Skoki narciarskie. Stoch zastąpi Małysza?

W Zakopanem wszyscy pytają: jak będą wyglądały konkursy bez Adama Małysza. - Jestem przekonany, że atmosfera będzie taka sama jak przez ostatnie lata. Macie kolejnego idola - Kamila Stocha - mówi Walter Hofer, dyrektor Pucharu Świata. Relacja na żywo z piątkowego konkursu od 16.30 w Sport.pl.
W 2002 roku w stolicy Tatr rozpoczęła się małyszomania. Przez dziesięć lat dziesiątki tysięcy kibiców ciągnęło do Zakopanego, by zobaczyć Małysza, a przede wszystkim, by znakomicie się bawić. Rok temu polski mistrz zakończył karierę. W Zakopanem odniósł ostatnie zwycięstwo w karierze, ale pozostawił po sobie następcę. Stoch dwa dni później też wygrał w stolicy Tatr, a w tym sezonie skacze bardzo dobrze. Trzy razy był na podium. W klasyfikacji generalnej PŚ jest piąty.

Na "swojej" Wielkiej Krokwi może wygrać po raz czwarty w karierze. - Na pewno Kamila stać na podium w Zakopanem. Forma i odporność psychiczna dają na to nadzieje. Oby wreszcie miał też szczęście, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, bo do tej pory pogoda mu nie sprzyjała - twierdzi Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Przyznaje, że w tym roku konkursy cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż w czasach, kiedy skakał Małysz. Obawy ma również skoczek Maciej Kot. - Staramy nie myśleć się, że Adama nie będzie. Kiedy skakał, wszystkie oczy były zwrócone na niego. Teraz najwięcej osób interesuje się Kamilem, który przejął rolę mistrza - przyznaje Kot. - Boję się jednak, że gdy usiądę na belce, zobaczę trybuny, które nie zostaną zapełnione do ostatniego miejsca. To byłby przykry widok.

Biletów na obydwa konkursy na pewno nie zabraknie. - Wejściówki sprzedają się przyzwoicie. Poza tym, jak mawiał były austriacki skoczek Andreas Goldberger, w Zakopanem po prostu wypada być - twierdzi Andrzej Kozak, jeden z organizatorów PŚ w Zakopanem.

W kibiców wierzy także Hofer: - Nie wierzę, by kibice zniknęli tylko z tego powodu, że w tym roku zabraknie w zawodach Małysza. Zakopane to wyjątkowe miejsce. Tutaj w każdym sezonie odbywają się jedne z najlepszych zawodów Pucharu Świata.

W kwalifikacjach wzięło udział 11 Polaków. Do konkursu awansowało dziesięciu. Początek piątkowych i sobotnich zawodów o godz. 16.30. Transmisja w TVP i na Eurosporcie, relacja na żywo w Sport.pl.

Specjalny serwis o skokach? Sprawdź Skijumping.pl ?