Kowalczyk, Jaśkowiec i Stoch odczarowali najgorszą zimę XXI wieku

Przez 18 startów w biegach i 19 w skokach czekaliśmy na polskie sukcesy w tym sezonie. W niedzielę w Otepaeae Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec zajęły trzecie miejsce w sprincie drużynowym, a Kamil Stoch wygrał w Zakopanem. Do tego dnia oglądaliśmy najgorszą zimę polskiego narciarstwa w XXI wieku.
Kiedy 4 grudnia Stoch przechodził operację stawu skokowego, martwiliśmy się, czy zdąży wypracować formę na lutowe mistrzostwa świata w Falun. Podwójny mistrz olimpijski z Soczi ma nadzieję na to, że poolimpijska zima nie będzie dla niego stracona i wlał w nas nadzieję bardzo szybko - 29 grudnia, w pierwszym starcie po powrocie, zajął czwarte miejsce w Oberstdorfie, w konkursie rozpoczynającym 63. Turniej Czterech Skoczni.

Stoch prestiżową imprezę ukończył na 10. miejscu, Kowalczyk odpowiednika TCS, czyli Tour de Ski, nie ukończyła. Dokładnie tydzień przed sukcesem w Otepaeae dwukrotna mistrzyni olimpijska zemdlała na trasie podbiegu na Alpe Cermis. Dlatego teraz, stając na podium wspólnie z Sylwią Jaśkowiec, zaskoczyła chyba jeszcze bardziej niż Stoch.

Cała trójka przerwała tak słabą serię startów polskich narciarzy, jakiej w XXI wieku nie widzieliśmy. Odkąd Adam Małysz wskoczył w trwające stulecie trzecim miejscem w Garmisch-Partenkirchen (1 stycznia 2001 roku), w żadnym z następnych sezonów nie czekaliśmy na podium polskich nart tak długo jak tej zimy.

W biegach narciarskich z podium cieszymy się dopiero po 18. a w skokach - po 19. starcie trwającego sezonu. Jak długo musieliśmy czekać w poprzednich latach XXI wieku?

Sezon 2000/2001: 1 stycznia Małysz był trzeci w Garmisch-Partenkirchen, to był szósty konkurs sezonu. Sezonu niezapomnianego - Małysz wygrał w nim ponad połowę konkursów (tylko on dokonał czegoś takiego w historii PŚ) - 11 z 21, został zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni (z najwyższą, wynoszącą ponad 100 pkt przewagą nad drugim zawodnikiem), zgarnął złoto i srebro mistrzostw świata oraz Kryształową Kulę.

2001/2002: 23 listopada 2001, pierwszy konkurs, Małysz pierwszy w Kuusamo, a finalnie znów najlepszy w PŚ, natomiast na igrzyskach w Salt Lake City srebrny i brązowy.

2002/2003: 29 listopada 2002, pierwszy konkurs - Małysz drugi w Kuusamo, w marcu z trzecią z rzędu Kryształową Kulą, a na MŚ w Val di Fiemme podwójnie złoty.

2003/2004: 28 listopada 2003, Małysz drugi w Kuusamo, w pierwszym konkursie sezonu.

2004/2005: 11 grudnia 2004, piąty konkurs - Małysz pierwszy w Harrachovie

2005/2006: Małysz na podium stanął dopiero 7 marca, w 24. konkursie sezonu (licząc z MŚ w lotach i IO w Turynie) - był trzeci w Kuopio. Ale wtedy pierwsze sukcesy zaczęła odnosić Justyna Kowalczyk. 7 stycznia zajęła trzecie miejsce w Otepaea w biegu na 10 km "klasykiem". To był 11. bieg sezonu, a trzeci, w którym Polka wzięła udział. Później Kowalczyk zdobył brązowy medal igrzysk w Turynie, w biegu na 30 km "łyżwą".

2006/2007: Małysz znów wrócił na szczyt, 3 grudnia 2006 roku był trzeci w trzecim konkursie sezonu w Lillehammer. Później zdobył czwarte w karierze złoto MŚ (w Sapporo) i po raz czwarty zdobył Kryształową Kulę.

2007/2008: Małysz przez cały sezon skakał solidnie (jego najgorszym miejscem było 17.), ale na podium nie stanął. Za to 2 grudnia 2007 roku, w czwartym biegu sezonu, Kowalczyk była trzecia (na 10 km "klasykiem" w Kuusamo).

2008/2009: Małysz na podium wrócił dopiero w marcu, zajmując trzecie miejsce w Kuopio, później był jeszcze dwa razy drugi w Planicy, druga była tam też nasza drużyna. Ale Kowalczyk znów zachwycała od początku. 29 listopada, w drugim starcie sezonu, była trzecia w sprincie "klasykiem" w Kuusamo. Na MŚ w Libercu wywalczyła dwa medale złote i jeden brązowy.

2009/2010: 28 listopada 2009 roku Kowalczyk wygrała drugie zawody sezonu - sprint stylem klasycznym w Kuusamo. 5 grudnia Małysz był trzeci w trzecim konkursie sezonu, w Lillehammer. Na igrzyskach w Vancouver Kowalczyk zdobyła złoto, srebro i brąz, a Małysz - dwa srebra.

2010/2011: 18 grudnia 2010 r. Małysz był drugi w Engelbergu, w siódmym konkursie. Dużo wcześniej, 27 listopada, Kowalczyk zajęła drugie miejsce na 5 km "klasykiem" w Kuusamo, w trzecim biegu sezonu.

2011/2012: 3 grudnia Kamil Stoch był trzeci w Lillehammer, w trzecim konkursie sezonu. To była pierwsza zima bez Małysza, który karierę zakończył trzecim miejscem w klasyfikacji generalnej PŚ i brązowym medalem MŚ w Oslo. Kowalczyk, która w Norwegii wywalczyła dwa srebra i brąz, o zakończeniu kariery ani myślała. Na podium wbiegła później niż w poprzednich sezonach - 17 grudnia 2011 - w ósmym starcie sezonu - wygrała w Rogli rywalizację na 10 km "klasykiem", ale wkrótce po raz trzeci wygrała Tour de Ski.

2012/2013: po falstarcie skoczków dopiero w ósmym konkursie, w Engelbergu, Stoch zajął drugie miejsce (to było 15 grudnia). Kowalczyk 2 grudnia, w drugi weekend sezonu, ukończyła na drugim miejscu cykl Ruka Triple. W tamtym sezonie Stoch został mistrzem świata, drużyna wywalczyła historyczny brąz. Kowalczyk w Val di Fiemme zdobyła jedno srebro, ponadto czwarty raz wygrała Tour de Ski i sięgnęła po czwartą Kryształową Kulę.

2013/2014: 29 listopada 2013 roku Kowalczyk wygrała pierwszy start sezonu - sprint "klasykiem" w Kuusamo. Pięć dni wcześniej Krzysztof Biegun wygrał pierwszy indywidualny konkurs sezonu (drugi w ogóle - po "drużynówce"). Fantastycznie rozpoczętą zimę w Soczi złotymi medalami zwieńczyli Stoch i Kowalczyk.

Rozpieszczeni przez naszych narciarzy w trwającym sezonie nie mogliśmy doczekać się ich sukcesów i martwiliśmy się, jak polska ekipa wypadnie na głównej imprezie tej zimy. Oczywiście po niedzieli w Otepaea i Zakopanem nie sposób stwierdzić, że biało-czerwoni na pewno zawojują Falun. Ale ewidentnie wygląda na to, że Kowalczyk, Jaśkowiec i Stoch odczarowali tę zimę i są w stanie z najgorszej od lat uczynić ją całkiem przyjemną.Polskie medale w Soczi, MŚ w siatkówce, a może kankan Kubota? Wybierz sportowe przeżycie roku


Zdjęcie Alpina Gogle narciarskie Pheos Zdjęcie Mivida Gogle narciarskie RACKET Zdjęcie Uvex Gogle narciarskie hypersonic
Alpina Gogle narciarskie Pheos Mivida Gogle narciarskie RA... Uvex Gogle narciarskie hype...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info