Siatkówka. Nr 99 na koszulce i brak dziesięciominutowej przerwy? Tak będzie wyglądała PlusLiga w kolejnym sezonie

Mniej zespołów, brak długich przerw i linii oddzielającej trenerów od boiska - to tylko kilka zmian, które spotkają PlusLigę i Ligę Siatkówki Kobiet w sezonie 2018/2019.

Od kilku lat stopniowo wdrażany jest projekt otwarcia i zmniejszenia siatkarskiej ekstraklasy mężczyzn i kobiet w Polsce. Ponownie wprowadzono spadki i awanse, a drużyny musiały radzić sobie z tym, że jeśli sportowo nie zdołają potwierdzić swoich aspiracji do gry na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w kraju, to nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Niewątpliwie na takim rozwiązaniu zyskała I liga, która również otworzyła się na możliwość awansu. Największym beneficjentem póki jest co jest Aluron Virtu Warta Zawiercie, który w szybkim czasie zdołał zadomowić się w PlusLidze, a po sezonie 2017/2018 poczynił w swoim składzie sporo zmian, dających mu nadzieję na jeszcze lepsze wyniki w przyszłości.

Po poprzednich rozgrywkach z siatkarską ekstraklasą mężczyzn pożegnały się zespoły Dafi Społem Kielce i BBTS-u Bielsko-Biała. U pań relegowane zostały MKS Dąbrowa Górnicza i ekipa Poli Budowlani Toruń. Tym samym liczba drużyn w lidze mężczyzn w kolejnym sezonie wynosić będzie 14, a u kobiet 12.

Coraz mniej niewiadomych w Chemiku Bydgoszcz. Jan Lesiuk wraca do klubu

Nr 99 na koszulce i brak dziesięciominutowej przerwy

Na tym jednak nie koniec zmian, które dotkną PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet w sezonie 2018/2019. Władze PLPS podały, że w kolejnych rozgrywkach zabraknie kontrowersyjnej dziesięciominutowej przerwy po drugim secie meczu. W zamian za nią siatkarze i siatkarki będą mogli odpoczywać przez pięć minut po każdym z setów.

Ponadto, istotnymi roszadami będą również brak linii trenerskich oddzielających szkoleniowców od boiska oraz tabliczek do sygnalizacji zmian. Ciekawym rozwiązaniem jest zezwolenie na dość szeroką numerację na koszulkach zawodników. Od nowego sezonu siatkarz czy siatkarka będą mogli grać z numerem 99!

Zasady będą podobne do tych z poprzednich rozgrywek. Do półfinału bezpośrednio awansują dwie najlepsze drużyny sezonu zasadniczego, a pozostałe cztery walczyć będą o akces do tego etapu gier. Kto zamknie zmagania na ostatnim miejscu, ten będzie musiał rywalizować o utrzymanie z zespołem z I ligi.

Memoriał Wagnera 2018 już niedługo. Najlepsi siatkarze świata zmierzą się w Tauron Arenie

Więcej o: