5 pkt słabszy od Andersa Bardala]. Wiem, to kontrowersyjne zdanie, ale tak uważam, mam prawo. A w ogóle, gdyby to ode mnie zależało, to po Soczi odświeżyłbym trochę sztab trenerski.

Trudno mieszać w sztabie, kiedy lider kadry zdobywa dwa złota, a drużyna zajmuje czwarte, mimo wszystko najlepsze w historii startów na igrzyskach, miejsce.

- Nie mówię, że powinno dojść do rewolucji, ale przedsezonowe zmiany polegające na wymianie kilku ludzi w taki sposób, że przeszli z jednej kadry do drugiej, to za mało. Moim zdaniem wielkim fachowcem jest Fijas i w kadrze powinien być. Ale nie po to, żeby łapać skaczących na sucho zawodników, zwłaszcza że ma problemy z biodrem. On powinien patrzeć okiem eksperta, bo jak nikt potrafi wyłapać wszystkie szczególiki, najdrobniejsze błędy. I ma u chłopaków autorytet. Niedawno Ziobro, zamiast jechać na Puchar Świata, trenował w Szczyrku z Fijasem. Piotrek powiedział mu "Jasiek, robisz taki i taki błąd", zawodnik odpowiedział, że na to samo uwagę zwraca mu Łukasz Kruczek, ale do mnie dodał, że jak sygnał do startu daje mu Fijas, to nagle potrafi skoczyć nawet i 10 metrów dalej. To siedzi w głowie, w psychice, widać, że do Piotrka ma większe zaufanie. Łukasz nie ma co się gniewać, jest dobrym trenerem, ale skoro zawodnicy mówią, że czegoś im trzeba, to może warto im to dać? Zresztą, to samo było z Maćkiem Kotem. Z drugiej strony Łukasz nie ma lekko. Bo czy pan jako trener pozwoliłby sobie, żeby przyszedł do pana zawodnik i powiedział "ja z tobą nie chcę trenować"? Można powiedzieć "dobrze, trenuj sobie z kim chcesz" i pokaż wyniki. Ale cały czas trzeba się spokojnie dogadywać. Martwi mnie, że prezes wciąż powtarza, jak to w kadrze jest super, a tak do końca wcale nie jest. Przecież Maciek, który jesienią tak wierzył w siebie, że mówił, że chce w Falun walczyć o medal, w ogóle do tego Falun nie pojechał.

Kot chciał pracować z Fijasem?

- Proszę zapytać Maćka, swoje wiem, ale za nikogo nie będę odpowiadał. Wystarczy, że uwagi przekazałem Polowi Tajnerowi. Na Pucharze Świata w Zakopanem powiedziałem mu, że Fijasa widzę w kadrze A, a nie w juniorskiej. Przecież przed rokiem Ziobro wygrał i był trzeci w Engelbergu, a poza tym regularnie punktował w Pucharze Świata, jako zawodnik z kadry B, którą wtedy prowadzili Fijas i Mateja. A teraz, jako zawodnik kadry A, aż do Falun nawet raz nie potrafił wystąpić na miarę swoich możliwości. Czy to daje do myślenia? Prezes się ze mną zgodził, ale zapytał: "Edek, tylko kogo zwolnić?". Nikogo zwalniać nie chcę, ale chcę zmian. Chociaż, szczerze mówiąc, niektórych bym rzeczywiście zwolnił.

Kogo i za co?

- Tego nie powiem, ale jak się za długo siedzi w jednej grupie, to nie jest dobrze. Nasze kadry muszą ze sobą współpracować, jeden na drugiego nie może się obrażać.

Wszyscy w związku, a przoduje w tym prezes Tajner, przekonują, że współpraca między trenerami układa się wzorowo.

- Trenerzy oszukują prezesa. Jego przecież nie ma na każdym wyjeździe, na każdym zgrupowaniu. On tego nie kontroluje, bo ma dużo więcej obowiązków, niż sobie wyobrażamy. Jego za całą sytuację nie winię.

To po sukcesie w Soczi w kadrze zaczęło się dziać gorzej?

- Zazdrość o sukcesy to, niestety, normalna sprawa. W takich sytuacjach trzeba pokory. Czy teraz mam się wywyższać, bo Ziobro z mojego klubu okazał się lepszy od wszystkich naszych skoczków? Przecież ja od czterech lat faktycznie go nie prowadzę. On jest wpatrzony w Kamila, od niego uczy się najwięcej, z nim jest w pokoju na wyjazdach, chce mu dorównać. My się na siebie nawzajem w tym naszym środowisku nie możemy obrażać, nie wolno nam się kłócić. Siedząc w jednym gnieździe, musimy o nie dbać i wpuszczać do niego co jakiś czas świeżej krwi, żeby nie popadać w marazm.Co, gdzie, kiedy przed MŚ w Falun [ROZKŁAD]


ReklamaWięcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (42)
MŚ w Falun. Przybyła: Oby Stoch się nie podłamał
Zaloguj się
 • silthor

  Oceniono 84 razy 70

  A ja mam inne pytanie. Ile to jeszcze dziesięcioleci będziemy czekać, aż na dużej imprezie będziemy mieli też w skokach panie? Prezesy się chwalą często "polską szkołą skoków". Gdzież ona jak w skokach kobiet nie istniejemy w ogóle? Na olimpiadzie nikogo, na mistrzostwach nikogo. Naprawdę ponad 10 lat po Małyszu i wciąż ani jednej kobiety potrafiącej skakać przynajmniej tak by się pokazać na takiej imprezie i być w 50?

 • clex2

  Oceniono 86 razy 66

  Największym pustym balonem jest prezes Tajner. Już przy Małyszu świecił światłem odbitym jak tylko mógł (na sile wciskając swojego syna do kadry). Teraz próbuje to samo robić przy Kowalczyk i Stochu. Prawda jest taka ze ilośc sukcesów kadry pod przewodnictwem Kruczka jest większa niz ilośc sukcesów wszystkich innych trenerów razem wziętych, z wyłączeniem Lepistoe który był trenerem Małysza indywidualnie. I to najbardziej boli Tajnera i innych pseudofachowców, których żółć zalewa z zazdrości.

 • rumun106

  Oceniono 58 razy 50

  Potkneli sie o próg ,,Wszyscy"....najbardziej Tajner z zięciem ( keine grenze:)

 • grundol1

  Oceniono 75 razy 49

  Ludzie, takie wywiady o zmianie kadry trenerskiej w czasie mistrzostw? Nie można z tym tydzień poczekać?

 • kibicacmilan

  Oceniono 55 razy 43

  Stoch zawalił druzynówkę...jak wspomniano,przegrał 0 7,7 czyli jakies 4m z Prevcem i o jakieś 2m z Bardalem.Co tylko pokazuje że wówczas wcale nie było tak że Stoch zawiódł ,inne ekipy odleciały nawet jemu.Czemu od Stocha koleś wymaga bycia maszyną?Przez lata mieliśmy tylko Małysza,teraz mamy Stocha i za chwilę będzie jego za wszystko winić.Obarczania Stocha winą za utratę medalu(a to można wywnioskować) to zwykłe skur....Stoch nota 269,Ziobro 257,5:Kot 251,8:Żyła,233,5... a medal przegraliśmy o 13,1pkt.Stoch w 1 serii 130,5 w 2 ,135(najdalej skoczył Kraus 136,5).Można powiedzieć że Stoch co najwyżej 1 skok miał przeciętny drugi był na jego poziomie,ale gdyby Kamil skoczył 135 w I serii miałby ok.9pkt+ze 2pkt za noty jakieś 11pkt czyli dalej brakuje do medalu.Nasi skakali na spokojnie w ok.130 i ponad,Żyła w 1 serii skoczył 121m,gdyby skoczył 6/7m dalej bylibyśmy brązowymi medalistami olimpijskimi,ale to i tak Stoch jest winny.

 • werona39

  Oceniono 23 razy 21

  Nieuczciwe jest podbieranie pieniędzy przeznaczonych na szkolenie i starty drużyny kobiecej - dla potężnej ekipy męskiej. Efekt: nasze babki nie startują na ważnych imprezach, nie ma miksta w skokach drużynowych, a "gdzie te chłopy, gdzie!!!?"

 • matitalolo

  Oceniono 47 razy 15

  Redachtorów trzeba leczyć . Psychiatrzy powinni się nimi zająć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX