Wilfredo Leon będzie mógł zagrać z Polską o igrzyska w Tokio

FIVB opublikowała terminarz turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Rozgrywki odbędą się w sierpniu przyszłego roku, a to oznacza, że w reprezentacji Polski będzie mógł zagrać Wilfredo Leon.

W kalendarzu rozgrywek FIVB na przyszły sezon jeszcze jest sporo niewiadomych, ale daty rozgrywania turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk zostały już podane. Kobiety zagrają w dniach 2-4 sierpnia, mężczyźni będą rywalizować tydzień później (9-11 sierpnia). Dokładne miejsca rozgrywania spotkań zostaną podane w późniejszym terminie. Wiadomo, że rywalizować będą w nich 24 najwyżej rozstawione drużyny z rankingu FIVB.

Coming out rewelacji włoskiej kadry. Jej partnerką jest Katarzyna Skorupa

Sierpniowy termin rozgrywania turniejów jest korzystny dla reprezentacji Polski, bo wreszcie w biało-czerwonych barwach będzie mógł zagrać Wilfredo Leon. Kubańczyk otrzymał polski paszport 14 lipca 2015 roku od prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W 2017 roku zakończyły się negocjacje między federacjami, co oznaczało, że przed Leonem był czas dwuletniej karencji za zmianę barw. FIVB nie zgodziła się na jej skrócenie, więc zgodnie z przepisami wygasa ona w lipcu 2019 roku (dokładnie 23 lipca).

Wilfredo Leon uważany jest za jednego z najlepszych siatkarzy świata. Był liderem Zenita Kazań, z którym cztery raz z rzędu wygrał Ligę Mistrzów. Od tego roku gra dla Sir Sicoma Colussi Perugia. Ma 25 lat, mierzy 201 cm i występuje na pozycji przyjmującego.

Tokio 2020. Druga szansa dla siatkarzy

Dla najwyżej sklasyfikowanych drużyn w rankingu FIVB nie będzie to jedyna szansa na wywalczenie olimpijskiej kwalifikacji. W styczniu odbędą się dodatkowe turnieje interkontynentalne.

Turniej siatkówki na igrzyskach w Tokio 2020 zaplanowana jest między 25 lipca a 9 sierpnia. W turnieju męskim i kobiecym zagra po 12 drużyn.

Bieniek: Nie zaglądam nikomu do portfela, nie chcę, by i mi zaglądano