Siatkówka. Trener mistrzów Polski opuszcza ZAKSĘ. Przenosi się do Włoch

Andrea Gardini, który w sezonie 2018/2019 doprowadził ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle do mistrzostwa Polski, nie poprowadzi klubu w kolejnych rozgrywkach. Szkoleniowiec ma przenieść się do Włoch. Zostanie nowym trenerem zespołu Piacenzy.

Andrea Gardini to ceniony w Polsce szkoleniowiec, którego publiczność znad Wisły i Odry może kojarzyć m.in. ze współpracy z Andreą Anastasim w reprezentacji biało-czerwonych. W latach 2014-2017 prowadził Indykpol AZS Olsztyn, by następnie przejść do ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, przejmując drużynę po swoim rodaku, Ferdinando De Giorgim.

Zobacz wideo

Pierwszy sezon Włocha w ówczesnym mistrzu Polski był dla zespołu nieco rozczarowujący. Ekipa z Opolszczyzny nie obroniła bowiem tytułu mistrza kraju, ustępując w finale PGE Skrze Bełchatów. Rok później drużyna powróciła na pozycję lidera PlusLigi, najpierw wygrywając fazę zasadniczą, a następnie pokonując ONICO Warszawa w bojach finałowych.

Andrea Gardini wraca do Serie A

Już od kilku dni media głośno mówią o przyszłości Andrei Gardiniego. Kolejny sezon spędzi on w beniaminku ligi włoskiej, zespole z Piacenzy. Jego asystentem będzie Massimo Botti, który będzie nie tylko drugim trenerem, ale również kierownikiem technicznym sektora młodzieżowego.

Jeszcze po finale prezes ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Sebastian Świderski, powiedział w Sport.pl, że kwestia współpracy klubu z trenerem Gardinim zależy wyłącznie od włoskiego szkoleniowca. – Po ostatnim bardzo udanym sezonie pod wodzą Andrei Gardiniego klub złożył mu propozycję kontynuacji współpracy. Andrea podjął decyzję o powrocie do Włoch. Na pewno jego postać zapisze się w historii klubu na długie lata. Bardzo dziękuję mu za współpracę i życzę dalszych sukcesów zawodowych – dziękując trenerowi za zaangażowanie i wkład w sukcesy ZAKSY, mówił prezes klubu, Sebastian Świderski.

Dla kogo ZAKSA Kędzierzyn-Koźle?

Kandydatów do objęcia ekipy mistrzów Polski jest ponoć kilku. Najpoważniejszym z nich ma być trener ONICO Warszawa, który po sezonie 2018/2019 rozstał się ze stołeczną ekipą, Stephane Antiga. Francuski szkoleniowiec odmawia na razie komentarza odnośnie do swojej przyszłości. Jego kandydatura jest jednak wysoko oceniana, bowiem były selekcjoner Polaków doprowadził swój klubowy zespół do wicemistrzostwa kraju.

Nie da się ukryć, że stanowisko szkoleniowca mistrzów Polski to bardzo ciekawa oferta, o czym świadczy choćby fakt, że władze drużyny zdecydowały się zatrzymać większość podstawowego składu ekipy. W zespole zostają Sam Deroo, Paweł Zatorski, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Łukasz Kaczmarek czy Łukasz Wiśniewski. Do ekipy z Opolszczyzny na miejsce Mateusza Bieńka (transfer do Cucine Lube Civitanova) dołączy środkowy David Smith z Asseco Resovii Rzeszów. Klub z Kędzierzyna-Koźla wystartuje w kolejnych rozgrywkach Ligi Mistrzów.

Więcej o: