PŚ w Bad Mitterndorf. W sobotę pierwszy konkurs na mamucie, trening przesunięty

Po piatkowym "falstarcie" w sobotę zawodnicy po raz drugi spróbują oddać pierwsze skoki na mamucim obiekcie w austriackim Kulm. Mimo odwołania wczorajszych treningów i kwalifikacji, program na dziś praktycznie nie uległ zmianie. Pogoda na skoczni jest nieco lepsza, jednak nadal sypie i wieje.
Według aktualnych informacji trening miał rozpocząć się o godzinie 14, ale z powodu złych warunków rozpoczęcie się opóźnia. Pierwsza seria konkursowa prawdopodobnie po godz. 15. W związku z tym, że skocznia nie posiada oświetlenia, możliwe, że zawody zakończą się na jednej serii.

Na liście startowej znajduje się 54 zawodników z 14 krajów, w tym czterech naszych reprezentantów. Trener Kruczek zdecydował, że do Austrii pojadą: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot i Tomasz Byrt.

Pogoda na skoczni Kulm również nie rozpieszcza organizatorów, ale jest nieco lepsza niż dzień wcześniej. Temperatura spadła do kilku stopni poniżej zera, co sprawia, że padający śnieg jest dosyć suchy i łatwiejszy do usuwania z rozbiegu za pomocą dmuchaw. Również wiatr osłabł, chociaż w porywach dalej jest dosyć silny. Według prognoz w miarę upływu dnia warunki powinny się poprawiać.

Po raz pierwszy FIS zastosował nową zasadę ustalania listy startowej do zawodów Pucharu Świata w lotach. Z racji tego, że wielu zawodników jest świetnymi lotnikami, a gorzej radzi sobie na mniejszych obiektach, lista startowa do konkursów w lotach nie będzie układana na podstawie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zamiast tego, brana pod uwagę będzie klasyfikacja Pucharu Świata w lotach z bieżącego sezonu, lub z minionego (w przypadku pierwszych zawodów).

Rekord obiektu w Bad Mitterndorf należy do Gregora Schlierenzauera, który 10. stycznia 2009 roku lądował na 215,5m. Młody Austriak, który dopiero co wygrał 60. Turniej Czterech Skoczni na swoim blogu napisał: "Loty narciarskie są dla mnie Formułą1 naszego sportu. Jestem rekordzistą obiektu, bardzo lubię skocznię Kulm i nie czuję w ogóle presji. Z niecierpliwością czekam na jak najdłuższe loty".

Więcej o skokach narciarskich na skijumping.pl ?