Sport.pl

Dwa horrory w kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy! Dwie drużyny wyszły z grupy

Dwa niesamowite spotkania mieli okazję śledzić kibice podczas turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Tokio rozgrywanego w Berlinie. Belgia pokonała Czechów, a Słoweńcy Niemców w dwóch tie-breakach. Trzecie spotkanie to pewne zwycięstwo Bułgarów nad Niderlandczykami.

Berlin oglądał we wtorek dwa niesamowite boje w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich siatkarzy. Najpierw zmierzyli się ze sobą dwaj outsiderzy grupy, czyli Czesi oraz Belgowie. Pewnym było, że jedna z tych drużyn zaliczy swoje premierowe zwycięstwo w tym turnieju. Ostatecznie po zaciętym pięciosetowym boju udało się to Belgom, którzy wygrali 3:2 (21:25, 28:26, 25:20, 22:25, 19:17) i obecnie zajmują trzecie miejsce w tabeli grupy, mając dwa punkty i wyprzedzając o jeden właśnie Czechów. 

Zobacz wideo

W drugim meczu tej grupy kolejne wielkie widowisko zafundowali kibicom Słoweńcy i Niemcy. Wygrali ci pierwsi, a emocji dostarczył zwłaszcza pierwszy set, który gospodarze turnieju wygrali na przewagi 34:32. Następnie dyspozycja obu zespołów w kolejnych partiach się przeplatała - Słoweńcy wygrywali do 20, by za chwilę prowadzenie w meczu objęli Niemcy, zwyciężając trzecią partię do 19. Czwartego seta ugrali Słoweńcy w stosunku 25:22, a w tie-breaku poszli za ciosem i triumfowali 15:12. Tym samym zarówno Słoweńcy, jak i Niemcy awansowali już do półfinału i czekają na swoich rywali - ci pierwsi w roli wicelidera grupy z pięcioma punktami, a drudzy wyprzedzając ich o dwa punkty. 

Tabela grupy A turnieju kwalifikacyjnego do IO siatkarzy w Berlinie: 

 1. Niemcy - 7 punktów - 8:3
 2. Słowenia - 5 punktów - 6:2
 3. Belgia - 2 punkty - 3:8
 4. Czechy - 1 punkt - 2:6

Tabela grupy B turnieju kwalifikacyjnego do IO siatkarzy w Berlinie: 

 1. Bułgaria - 5 punktów - 6:2
 2. Francja - 4 punkty - 5:3
 3. Serbia - 3 punkty - 3:3
 4. Niderlandy - 0 punktów - 0:6

Przed wielkimi emocjami mieliśmy także zwycięstwo bezwzględnej Bułgarii, która po pokonaniu w trzech setach (25:19, 25:16, 25:15) Niderlandów wylądowała na pierwszym miejscu w tabeli z pięcioma punktami. Za sobą mają Francuzów, którzy tracą punkt i Serbów, nad którymi mają dwa punkty zapasu. Tabelę zamykają Niderlandczycy, którzy na koncie nie mają nawet punktu.

W środę 8 stycznia rozegrane zostaną kolejne trzy spotkania. O 14:30 zmierzą się ze sobą Serbowie i Bułgarzy, trzy godziny później Słoweńcy podejmą Czechów, a o 19:30 Francuzi zagrają z Niderlandczykami. Najciekawiej zapowiada się to pierwsze spotkanie. 

Więcej o:
Komentarze (43)
Dwa horrory w kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy! Wielkie emocje w Berlinie!
Zaloguj się
 • aniaq13

  Oceniono 6 razy 6

  Szkoda Serbów. Mistrzowie Europy a nie zagrają na igrzyskach olimpijskich.

 • tzils

  Oceniono 12 razy 6

  Wspaniały artykuł. Niestety nie wynika z niego najważniejsze. Ile drużyn awansuje...

 • fiwan78

  Oceniono 10 razy 4

  moze wypadałoby się podszkolić zamiast błotem obrzucać dziennikarza m.wirtualnemedia.pI/m/artykul/holandia-nowa-nazwa-niderlandy-dlaczego

 • helwiusz

  Oceniono 9 razy 3

  <<...pewne zwycięstwo Bułgarów nad Niderlandczykami>>

  To się robi wprost komiczne... gdzie okiem rzucę, tam na stronach sport.pI widzę "Niderlandy", "Niderlandczycy"… Redakcja ubrdała sobie, że Holandia "zmieniła oficjalną nazwę" i że teraz tak właśnie należy mówić i pisać. Guzik prawda. W Polsce obowiązujące nazewnictwo ustalane jest przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych przy Głównym Geodecie Kraju. Stosowny wykaz bez trudu znajdziemy w necie - a tam oczywiście: „Holender, Holenderka, Holendrzy”; nijakich „Niderlandczyków” tam nie uświadczysz (i nie sądzę, by się prędko pojawili). Ciekawe, jak długo redaktorzy sport.pI będą się w ten sposób zachowywać. Póki co, mamy z nich niezłą zabawę. Rzekłbyś: imć Onufry Zagłoba obudził się ze snu zimowego i sprzedał redaktorom Niderlandy - a ci w poczciwości ducha wzięli i je kupili...

 • japiech

  Oceniono 10 razy 2

  Co to za nowy obyczaj ? Coś mnie ominęło ? To już nie ma Holendrów tylko są Niderlandczycy ? Notabene od początku 2020 r. oficjalna nazwa to Królestwo Holandii a nie Niderlandów bo Belgowie się burzyli. Obie nacje się tak średnio wzajemnie kochają

 • aniaq13

  Oceniono 7 razy 1

  helwiusz wczoraj:

  Pozwolę sobie po raz ostatni na tym forum wyjaśnić kwestię nazewnictwa państwa holenderskiego, w której redakcja narobiła niemały zamęt i dalej go czyni w swych doniesieniach z tego terenu.

  Otóż 1 stycznia br NIE ZNIESIONO „Holandii” jako oficjalnej nazwy państwa, bo takiej nazwy od ponad 200 lat nie było. Została ona zlikwidowana wraz z likwidacją Królestwa Holandii w 1810 roku przez Napoleona Bonaparte. Pięć lat później roku decyzją Kongresu Wiedeńskiego przywrócono do istnienia państwo holenderskie w formie monarchii, a jego oficjalna nazwa brzmiała „Królestwo Niderlandów”. I ten stan rzeczy istnieje po dziś dzień. Przez 200 lat państwo to nazywało się Królestwem Niderlandów i przez 200 lat nie stanowiło to żadnej przeszkody, byśmy potocznie nazywali to państwo Holandią, a jego obywateli Holendrami. 1 stycznia br nie zaszło nic, coby kazało nam Polakom zmienić ten obyczaj. Ten dzień ma znaczenie dla urzędników holenderskich, którzy dostali polecenie by unikać nazwy „Holland” w oficjalnych i półoficjalnych dokumentach; chodzi zwłaszcza o serwisy turystyczne. To wszystko. Informacja o zmianie oficjalnej nazwy państwa to jest humbug wymyślony przez dyletantów z Czerskiej, którzy usłyszeli, że gdzieś dzwoni, ale nie umieli wykryć, co i gdzie.

  Jeśli chcecie, drodzy czytelnicy, możecie oczywiście pisać "Niderlandy" i "Niderlandczycy", ale jest to na gruncie języka polskiego nazewnictwo sztuczne i sprzeczne z zaleceniami polskiej Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych. Jeśli obowiązuje nas w tej kwestii jakiś dokument - to jest to wykaz polskich nazw opublikowany przez tę komisje, a nie wewnętrzne zalecenia administracji holenderskiej. Tu jest link, jeśli kto ciekaw:

  ksng.gugik.gov.pI/wykaz.php

 • leoleo

  Oceniono 10 razy 0

  a co z niderlandczykami - 50% - w belgii?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX