Siatkówka. Znamy oficjalny podział na grupy kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Poznaliśmy oficjalny podział na grupy kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Polacy zmierzą się w turnieju interkontynentalnym z Francuzami, Słoweńcami i Tunezyjczykami, Polki natomiast z Serbkami, Portorykankami oraz Tajlandkami.
Zobacz wideo

Po opublikowaniu styczniowego rankingu FIVB ogłoszono oficjalne rozstawienie zespołów w kwalifikacjach siatkarzy i siatkarek do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W dniach 2-4 sierpnia rozegrane zostaną turnieje interkontynentalne pań, natomiast tydzień później turnieje panów. Zwycięzca każdego turnieju uzyskuje bezpośrednią kwalifikację olimpijską.

Grupy kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich siatkarzy:

Grupa A: Brazylia, Egipt, Bułgaria, Portoryko
Grupa B: USA, Belgia, Holandia, Korea
Grupa C: Włochy, Serbia, Australia, Kamerun
Grupa D: Polska, Francja, Słowenia, Tunezja
Grupa E: Rosja, Iran, Kuba, Meksyk
Grupa F: Kanada, Argentyna, Finlandia, Chiny

Grupy kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich siatkarek:

Grupa A: Serbia, Portoryko, Tajlandia, Polska
Grupa B: Chiny, Turcja, Niemcy, Czechy
Grupa C: USA, Argentyna, Bułgaria, Kazachstan,
Grupa D: Brazylia, Dominikana, Kamerun, Azerbejdżan
Grupa E: Rosja, Korea, Kanada, Meksyk
Grupa F: Holandia, Włochy, Belgia, Kenia

Co w przypadku braku awansu?

Dla zespołów, które nie awansują z turniejów interkontynentalnych do Tokio czekają jeszcze turnieje kontynentalne. W europejskim turnieju zagra najlepszych 8 zespołów według rankingu FIVB, które nie uzyskały awansu. Na igrzyska pojedzie tylko zwycięzca.

Turniej interkontynentalny w Polsce?

– Polski Związek Piłki Siatkowej wysłał aplikację o organizację przyszłorocznego interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego mężczyzn do igrzysk w Tokio. Światowa federacja (FIVB) zaproponowała nam zaś organizację kobiecego – powiedział wiceprezes PZPS Jacek Sęk.

PZPS wysłał aplikację dotyczącą organizacji męskiej imprezy, natomiast FIVB sama złożyła propozycję goszczenia turnieju kobiecego. Mówi się, że za prawo do organizacji turnieju związek będzie musiał zapłacić około 500 tys. dolarów. Decyzje dotyczące gospodarzy poszczególnych imprez FIVB ogłosi do końca stycznia.