Skoki narciarskie. Zniszczoł pójdzie w ¶lady Morgensterna i Schlierenzauera?

W mistrzostwach ¶wiatach juniorów w skokach w Turcji srebrny medal wywalczył Aleksander Zniszczoł. Wcze¶niej medale w M¦J zdobywali Morgenstern i Schlierenzauer. W tej dyscyplinie sportu często bywał to dobry prognostyk.

Zniszczoł przegrał konkurs na normalnej skoczni tylko ze Słoweńcem Nejcem Dezmanem. Zajął drugie miejsce ex aequo z jego rodakiem, Jaką Hvalą.

Bliski zdobycia medalu był też Klemens Murańka, ale tuż po jego znakomitym skoku w drugiej serii sędziowie anulowali wyniki i kazali powtórzyć turę.

W wielu dyscyplinach sportu zdolny junior nie wyrasta na zdolnego seniora. Zawodnik niczym supernowa wybucha i wkrótce potem słuch o nim ginie. Często zdarza się też tak, że sportowcy są już w młodym wieku na tyle dobrzy, że mistrzostwa juniorów wcale ich nie obchodzą.

W skokach narciarskich jest jednak inaczej. Zawodnicy, którzy osiągają dobre wyniki w mistrzostwach juniorów, często robią potem kariery w seniorskich zawodach. Rzadko są to przypadkowi skoczkowie.

W przeszłości medale jako juniorzy zdobywali m.in. Matti Nykaenen, Ari Pekka-Nikkola (złoty, a Dieter Thoma w tym czasie, czyli w 1987 r., brązowy), Heinz Kuttin, Roberto Cecon, Martin Hoellwarth, Janne Ahonen, Andreas Widhoelzl, Wolfgang Loitzl... Wymieniać by można jeszcze naprawdę długo.

Prześledźmy jednak tylko konkursy z ostatnich dziesięciu lat.

W 2001 r. w Karpaczu wygrał Veli-Matti Lindstroem. Rok później Daiki Ito przegrał złoto z Jannem Happonenem.

W 2003 r. na podium stanęli Thomas Morgenstern, Rok Benković i Jan Mazoch. Rok później Morgensterna pokonał Mateusz Rutkowski. W tym przypadku nie doczekaliśmy się eksplozji dorosłego talentu. Winne temu jednak pozasportowe kłopoty krnąbrnego skoczka z nadwagą oraz alkohol.

2006 r. to złoty medal Gregora Schlierenzauera, a 2007 r. złoto Romana Koudelki. Nadal jednak wszyscy medaliści to również znane nazwiska.

Trzy lata temu srebrny medal wywalczył Maciej Kot. Dwa lata temu Peter Prevc. W tym roku Aleksander Zniszczoł. Miejmy nadzieję, że polski skoczek pójdzie w ślady starszych kolegów. Nawet, jeśli nie będą to wierne ślady Nykaenena czy Schlierenzauera.

Zniszczoł ma też w dorobku 9. i 14. pozycję w dwóch kolejnych konkursach tegorocznego Pucharu Świata, złoto w zeszłorocznym Pucharze Kontynentalnym i piąte miejsce w ostatnich mistrzostwach Polski. W Turcji wynikiem 111,5 m ustanowił podczas treningu nieoficjalny rekord skoczni w Erzurum. Jego managerem jest... żona Adama Małysza, Izabela.