PŚ w skokach. Schlierenzauer wygrywa konkurs w Lillehammer

Najlepszym z Polaków okazał się Jan Ziobro. 23-letni skoczek uplasował się 19. miejscu. Zwyciężył Austriak Gregor Schlierenzauer. Pozostałe miejsca na podium zajęli: Norweg Anders Fannemel i Austriak Michael Hayboeck. Lider Pucharu Świata Simon Ammann nie zakwalifikował się do drugiej serii.

Pozycja Ziobry mogła być znacznie lepsza, bo po pierwszej serii polski skoczek, skacząc na odległość 129,5 m, zajmował znakomite ósme miejsce. Niestety w drugiej skoczył zdecydowanie krócej (121 m) i spadł w klasyfikacji końcowej o jedenaście pozycji.

Pozostali Polacy spisali się całkiem przyzwoicie. Z czwórki zawodników, którzy zakwalifikowali się do konkursu, tylko Piotr Żyła (127,5 m) nie awansował do serii finałowej. Klemens Murańka skakał najrówniej z naszych reprezentantów i zajął 21. miejsce (128 m i 123 m), Aleksander Zniszczoł (132.5 m i 119 m) był 29.

Sobotni konkurs przeprowadzony był w trudnych warunkach. Momentami na skoczni wiał silny, tylny wiatr, który uniemożliwiał regularne skakanie. Organizatorzy kilkukrotnie przerywali zawody i zmieniali długość rozbiegu. W efekcie wyniki osiągane przez zawodników przypominały loterię. Największą ofiarą trudnych warunków atmosferycznych został Simon Ammann. Szwajcar po wyjściu z progu otrzymał mocny podmuch wiatru i wylądował na 119. metrze (35. miejsce).

Przypominamy, że w Norwegii nie startuje kontuzjowany lider naszej kadry i dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch.