Ile mamy szans medalowych, czyli co, gdzie, kiedy przed mistrzostwami świata w Falun [ROZKŁAD]

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym rozpoczną się w środę 18 lutego i potrwają do niedzieli 1 marca. Gospodarzem, po raz piąty w historii, będzie średnio szczęśliwe dla Polski szwedzkie Falun. Do tej pory zdobyliśmy tam dwa brązowe medale. W 1974 roku krążek wywalczył biegacz Jan Staszel oraz kombinator Stefan Hula. Na ile medali możemy liczyć teraz?

Mistrzostwa w Falun będą rekordowe pod względem liczby zgłoszonych państw. Do rywalizacji staną sportowcy z 60 krajów, w tym tak egzotycznych, jak Algieria, Peru, Trynidad i Tobago czy Tonga. Polska wystawia 18-osobową kadrę. Będziemy mieli swoich reprezentantów w każdej z dyscyplin oprócz skoków narciarskich kobiet.

SKOKI NARCIARSKIE

gggg gg

Najwięcej szans medalowych upatrujemy właśnie w skokach. I nie tylko my, bo jak powiedział trener Łukasz Kruczek w rozmowie ze Sport.pl: "Jedziemy walczyć o medal w każdym konkursie". O krążki w skokach powalczy sześcioosobowa ekipa: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, Jan Ziobro oraz Dawid Kubacki.

W programie są trzy męskie konkurencje - zawody na skoczni normalnej, dużej oraz drużynówka. Tytułu w każdej z tych konkurencji będą bronić kolejno Anders Bardal, Kamil Stoch oraz Austriacy. Konkurs na skoczni normalnej odbędzie się w sobotę 21 lutego, na skoczni dużej w czwartek 26 lutego, a drużynowy w sobotę 28 lutego. Do konkursów indywidualnych każda reprezentacja może wystawić tylko czterech skoczków, a pięciu ten kraj, którego skoczek broni tytułu. Czyli na skoczni dużej będzie miało szansę rywalizować pięciu naszych reprezentantów, bo tam Stoch będzie bronił złota.

Oprócz tego odbędą się dwa konkursy z udziałem kobiet: w piątek 20 lutego indywidualny na skoczni normalnej oraz w niedzielę 22 marca konkurs mieszany. W tych konkurencjach nie będzie naszych reprezentantek.

Plan konkursów w skokach narciarskich

20 lutego 17.00 Kobiety na skoczni normalnej

 

21 lutego 16.30 Mężczyźni na skoczni normalnej

 

22 lutego 17.00 Konkurs mieszany na skoczni normalnej

 

26 lutego 17.00 Mężczyźni na skoczni dużej

 

28 lutego 17.00 Konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej

Plan kwalifikacji w skokach narciarskich

20 lutego 19.00 Mężczyźni na skoczni normalnej

 

25 lutego 17.00 Mężczyźni na skoczni dużej

Serie próbne rozpoczną się na godzinę przed konkursami i kwalifikacjami.

BIEGI NARCIARSKIE

dddd dd

W biegach będzie najwięcej naszych reprezentantów, ale i konkurencji jest najwięcej. Do Falun pojechało pięć pań i pięciu mężczyzn. Są to: Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Kubińska, Ewelina Marcisz, Magdalena Kozielska, Maciej Kreczmer, Maciej Staręga, Sebastian Gazurek, Jan Antolec oraz Konrad Motor.

Wśród pań największymi faworytkami do zdobywania medali są Norweżki Marit Bjoergen, Therese Johaug, Heidi Weng, Ingvild Flugstad Oestberg, Ragnhild Haga, Maiken Caspersen Falla (zajmują sześć pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata), ale gospodarze liczą, że plany pokrzyżuje im będąca w świetnej formie Charlotte Kalla. My trzymamy kciuki przede wszystkim za Justynę Kowalczyk, która postanowiła pobiec w czterech konkurencjach: w sprincie (zawody już w czwartek od 13!), sprincie drużynowym, sztafecie i biegu na 30 kilometrów. Naszym zdaniem największą szansę na medal ma Polka właśnie w czwartek w sprincie klasykiem oraz w niedzielę w sprincie drużynowym razem z Sylwią Jaśkowiec. Raz w tym sezonie był taki start (w Otepaeae) i zajęły trzecie miejsce, a obsada była pełna (u Norweżek nie biegła wtedy Bjoergen, ale wcale nie jest powiedziane, że na MŚ w tej konkurencji pobiegnie, bo mają Fallę, czyli mistrzynię z Soczi, i Oestberg, czyli wicemistrzynię z Soczi).

U mężczyzn faworytami do medali są Norwegowie Petter Northug i Martin Sundby, Szwajcar Dario Cologna i reprezentant gospodarzy Calle Halfvarsson. My liczymy najbardziej na Macieja Staręgę, który najlepiej czuje się w sprincie łyżwą. Kto wie, może razem z Maciejem Kreczmerem wywalczą awans do finału niedzielnego sprintu drużynowego.

Plan zawodów w biegach narciarskich

19 lutego 13.00 i 15.15 Kwalifikacje i sprinty stylem klasycznym

 

21 lutego 13.00 i 14.30 Bieg łączony kobiet i mężczyzn

 

22 lutego 12.30 Sprinty drużynowe stylem dowolnym

 

24 lutego 13.30 10 km stylem dowolnym kobiet

 

25 lutego 13.30 15 km stylem dowolnym mężczyzn

 

26 lutego 13.30 Sztafeta kobiet

 

27 lutego 13.30 Sztafeta mężczyzn

 

28 lutego 13.00 30 km stylem klasycznym kobiet

 

1 marca 13.30 50 km stylem klasycznym mężczyzn

KOMBINACJA NORWESKA

ssss ss

Dwóch reprezentantów będziemy mieli też w kombinacji norweskiej. Do rywalizacji staną Adam Cieślar i Szczepan Kupczak. Ten pierwszy - z jednopunktowym dorobkiem - jest jedynym Polakiem sklasyfikowanym w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Plan zawodów w kombinacji norweskiej

20 lutego 10.00 i 16.00 Skoki na skoczni normalnej i bieg na 10 km

 

22 lutego 10.00 i 16.00 Skoki drużynowe na skoczni normalnej i sztafeta

 

26 lutego 10.00 i 15.15 Skoki na skoczni dużej i bieg na 10 km

 

28 lutego 10.00 i 16.00 Sprint drużynowy na skoczni dużej i bieg łączony

MISTRZOSTWA ŚWIATA W SPORT.PL

Gdzie szukać informacji?

Mistrzostwa świata w Falun mają własną oficjalną stronę wynikową, która znajduje się TUTAJ . W Sport.pl wszystkie najważniejsze informacje, wypowiedzi, komentarze ekspertów dotyczące mistrzostw znajdziecie w naszym specjalnym DZIALE ZIMOWYM .

Korespondenci

Na miejscu w Falun będą nasi korespondenci Paweł Wilkowicz i Dariusz Wołowski. Warto śledzić ich konta na Twitterze, gdzie z pewnością będą zamieszać informacje na gorąco i (również zdjęciowe) ciekawostki zza kulis. TUTAJ znajdziecie konto Pawła, a TUTAJ Dariusza.

Relacje

Multimedialne relacje z mistrzostw świata przeprowadzi ekipa Z Czuba. Będzie je można śledzić także na telefonach dzięki aplikacji Sport.pl LIVE . Dzięki niej nie przegapicie żadnego ważnego wydarzenia.

źródło: Okazje.info

Ile Polska zdobędzie medali?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.