Sport.pl

MŚ w Falun. Łukasz Kruczek: Kamil Stoch? Zbyt wiele pomysłów, zbyt mało czasu

- To najsłabszy konkurs Kamila w tym sezonie. Ale to tylko skocznia normalna. Na dużych jest lepszy. Potrafi też wcisnąć reset i od poniedziałku wróci do pracy z czystą głową - mówi trener polskich skoczków Łukasz Kruczek po konkursie w Falun. Stoch zajął w nim 17. miejsce. Najlepszy z Polaków, Jan Ziobro, był 8. Zwyciężył Norweg Rune Velta.
Paweł Wilkowicz: Po tych problemach, które miał Kamil w ostatnich dniach, spodziewaliście się właśnie takiego konkursu?

Łukasz Kruczek: Nie, bo tu niczego nie można było wcześniej rozstrzygać. Mogło się udać. Ale żeby odnieść sukces na skoczni normalnej, trzeba dopasować do siebie wszystkie elementy. Szczególnie w tym pierwszym momencie, odbicia i ułożenia się w powietrzu. Trzeba wyjść na odpowiednią wysokość, żeby odlecieć. Niczego się już potem nie da nadrobić w powietrzu. Już się tam zawodnik nie rozpędzi tak jak na skoczni dużej. A nie tylko Kamil miał tutaj z tym problemy. Peter Prevc, Michael Hayboeck - i wszyscy Austriacy poza Stefanem Kraftem - Noriaki Kasai. Tutaj się lata z dużo mniejszą prędkością. Jest dużo mniejszy efekt aerodynamiczny i zmniejsza się margines błędu. Zawsze jest taka zależność. Nawet na skoczni dużej, gdy belka na rozbiegu idzie w dół i zmniejsza się prędkość, od razu maleje margines błędu. Przy większej prędkości ktoś, kto umie latać, jak Kamil, jeszcze wiele nadrobi. Cóż. Nie ma zwycięstwa, zawsze będzie niedosyt. W pewnym sensie mamy powtórkę sprzed dwóch lat, z Val di Fiemme. Na małej skoczni wygrywa Norweg, najlepszy Polak jest na ósmym miejscu.

Wtedy to był Kamil Stoch, teraz Jan Ziobro, po którym się mało kto tego spodziewał.

Nie jesteśmy zadowoleni, mimo że dwóch zawodników skakało dobrze: Jasiek powyżej oczekiwań i Klimek Murańka podobnie, choć drugi skok mu się nie udał. Jasiek jest naszym cichym bohaterem. On przestał dobrze skakać rok temu właśnie w Falun, po igrzyskach. Powiedział, że po Soczi skończyło mu się paliwo. Mam nadzieję, że jak tu wtedy przestał, tak teraz zacznie. Pozostałych niestety pochwalić nie można. Piotr Żyła zepsuł skok, mimo że na treningach dobrze mu szło i miał też korzystne warunki w konkursie. A Kamil od początku miał na tej skoczni problemy. W serii próbnej pokazał, że być może już jest blisko, może już łapie klucz, którego szukał. Ale nie. Skoki konkursowe nie były dobre, a miejsce jest odległe. Najsłabszy konkurs Kamila w tym sezonie. Ale to jest tylko skocznia normalna, wiemy, że Kamil jest lepszy na dużych. Przed nami cały tydzień treningów i konkursów na skoczni dużej.

Pytaliśmy Kamila, czy czuje się jak po konkursie na normalnej skoczni w Val di Fiemme, gdzie stracił medal w drugiej serii. Powiedział, że gdyby się czuł podobnie, toby z nami nie rozmawiał.

Bo to zupełnie inna sytuacja. W Val di Fiemme skoki na mniejszej skoczni mu się udawały, medal uciekł przez jeden skok, w drugiej serii. A tutaj on w ogóle oddał tylko jeden skok, ten z serii próbnej, który pozwalał myśleć o medalu.

Kamil stracił wiarę w sukces na mniejszej skoczni jeszcze przed konkursem?

Nie, ale czas uciekał i było coraz trudniej. Nie można już było w spokoju układać skoków. Skok próbny naprawdę dał nam nadzieję, ale w konkursie było inaczej.

On mówi, że miał gonitwę pomysłów.

No i to jest najgorsza sytuacja, gdy brakuje jasno określonej drogi do dobrych skoków.

To dla was nietypowa sytuacja, bo Kamil był ostatnio skoczkiem, który takie problemy rozwiązuje błyskawicznie. Nie szło mu na nowej skoczni, to szybko zmieniał ustawienia i znów odlatywał. A teraz przekręcanie kolejnych śrubek nic nie dawało.

Może nam zabrakło tego jednego dnia spokojnych zajęć, żeby go wyregulować. Planowaliśmy, że załatwimy przygotowania do konkursu na jednym treningu: trzy serie skoków i wystarczy. A tu druga seria już była nie taka jak trzeba, bo wiało, trzecią odwołali, zaczęło brakować czasu. I zaczęła się burza mózgów, bez wybrania jednego pomysłu.

Spodziewałeś się takiej sytuacji?

Nie, byłem pewien, że Kamil będzie w czołówce. Zwłaszcza patrząc na wyniki Jaśka Ziobry i Klimka Murańki, bo widziałem, co robili na treningach. Jeśli się czegoś obawiałem, to tego, że ta skocznia jest profilem podobna do tej z Hinzenbach. A Kamil nie lubi skakać w Hinzenbach.

To, co się stało, nie zaszkodzi Stochowi na dużej skoczni?

Duża to będzie inny cykl przygotowań i inna skocznia. Tak doświadczony zawodnik jak on będzie umiał zrobić reset i od poniedziałku wraca do zajęć z czystą głową.Piłkarskie sobowtóry: Chicharito jak Sigourney Weaver, Lewandowski jak gangster... [ZDJĘCIA]


 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (32)
MŚ w Falun. Łukasz Kruczek: Kamil Stoch? Zbyt wiele pomysłów, zbyt mało czasu
Zaloguj się
 • konrad.ludwik02

  Oceniono 35 razy 33

  Szkoda, że tak wyszło jak obawialiśmy się my - kibice, a przeciwnie, jak zapowiadał wieczny optymista, Pan Prezes Tajner... Może za dużo tych wywiadów TV z nim?
  Ale wierzę mocno, że podobnie jak w przeszłości, Kamil Stoch upora się z chwilową niedyspozycją!
  Gorzej z Piotrem Żyłą: jemu to przydałby się faktycznie dobry psycholog! Przecież potencjał ma kolosalny, podobnie jak dobrych chęci!

 • scierplaminoga

  Oceniono 36 razy 28

  wypowiedź powinna wyglądać tak: Nie niestety popełniłem błąd, wyrwałem Kamila z cyklu startowego i postanowiłem z nim trenować, a że nigdy mi to nie wychodziło, to przetrenowałem go i stracił świeżość i rytm startów. Moja wina, zresztą nie pierwszy raz, ogólnie spaprałem cały sezon. Chyba się nie nadaję, bo widzę, że jak nasi idą trenować do trenerów klubowych to wracają z dobrą formą, a jak ja ich trenuje to jest masakra albo kontuzja. Zepsułem już Kota w tym sezonie, a Żyła niedługo się potłucze, bo robi takie dziwne rzeczy na dojeździe do progu, że zaczynam się go bać, ale co mi tam, niech robi jak chce, ja się tam nie znam.

 • glinatex

  Oceniono 21 razy 7

  Do zobaczenia na dużej skoczni i zobaczycie jak te nasze ORŁY spadają na pozycje medalowe! Kruczek ,co? Dymisja!!!

 • 99makabra1977

  Oceniono 13 razy 7

  Ja tylko te głąby zaczęli komentować, że czekamy na medal wiedziałem że zawodnicy są pod presją i nic z tego nie będzie

 • gr_ub_y

  Oceniono 32 razy 4

  Kruczek znowu potknął się o próg.

  Dosyć już tej żenady. Temu panu już dziękujemy.

 • matitalolo

  Oceniono 3 razy 3

  This is the end. Brakuje motywacji.Po sukcesach przychodzi dołek. Czas przewietrzyć PZN.

 • adam_nar

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli ktokolwiek po skokach treningowych Kamila myslał, że nasz zawodnik będzie walczył na K-90 o medale, to jest niepoprawnym optymistą. Ja myślałem, że będzie w najlepszym przypadku pod koniec pierwszej dziesiątki i za wczorajszy występ nie mam do niego pretensji. Pretensje można mieć do Żyły, bo ten już po raz kolejny daje ciała w czasie zawodów podczas gdy w treningu szło mu przyzwoicie.

 • janadamf

  Oceniono 5 razy 1

  Szkoda, ze za panska "pewnosc" nie daja medali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX