Siatkówka. Andrzej Niemczyk nie żyje. "Złotka" wspominają trenera: "bardzo ostry" ale też "dobry kumpel"

- Bywał bardzo ostry, ale też potrafił być dobrym kumplem - mówi Joanna Mirek o zmarłym w czwartek Andrzeju Niemczyku. - Czasem kreował konflikty, żeby sprawdzić siłę zespołu. Radził sobie z trudnymi sytuacjami - opowiada Mariola Zenik. Byłe reprezentantki Polski wspominają trenera, który kilkanaście lat temu poprowadził naszą kadrę do wielkich sukcesów.

W czwartek w wieku 72 lat zmarł Andrzej Niemczyk. Trener, który z reprezentacją Polski kobiet zdobył dwa złote medale mistrzostw Europy - w 2003 roku w Turcji i 2005 roku w Chorwacji - przegrał walkę z nowotworem płuc. Szkoleniowca wspominają jego byłe zawodniczki.

Joanna Mirek, mistrzyni Europy z 2003 i 2005 roku:

- Andrzeja Niemczyka na pewno zapamiętam jako bardzo dobrego trenera i bardzo kontrowersyjną postać. Bywał bardzo ostry, ale potrafił być też naprawdę dobrym kumplem. Na pewno dla naszej siatkówki był wyjątkową postacią. W tamtym czasie, na początku XXI wieku, wniósł do naszej dyscypliny dużo dobrego.

Mariola Zenik, mistrzyni Europy z 2005 roku:

- To był człowiek z ogromną charyzmą. Zdecydowany, zawsze pewny tego, co robił. Charyzmą zarażał wszystkich wokół siebie. Dzięki takim osobom można odnosić ukcesy. To był człowiek, który je przyciągnął. Wielka szkoda, że miał taką smutną końcówkę życia, że nie mógł zostać z nami jeszcze trochę dłużej. Na pewno chciałby, żebyśmy zachowali o nim radosne wspomnienia. Uwielbiał się bawić, był zawsze pozytywnie nastawiony do życia, nie chciałby, żebyśmy go opłakiwali.

Potrafił nawet najdłuższe przygotowania poprowadzić tak, żebyśmy czuły się dobrze, przyjeżdżałyśmy wszystkie, kadra zbierała się w najmocniejszym składzie nawet jeśli dla każdej z nas oznaczało to kilkumiesięczny pobyt poza domem. Jasne, że konflikty były, a czasem trener sam je kreował, żeby sprawdzić siłę zespołu. Był bardzo dobrym psychologiem, wiedział, jak do kogo podejść, radził sobie z trudnymi sytuacjami.

Obserwuj @LukaszJachimiak

Zobacz wideo
Więcej o: