PŚ w skokach. Schlierenzauer pobił rekord Nykaenena

Gregor Schlierenzauer, wygrywając zawody w lotach narciarskich w Harrachovie, odniósł swoje 47. zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata. 23-letni Austriak pobił rekord Mattiego Nykaenena. Były mistrz z Finlandii wygrał w swojej karierze 46 konkursów PŚ. Trzeci w tej statystyce jest Adam Małysz, który odniósł 39 takich zwycięstw.
W pierwszym niedzielnym konkursie lotów w Harrachovie poza Schlierenzauerem na podium stanęli jeszcze Robert Kranjec i Jan Matura. Najlepszy z Polaków był Kamil Stoch, który zajął dziewiąte miejsce. 14. pozycję zajął Krzysztof Miętus, na 16. miejscu uplasował się Maciej Kot, na 22. - Piotr Żyła, a Dawid Kubacki był 30.

Do pobicia rekordu zwycięstw w PŚ Schlierenzauerowi wystarczyło nieco ponad sześć lat startów w Pucharze Świata. Swój pierwszy triumf Austriak odniósł 3 grudnia 2006 roku w Lillehammer. Dla Schlierenzauera był to dopiero trzeci w karierze start w zawodach PŚ.

Co ciekawe, Nykaenen też wygrał już trzeci konkurs PŚ, w jakim startował. Fin swoje zwycięstwa kolekcjonował przez siedem lat - po raz pierwszy triumfował 30 grudnia 1981 roku w Oberstdorfie, a po raz ostatni - 1 stycznia 1989 roku, w Garmisch-Partenkirchen.

Schlierenzauer najlepszy w historii?

Schlierenzauera wielu kibiców już teraz uznaje za najlepszego skoczka w historii. Jednak warto podkreślić, że Nykaenen swoje zwycięstwa wywalczył, startując w sumie w tylko 133 konkursach PŚ, a Schlierenzauer w tej chwili ma już 156 startów. Poza tym Nykanen cztery razy wygrywał cały Puchar Świata, a Schlierenzauer Kryształową Kulę zdobył dotąd tylko raz. Warto również przypomnieć, że Fin indywidualnie wywalczył na igrzyskach olimpijskich trzy medale złote i jeden srebrny, a na mistrzostwach świata jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe. Austriak na razie może się pochwalić "tylko" dwoma indywidualnie wywalczonymi brązami na igrzyskach oraz jednym złotem i jednym srebrem z mistrzostw świata. W Turnieju Czterech Skoczni obaj najlepsi byli po dwa razy.

Pod tym względem od Nykaenena i Schlierenzauera gorszy jest Adam Małysz. Polak TCS wygrał raz. Za to "Orzeł z Wisły" to rekordzista pod względem liczby zdobytych medali na najważniejszych imprezach. Na igrzyskach olimpijskich Małysz wywalczył indywidualnie trzy srebrne krążki i jeden brązowy, a na mistrzostwach świata - cztery medale złote, jeden srebrny i jeden brązowy. Puchar Świata Małysz - tak samo jak Nykaenen - wygrał cztery razy. Małysz to również skoczek, który wysoką formę utrzymywał najdłużej ze wszystkich wielkich mistrzów. Świadczy o tym fakt, że między jego pierwszym i ostatnim zwycięstwem w PŚ minęło prawie 15 lat. Po raz pierwszy Polak wygrał 17 marca 1996 roku w Oslo, a po raz ostatni był najlepszy 21 stycznia 2011 roku w Zakopanem.