Sport.pl

ONICO Warszawa w sporych kłopotach? Banki wypowiadają umowy sponsorowi klubu

ONICO Warszawa to wicemistrz Polski, który w kolejnym sezonie zagra w Lidze Mistrzów. Nad sponsorem klubu pojawiły się jednak czarne chmury.
Zobacz wideo

ONICO to spółka zajmująca się obrotem paliwami, LPG i biopaliwami. Pogłoski o kłopotach finansowych firmy dochodziły do mediów już od kilku miesięcy. W poniedziałek podano do wiadomości, że Alior Bank i ING wypowiedziały jej umowy kredytowe. Ponadto, doszło do zmian w Radzie Nadzorczej, odwołano członka zarządu i, jak informuje energia.rp.pl, "zgromadzenie nie podjęło zaplanowanych uchwał". Akcje ONICO dramatycznie tracą na wartości (o ponad 40 procent w stosunku do piątkowego zamknięcia). Według mediów spółka ma do spłacenia prawie 21 mln złotych i prawie 22 mln USD z tytułu zamknięcia rachunków kredytowych.

ONICO sponsorem polskiej klubowej siatkówki

To w dużej mierze dzięki firmie ONICO warszawski AZS trafił do czołówki ligi i odbił się od finansowego dnia. Zespół prowadzony przez Stephane'a Antigę w poprzednim sezonie doszedł do wicemistrzostwa kraju, uzyskując również awans do Ligi Mistrzów. Przed sezonem 2019/2020 klub poczynił spore roszady. Jako szkoleniowca zatrudniono Andreę Anastasiego, byłego selekcjonera polskiej kadry, a do składu sprowadzono m.in. Kevina Tillie, Piotra Nowakowskiego czy Artura Udrysa.

Stocznia Szczecin II?

W mediach zaczęły pojawiać się zaniepokojone głosy, mówiące o tym, że scenariusz upadku klubu może się powtórzyć. Było to odniesienie do sytuacji sprzed sezonu, kiedy to budowany na szeroką skalę skład Stoczni Szczecin nie dotrwał do końca rozgrywek. Powodem były kłopoty finansowe klubu, które de facto do dziś nie zostały rzetelnie wyjaśnione. Zespół wycofał się z rozgrywek, a jego zawodnicy szukali zatrudnienia w innych drużynach. Był wśród nich Bartosz Kurek, który ze Stoczni przeszedł paradoksalnie właśnie do ONICO Warszawy.

Wcześniej ze strony warszawskiego klubu padały uspokajające słowa odnośnie do kondycji finansowej. Próbowaliśmy się skontaktować z władzami ONICO Warszawa. Na razie bezskutecznie.

Więcej o:
Komentarze (10)
ONICO Warszawa w sporych kłopotach? Banki wypowiadają umowy sponsorowi klubu
Zaloguj się
 • Sara S

  Oceniono 7 razy 5

  Bartek to przewidział i nie podpisał kontraktu

 • baaag

  Oceniono 5 razy 3

  Szkoda by była bo tu także jest silny zespół a Stocznia słusznie celował przynajmniej w podium. No niestety, bez kasy sportu się nie pociągnie, nawet amatorskiego.

 • debordian

  Oceniono 1 raz 1

  Klub z potencjałem marketingowym, może znajdzie się inny sponsor i uda się uratować zespół. Na pewno łatwiej o to niż w Szczecinie.

 • bjuras

  Oceniono 3 razy 1

  Zastanawialiśmy się kiedy ONICO zacznie mieć kłopoty. Ale że tak szybko banki sponsorom odcięły finansowanie? Co teraz? Trochę to burzy postrzeganie naszej siatkówki zagranicą.
  Właśnie, Stal Stocznia II?

 • wbkubiak

  0

  Co to znaczy "przeszedł paradoksalnie"? Nie za bardzo zrozumiałem. Takie "przeszedł pośpiesznie", czy "ukradkiem" to rozumiem!

 • podanyloginjestzajety

  0

  Ten bank to ten co u Kani i w Ruchu utopił setki milionów złotych? Kto tym zarządza?

 • marek804

  Oceniono 2 razy 0

  Samo nasuwa się pytanie dlaczego taki klub jak Onico tak mocno uzależnił się od sytuacji finansowej jednego sponsora. Dlaczego zarząd tego klubu nie szukał innych sponsorów którzy mogli by wspomóc w takich przypadkach budżety klubu? Niestety odpowiedź na to pytanie jest także odpowiedzią dlaczego nasze kluby w europejskich pucharach ostatnio nic nie wygrywają. Po prosu nie stać ich na to by zatrzymać u siebie wartościowych zawodników. Przykładem jest ucieczka z Polski Bieńka i Kurka.

 • antypopisowiec

  Oceniono 1 raz -1

  Wcześniej Szczecin teraz Onico. Ale np: taka ZAKSA nie miała pieniędzy na przedłużenie kontraktu z Bieńkiem. Miejmy nadzieję , że to nie będzie czarna seria problemów finansowych polskich klubów.

 • strzemiennego

  Oceniono 4 razy -4

  Kurek przeszedł do Onico jak? Paradoksalnie? O kurcze, to bynajmniej szapoklak i vice versa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX