Niespodzianki w kalendarzu skoków na sezon 2012/2013

Podczas posiedzenia Międzynarodowej Federacji Narciarskie (FIS) w Zurychu, ustalono projekty kalendarzy na zbliżający się sezon letni i zimowy. Zarówno w terminarzu Letniej Grand Prix, jak i Pucharu Świata, znalazło się kilka niespodzianek.
W kalendarzu Letniej Grand Prix na ten sezon, nie znajdziemy m.in. zawodów w Szczyrku, Zakopanem czy w Einsiedeln. Rywalizacje rozpoczną dwa konkursy w Wiśle (20-21 lipca) - drużynowy oraz indywidualny. Następnie po kilkutygodniowej przerwie zawodnicy udadzą się do Courchevel, gdzie zaplanowano konkurs 15 sierpnia. Nowością jest konkurs mieszany w Hinterzarten (18 sierpnia), w którym wezmą udział drużyny, składające się z dwóch skoczków i dwóch skoczkiń.

Azjatycką część letniego kalendarza będą tworzyć konkursy w Hakubie (25-26 sierpnia) oraz w kazachskiej Ałmacie (22-23 września). Finał Letniej Grand Prix 2012, podobnie jak przed rokiem, zaplanowano w Hinzenbach (30 września) oraz w Klingenthal (3 października).

Sporą niespodzianką jest miejsce inauguracji Pucharu Świata 2012/2013. Zamiast jak co roku, w Kuusamo, tym razem sezon ma rozpocząć się w norweskim Lillehammer 24 i 25 listopada. Zawody na skoczni Ruka odbędą się tydzień później. Na 8 i 9 grudnia planowane są konkursy PŚ w rosyjskim Soczi, które będą próbą generalną przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2014 roku.

Polskich kibiców z pewnością ucieszy fakt, że FIS przewiduje dodatkowy konkurs Pucharu Świata na skoczni w Wiśle-Malince (9 stycznia). Stamtąd skoczkowie przeniosą się do Zakopanego (11-12 stycznia). Po rocznej przerwie do kalendarza ma powrócić Puchar Świata w Kuopio (12 marca).

Wszystkie powyższe ustalenia muszą jeszcze zostać ostatecznie potwierdzone na kongresie FIS, który zaplanowano na początek czerwca w Południowej Korei.

Specjalny serwis o skokach? Sprawdź Skijumping.pl ?