Siatkówka. Lozano dla Sport.pl: Polacy, nie wzlatujcie zbyt wysoko

- Ja bym doradzał, żebyście jeszcze nie wzlatywali zbyt wysoko nad ziemię. Wasza drużyna zagrała dobry mecz, ale zwyciężyła w sporej mierze także dzięki moim siatkarzom - mówi trener reprezentacji Niemiec, Raul Lozano w rozmowie ze Sport.pl. W sobotę Polacy pokonali Niemców 3:1. W niedzielę Polaków czeka kolejny mecz z Bułgarią. Relacja z Czuba i Na żywo w Sport.pl od 18:00.

Twoi znajomi już nas lubią. Sprawdź którzy na Facebook.com/Sportpl ?

Rafał Stec: Reprezentacja Polski przyjechała na mistrzostwa Europy jeszcze bardziej osłabiona niż na poprzednie, ale Niemców znów pokonała. Mamy już marzyć o medalu?

Raul Lozano: Ja bym doradzał, żebyście jeszcze nie wzlatywali zbyt wysoko nad ziemię. Wasza drużyna zagrała dobry mecz, ale zwyciężyła w sporej mierze także dzięki moim siatkarzom. Błędy popełniali niesłychane - zwłaszcza w zagrywce mylili się nienormalnie często. To nie był poziom, do jakiego przywykłem, jestem bardzo rozczarowany. Całość podsumowałbym tak: ani Polacy nie są aż tak mocni, jak można by sądzić po przebiegu inauguracji, ani Niemcy nie są aż tak marni. Wstrzymajmy się z ocenami, każdy następny dzień może wszystko wywrócić do góry nogami.

Od czasu, kiedy pan pracował z naszą kadrą, wiele się w niej zmieniło. Siatkarze, którzy kiedyś uczestniczyli głównie w treningach na zgrupowaniach, stali się jej kluczowymi postaciami, pojawili się też ludzie całkiem nowi. Zgodzi się pan z powszechną w Polsce opinią, że ponad wszystkich wyrósł Bartosz Kurek i może być najlepszym na swojej pozycji w świecie?

Siatkarze przed Euro: Zaniechania trenera, błędy w selekcji, tak źle jeszcze nie było

- Uważam, że za dużo zrzucacie na jego barki. Nie wieszajcie na nim całej polskiej drużyny, nawet tak silny facet, jeśli będzie musiał skakać ze zbyt ciężkim plecakiem, może nie podołać. Siatkówka jest naprawdę bardzo zespołową grą - jeśli drużyna będzie w formie, Kurek będzie w stanie grać niesamowicie. Ale jeśli cała grupa nie zadziała, i on jej nie ocali. Czy Endresowi Murilowi (przyjmujący reprezentacji Brazylii, przez wielu uważany za najlepszego siatkarza świata - red.) ktoś mówił kiedyś, że za cztery lata nie będzie miał żadnej konkurencji? Czy on wygrywa sam mecze?

O Kurku jako kandydacie na postać numer jeden w siatkówce słychać zewsząd, także zagraniczni fachowcy chwalą go bez opamiętania co najmniej od poprzednich ME, na których po raz pierwszy był bardzo potrzebny i sprostał wyzwaniu...

- To wspaniały talent, pamiętam, jak Piotrkowi Gruszce wystarczyło zobaczyć go na dwóch treningach, a natychmiast rzucił do mnie, że za dwa lata będzie prosił Bartka o autograf. Niewiele się pomylił. Ja też widzę, jak znakomicie Kurek atakuje i blokuje, stale udoskonala serwis. Ale już nad przyjęciem musi pracować. Powtarzam: jest świetny, ale ugryźcie się czasami w języki, bo go zepsujecie.

Niemcy otumanieni, polscy siatkarze jednak żywi! ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA