Siatkówka. OrlenLiga i PlusLiga ze zmianami w przyszłym sezonie

Podczas spotkań prezesów Orlen Ligi i PlusLigi w Uniejowie ustalono zmiany, które dotkną rozgrywek w sezonie 2017/2018. Pożegna się z nimi kilka zespołów, nie będzie "złotego seta", a w zmaganiach męskich poszerzona zostanie możliwość gry o medale.

Orlen Liga mniejsza, bez złotego seta

Władze Orlen Ligi podjęły decyzję o zakończeniu rozstrzygania meczów w fazie play-off poprzez „złotego seta”. Ma to spowodować likwidację kuriozalnej sytuacji, którą można było oglądać w poprzednim sezonie – losy złotego medalu w meczach finałowych pomiędzy Chemikiem Police a Grot Budowlanymi Łódź rozstrzygnęły się w trakcie jednego ze spotkań.

O 1. miejsce w sezonie 2017/2018 powalczą cztery drużyny. Zespoły w meczach półfinałowych rywalizować będą do dwóch wygranych spotkań. Przy ewentualnym wyniku 1:1 zmagania przeniosą się na boisko teamu, który po rundzie zasadniczej zajął wyższą pozycję.

Bezdyskusyjnie ligę opuszczą dwie najsłabsze drużyny, co oznacza, że Orlen Liga w sezonie 2018/2019 liczyć będzie nie 14, a tylko 12 zespołów. Ekipy z 11. i 12. miejsca rywalizować będą o uniknięcie barażu z teamem z I ligi. Oznacza to, że nadchodzące rozgrywki mogą się różnić od tych za rok aż trzema drużynami. Nie podjęto ostatecznej decyzji na temat zniesienia limitu obcokrajowców w Orlen Lidze.

Skład Orlen Ligi po sezonie 2016/2017 się nie zmienił - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski wygrało  baraże z Wisłą Warszawa.

Większe szanse na medal, a w gronie zespołów Aluron Virtu Warta Zawiercie

Potwierdzono wejście Aluron Virtu Warta Zawiercie do PlusLigi w sezonie 2017/2018, co oznacza, że z siatkarską ekstraklasą pożegnał się AZS Częstochowa.

To nie koniec zmian w męskich rozgrywkach. W nich o medale po rundzie zasadniczej rywalizować będzie aż sześć drużyn, z których te z miejsc 1. i 2. będą miały zagwarantowany udział w półfinałach. Ekipy z pozycji od 3-6 zmierzą się ze sobą o możliwość dalszej gry o podium PlusLigi. Rywalizacja w play-off odbywać się będzie do dwóch wygranych spotkań.

Po zakończeniu zmagań do I ligi na pewno spadną dwa zespoły – czyli te z 15. i 16. lokaty. 13. i 14. rozegrają ze sobą mecze o uniknięcie barażu, a słabszy z nich zmierzy się o pozostanie w PlusLidze z najlepszym zespołem niższego szczebla (do trzech wygranych spotkań).

Liga Światowa. Jak duże problemy ma De Giorgi? "Nie mamy ani jednej mocnej broni"