Siatkówka. Przedpełski wydał oświadczenie w sprawie Wlazłego

?Ze swojej strony mogę zapewnić, że jeżeli zdrowie i sportowa forma tego zawodnika pozwoli, to zawsze może starać się o miejsce w kadrze narodowej? - pisze o Mariuszu Wlazłym prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Mirosław Przedpełski. Szef federacji w specjalnym oświadczeniu odpowiada na list otwarty, jaki kilka dni temu do działaczy PZPS wystosował kapitan Skry Bełchatów.

Profil Sport.pl na Facebooku - 32 tysięcy fanów. Plus jeden? 

Poniżej publikujemy pełne oświadczenie prezesa Przedpełskiego:

W ostatnich dniach w mediach ukazały się informacje, artykuły i komentarze dotyczące funkcjonowania Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wywołały one duże zainteresowanie nie tylko kibiców siatkówki. W związku z tym chciałbym przekazać kilka informacji dotyczących funkcjonowania PZPS, a w szczególności wszystkich kadr narodowych, które zawsze będą najważniejsze w pracy instytucji, którą kieruję.

Polski Związek Piłki Siatkowej jest w naszym kraju prekursorem jeżeli chodzi o ubezpieczenia sportowe zawodniczek i zawodników. Od 2005 roku funkcjonuje pakiet ubezpieczeń obejmujących: koszty leczenia i rehabilitacji, czasowej niezdolności do uprawiania sportu, trwałej niezdolności do uprawiania sportu, a w 2010 roku wprowadzono dodatkowo ubezpieczenie kontraktów. Z wypłat z tych ubezpieczeń skorzystało ponad 120 zawodniczek i zawodników.

Polski Związek Piłki Siatkowej zapewnia członkom kadr narodowych pełną opiekę medyczną i rehabilitacyjną. Z zawodniczkami i zawodnikami współpracują najwyższej klasy specjaliści m.in. czternastu lekarzy. Wykorzystywane są najnowsze trendy ze światowej medycyny sportowej, odbywają się konsultacje z uznanymi zagranicznymi fachowcami.

W PZPS co roku powoływanych jest dziesięć kadr narodowych w siatkówce halowej oraz dwanaście w siatkówce plażowej we wszystkich kategoriach wiekowych, które liczą 180 zawodniczek i zawodników. Wszyscy powołani są ubezpieczeni.

Kadry Polskiego Związku Piłki Siatkowej korzystają w zawodach i treningach ze sprzętu produkowanego przez najlepszą światową firmę . Kadrowiczki i kadrowicze otrzymują w sezonie minimum czternaście kompletów treningowych oraz minimum 6 kompletów meczowych. Nasi sportowcy otrzymują wyłącznie odżywki z certyfikatem Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Członkowie kadr narodowych otrzymują stypendia i nagrody. Zdaję sobie sprawę, że nie są one porównywalne z sumami kontraktów, które zawodniczki i zawodnicy otrzymują za grę w klubach, ale na pewno są to znaczące kwoty.

Praca Związku to również udział w dużych przedsięwzięciach sportowych. W 2011 roku członkowie kadr narodowych brali udział w 307 akcjach szkoleniowych organizowanych przez PZPS. W latach poprzednich liczby są porównywalne z tegorocznymi.

PZPS jest dużym mechanizmem, w którym od czasu do czasu mały element nie zawsze sprawuje się bez zarzutu. Staramy się na bieżąco usprawniać takie niedociągnięcia.

Wiele kontrowersji wywołało ostatnio opublikowane w mediach oświadczenie naszego zawodnika, olimpijczyka z Pekinu Mariusza Wlazłego. Ze swojej strony mogę zapewnić, że jeżeli zdrowie i sportowa forma tego zawodnika pozwoli, to zawsze może starać się o miejsce w kadrze narodowej. Mariuszowi Wlazłemu życzę dużo zdrowia i wielkich sukcesów na miarę jego talentu.

Mirosław Przedpełski

Prezes PZPS

Tu znajdziecie oświadczenie Mariusza Wlazłego ?

Więcej o: