Siatkówka. Wielkie łatanie dziur, czyli Matlak podał skład kadry

Trener reprezentacji Polski Jerzy Matlak podał nazwiska siatkarek, które pod koniec czerwca spotkają się na pierwszym w sezonie reprezentacyjnym zgrupowaniu w Szczyrku. Z tej grupy szkoleniowiec wyłoni 12 zawodniczek, które w lipcu polecą na turniej o Puchar Jelcyna. Wiadomo już, że bez dotychczasowych filarów reprezentacji.

Twoi znajomi już nas lubią. Sprawdź którzy na Facebook.com/Sportpl ?

Zanim Polki wylecą do Rosji 24 czerwca spotkają się w Szczyrku. Do Ośrodka Nadziei Olimpijskich na pewno nie przyjadą Aleksandra Jagieło, Agnieszka Bednarek-Kasza, Natalia Bamber, Joanna Kaczor, Katarzyna Gajgał i Mariola Zenik. Ta pierwsza zakończyła już przygodę z kadra i marzy o dziecku. Tak jak ta druga, ale ona do reprezentacji chce później wrócić. Trzecią również powstrzymują sprawy rodzinne, ale tylko chwilowo. Po ślubie atakująca Aluprofu Bielsko-Biała dołączy do kadry na lipcowe zgrupowanie. Być może w pełni sił będą już wtedy Kaczor i Gajgał, które muszą doleczyć urazy. Zenik po prostu chce odpocząć. Nie dotrze zapewne także na drugie zgrupowanie, które rusza 15 lipca. Co najmniej do tego czasu w kadrze najbardziej będzie brakować atakujących. Żadna z klasowych doświadczonych zawodniczek nie jest do dyspozycji Matlaka.

Niedostępne Kaczor i Bamber, obrażoną Skowrońska i będącą już jedną nogą na emeryturze, choć wciąż w wielkiej formie Glinkę trzeba jakoś zastąpić. Powołanie od szkoleniowca otrzymały Anita Kwiatkowska i Katarzyna Konieczna. Kwiatkowska reprezentuje barwy ósmego zespołu PlusLigi - Stali Mielec. Konieczna w walczącym w finale Atomie Trefl Sopot zmienia Rosjankę Olgę Fatiejewą. Obie w pierwszej reprezentacji jeszcze nie wystąpiły. Obie zadebiutują w Jekaterynburgu, gdzie Polska powalczy o Puchar Jelcyna.

Będzie to pierwszy sprawdzian biało-czerwonych w nadchodzącym sezonie. Tyle tylko, że najważniejszy egzamin - na mistrzostwach Europy i w kwalifikacjach do igrzysk - zdawać będą inne zawodniczki. Występ dla wielu siatkarek będzie więc zdobywaniem doświadczenia na przyszłość. A może już teraz szansą na wygryzienie starszych, bardziej doświadczonych zawodniczek?

Rok temu pod nieobecność gwiazd w turnieju w Montreux Polki zajęły najlepsze w historii piąte miejsce. Błyszczała Berenika Okuniewska wybrana najlepszą blokującą imprezy. Z dobrej strony pokazała się Katarzyna Zaroślińska. Nasza atakująca dostała szansę w wielkiej imprezie, jaką były mistrzostwa świata. Po nieudanym i zespołowo i osobiście występie, wróciła zmiażdżona psychicznie i bez formy. Jak to eksperymenty - jeden pozwoli odkryć nowy cenny pierwiastek, inny wysadzi laboratorium w powietrze. Matlak znów musi chwytać za menzurki, próbując coś wyczarować. Sam jest sobie trochę winien, bo niektóre zawodniczki odmawiają gry w kadrze właśnie ze względu na niego i jego metody pracy. Stąd głosy, że Matlak miał porzucić kadrę i zająć się chorą żoną. Jednak to były tylko ciche życzenia niektórych działaczy.

W tym roku trener eksperymentować będzie nie w Szwajcarii , ale w Rosji. Do Jekaterynburga wybierze się 12 zawodniczek. Niemal pewne jest, że trener nie zabierze Anny Werblińskiej, która zapowiada, że po meczach o trzecie miejsce w PlusLidze Kobiet bierze się za leczenie.

Rywalkami Polek - debiutujących w imprezie - będą Brazylijki i Holanderki. W drugiej grupie (B) zagrają gospodynie, Ukrainki i Chinki. . Do półfinału zakwalifikują się po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy.

Mecze Polek w turnieju o Puchar Jelcyna:

5 lipca Rosja - Polska (mecz poza turniejem)

6 lipca Polska - Brazylia

7 lipca Polska - Holandia

8 lipca - dzień przerwy

9 lipca - półfinały

10 lipca - finał i mecz o 3 miejsce

Reprezentacja Polski siatkarek:

rozgrywające: Izabela Bełcik (Atom Trefl Sopot), Milena Sadurek (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna), Joanna Wołosz (Impel Gwardia Wrocław)

przyjmujące: Ewelina Sieczka (Atom Trefl Sopot), Karolina Kosek (Organika Budowlani Łódź),: Kinga Kasprzak (Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna), Klaudia Kaczorowska (Bank BPS Muszynianka Fakro), Patrycja Polak (GCB Centrostal Bydgoszcz), Sylwia Wojcieska (Organika Budowlani Łódź), Anna Werblińska (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Aleksandra Kruk (AZS Białystok)

atakujace: Anita Kwiatkowska (Stal Mielec), Katarzyna Konieczna (ATOM Trefl Sopot)

środkowe: Zuzanna Efimienko (Impel Gwardia Wrocław), Maja Tokarska (Impel Gwardia Wrocław), Gabriela Wojtowicz (BKS Aluprof Bielsko-Biała), Berenika Okuniewska (BKS Aluprof Bielsko-Biała),

libero: Krystyna Strasz (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Magdalena Saad (AZS Białystok), Paulina Maj (Atom Trefl Sopot)

Od przyszłego sezony w Chinach zagra Katarzyna Skowrońska-Dolata  ?

Więcej o: