Sport.pl

Apoloniusz Tajner: To nie czas na rewolucję

Mam do Łukasza zaufanie na najwyższym poziomie. To dobry trener i nowoczesny chłopak. Ma świetne relacje z zawodnikami - mówił w rozmowie ze Sport.pl Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.
Nie będzie dymisji trenera kadry skoczków narciarskich Łukasza Kruczka. W trzech pierwszych konkursach indywidualnych wywalczyli 21 punktów. Lider zespołu Kamil Stoch ma tylko punkt; fatalnie skakał w piątkowych zawodach drużynowych, w których Polska zajęła ostatnie 11. miejsce.

Robert Błoński: We wtorek spotkał się pan z trenerem Kruczkiem. Wiadomo już, dlaczego tak słabo zaczął się ten sezon?

Apoloniusz Tajner: Rozmawiałem nie tylko z Łukaszem, ale i z całą ekipą - asystentami, psychologiem, serwismenem, biomechanikiem i fizjologiem. Przeanalizowaliśmy starty, podjęliśmy decyzje, że do Soczi na zawody Pucharu Świata w najbliższy weekend poleci czterech zawodników: Dawid Kubacki, Maciej Kot, Bartłomiej Kłusek i Krzysztof Miętus. A razem z nimi trener Klimowski. W czwartek do austriackiego Ramsau na treningi na małej skoczni pojadą Kamil Stoch i Piotrek Żyła z trenerami Kruczkiem oraz Sobczykiem. W następny poniedziałek wszyscy spotkają się w Austrii i stamtąd wyjadą do Engelbergu na kolejne zawody PŚ. Być może dołączy do nich ktoś z pięciu skoczków startujących w ten weekend w Pucharze Kontynentalnym. Jeśli osiągną dobre wyniki, nie ma kłopotu, by pojechali na PŚ.

Był pan zaskoczony tak słabym początkiem?

- Byłem, bo założenie było takie, że od początku mają być w dobrej dyspozycji. Spodziewałem się lepszych skoków, wyszło źle. Mówi się trudno, trzeba żyć dalej i jak najszybciej przywrócić kadrowiczów do takiego poziomu, na jakim potrafią skakać. Ja i trenerzy nie oczekujemy i nie chcemy niczego więcej. Nie wymagamy lepszych skoków, niż potrafią. Wygląda na to, że wszyscy bez wyjątku wpadli w dołek na początku sezonu. Nie doszli do ładu z kombinezonami i wszystko się posypało. Uwierający i ciasny kombinezon to gorsza pozycja najazdowa, niższa prędkość na progu i słabsze odbicie. To przekładało się na wynik. Słabszy wynik to stres, a stres to zachwianie techniki i wytrącenie automatyzmu. Stąd te kłopoty. Najważniejsze w tym wszystkim, że w drużynie nie padła atmosfera. Skoczkowie i sztab wciąż trzymają się razem i razem sobie poradzą z tym problemem. Nie ma mowy o nerwach i szukaniu winnych.

Łukasz Kruczek zapytał się skoczków, czy ma zrezygnować z funkcji. Stanęli za nim murem.

- Nie jestem zdziwiony, oni wszyscy mają ze sobą bardzo dobry kontakt i naprawdę wierzą, że wspólna praca przyniesie efekty. Teraz jest słabszy moment, ale oczekiwania i przede wszystkim potencjał grupy się nie zmieniły. Wciąż uważam, że trzech-czterech skoczków bez problemu powinno zdobywać punkty, a lider walczyć w dziesiątce o jak najwyższą lokatę. Takie były plany przed sezonem i zachwianie równowagi ich nie zmieniło.

Ale różnica i dystans do najlepszych są ogromne.

- Pierwsze konkursy to zawsze niewiadome na dużych, trudnych obiektach. W Kuusamo lider PŚ Thomas Morgenstern nie wszedł do drugiej serii. Kamil Stoch zaczynał skakać lepiej, ale w czwartek na treningu po drugim skoku przewrócił się i zbił biodro. Zupełnie się rozregulował.

Jeden punkt w trzech startach to słaby wynik.

- Pamiętajmy, że latem to on miał największe problemy z przystosowaniem się do nowych, ciaśniejszych kombinezonów. Dlatego teraz pojedyncze sztuki będziemy szyli sami. Największą wprawę i kilkuletnie doświadczenie w tym ma Zbyszek Klimowski. Na zawody jeździ z maszyną do szycia i cały czas coś przerabia. Wygląda na to, że więcej czasu poświęca na przeróbki i poprawki, niż kosztowałoby go uszycie gotowego kombinezonu. Kupimy belę materiału i spróbujemy. Takie czasy, nic w tym dziwnego, bo Niemcy i Norwegowie cały czas wożą ze sobą dwóch krawców. Szyją, prują, doszywają i robią wszystko, by nie zaprzepaścić dobrych przygotowań. My chcemy tak samo. Najłatwiejsze rozwiązanie to kupić materiał, dobrą maszynę i samemu uszyć strój na miarę. Dotąd to było tylko prucie i zszywanie, by na nowo dopasować strój skoczka.

Maciej Kot mówił w Kuusamo, że kombinezony mogłyby być problemem, gdyby skoczkowie lądowali o dwa-trzy metry bliżej od rywali. A nie o 20 czy 30.

- Już mówiłem, co wynika ze złego kombinezonu. To działa na zasadzie domina, błąd rodzi błąd i później się w niego brnie. Dlatego teraz zawodnicy muszą pojechać na małą skocznię i wszystko naprawić.

Uważa pan, że w przygotowaniach do sezonu nie popełniono błędu?

- Nie sądzę. Wiosną spotkaliśmy się kilka razy na parę godzin, żeby ułożyć wspólny program. Byłem ja, był też Adam Małysz - nikt nie miał zastrzeżeń. Ale na razie to tylko początek sezonu. Grupa jest zmobilizowana i zdeterminowana, by przezwyciężyć kryzys.

A może Łukasz Kruczek powinien ściślej współpracować z Hannu Lepistö. Jeden z najlepszych trenerów skoków świata, który prowadził niedawno Adama Małysza i polską kadrę, ma do nas sentyment i chętnie pomoże.

- Łukasz i Hannu są w ścisłym kontakcie na koleżeńskich zasadach. Podsyła mu niektóre skoki treningowe, rozmawia o planach. Ale to wszystko są luźne rozmowy, uważam, że nie ma potrzeby szukania pomocy z zewnątrz. Z tym problemem poradzi sobie zespół, który jest. Mam do Łukasza zaufanie na najwyższym poziomie. To dobry trener i nowoczesny chłopak. Ma świetne relacje z zawodnikami. W Kuusamo zrobił im "wrzutkę", mówiąc o rezygnacji. Sądzę, że takimi słowami wstrząsnął grupą, przejrzeli, co i kogo mogliby stracić. Problem nie jest w atmosferze, zmiany personalne ich nie rozwiążą. W skokach trenera zmienia się wtedy, gdy między nim a grupą porozumienia nie ma, a dalsza współpraca jest na siłę i tylko pogłębia błędy.

Nie pamiętam przypadku, by zmieniono trenera na samym początku sezonu.

- Dlatego w ogóle przez myśl mi nie przeszło, by szukać zastępcy Łukasza. Razem wpadli w turbulencje, wspólnie muszą się z nich wydostać.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Karl Geiger 886
  2 Stefan Kraft 803
  3 Ryoyu Kobayashi 795
  4 Dawid Kubacki 764
  5 Marius Lindvik 545
  6 Kamil Stoch 474
  7 Daniel Andre Tande 447
  8 Philipp Aschenwald 414
  9 Peter Prevc 395
  9 Johann Andre Forfang 395
  14 Piotr Żyła 322
  36 Maciej Kot 37
  39 Stefan Hula 31
  42 Jakub Wolny 22
  61 Klemens Murańka 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 2796
  2 Norwegia 2407
  3 Polska 2354
  4 Niemcy 2192
  5 Japonia 2008
  6 Słowenia 1740
  7 Szwajcaria 507
  8 Czechy 130
  9 Rosja 124
  10 Finlandia 85
  11 Kanada 15
  12 Bułgaria 14
  12 USA 14
  14 Kazachstan 9
  15 Korea 0
  15 Włochy 0
  15 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (9)
Apoloniusz Tajner: To nie czas na rewolucję
Zaloguj się
 • syngefco

  Oceniono 11 razy 11

  Nie przypominam sobie w moim 30 - letnim śledzeniu skoków narciarskich, żeby ekipa z Austrii, Niemiec, Norwegii lub Finlandii zaczęła kiedykolwiek aż tak fatalnie sezon, bez względu na skoczków jacy reprezentowaliu wówczas swoje kraje. W czym więc tkwi problem Panie Tajner ? Może trener powinien trenować, emeryt odpoczywać na emeryturze, a w prezes z prawdziwego zdarzenia prezesować ?

 • cheshire

  Oceniono 9 razy 9

  Tajner to taki narciarski Grzegorz Lato. Jakoś inni skaczą w tych strojach i latają daleko tylko naszym orłom jakoś to nie pasuje. Żenujące tłumaczenie i obrona stołka z niezłą kasą.

 • cyndyndanda

  Oceniono 8 razy 8

  to nie kruczka trzeba wyje.bac tylko tego przyglupa tajnera!

 • bluzz09

  Oceniono 12 razy 8

  pan prezes jak zwykle pierd..i. czas na rewolucje,poki rok do igrzysk.

 • johanek4e

  Oceniono 6 razy 6

  "Zbyt ciasne kombinezony" i kadra ma problem "z jajami" na progach ? To teraz wygrywają eunuchy ? Ale jaja...A może presja na wynik była jakoś mniej adekwatna do nakładów "naczalstwa" na przygotowania do sezonu ?

 • bladybono

  Oceniono 10 razy 6

  Gdyby nie Malysz ,o Tajnerze wogole byfa. nie wiedzieli a teraz sie bawi w wielkiego sze

 • prorok111

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Apollo nie wiem czy Pan się dobrze czuje ? moze należało by się przebadać od strony mentalnej :)
  Przypominam, że przed Turynem i sezonem z IO też miała nastąpić zmiana trenera i jak wiemy pod naciskiem Adama owy trener został i jakie to były dla nasz IO ? KLAPAAAA.
  I o tyle o ile wówczas Małysz miał już prawo dyktować warunki bo był sam motorem napędowym kasy dla związku nie tylko tak teraz Stoch nie ma prawa niczego jeszcze wymagać ani stawiać warunków oraz szantażować, że sam odejdzie jak Kruczek odejdzie!!!! Stoch skacze w PŚ od 18 roku życia zaliczył nie jedne MŚ i nie jedne IO i zero medali ! Nie sądzę, żeby Kruczke do IO dobrze przygotował kadrę i jego samego.
  Kamil jest ślepy jak kura musi totalnie spadać na bulę żeby coś pojął ......ale to jego sprawa i jego kariera.
  Jak najprędzej musi być zmiana na stanowisku trenera kadry i jak najszybciej rewolucja w systemie przygotowania chłopaków już do IO w Soczi my się cofamy panie Prezesie !!!!
  Ten sezon pokazał już, że Kruczek wyczerpał swoje możliwości.
  A do Ramsau powinien jechać z nimi Szturc albo jakiś trener klubowy bo Kruczek znowu będzie wmawiał Kamilowi , że jego skoki są ok to dlaczego do jasnej ch............... skacze ponad 10 m krócej od czołówki? Po drugie ta skocznia w Ramsau jest wymagajaca i moze tylko pogłębić swoje problemy!!!
  I czemu PIotr ma trenować z Kruczkiem ? Jezuuuu gdzie jego trener klubowy ???????????

 • kocurek238

  Oceniono 2 razy 2

  Zbyt ciasne kombinezony?, a może prezes Tajner ma ciasno pod sklepieniem , czas zatrudnić psychiatrę , najlepiej zięcia

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 7 razy 1

  Zabrakło Tonia w kadrze prawda panie Tajner?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX