Siatkówka. Trener Jastrzębskiego Węgla w Galerii Sław

Trener Jastrzębskiego Węgla Lorenzo Bernardi jest jedną z sześciu osób, które wkrótce dołączą do zaszczytnego grona członków amerykańskiej Galerii Sław Siatkówki.

Trener jastrzębian w barwach reprezentacji Italii wystąpił na trzech igrzyskach olimpijskich, zdobywając w 1996 srebrny medal. Wywalczył też dwukrotnie tytuł mistrza świata (90' i 94') i dwa złota mistrzostw Europy. Trzykrotnie wygrał Ligę Światową. Został wybrany najlepszym siatkarzem mistrzostw Europy w 1995 i mistrzostw świata w 1994 r. Był także MVP Ligi Światowej w 1992. W 2001 r. uznano go najlepszym siatkarzem XX wieku.

- Sześć wybranych w tym roku osób to niezwykłe indywidualności, które wyróżniły się w sporcie jako zawodnicy lub liderzy. Niektórzy w jednej i drugiej dziedzinie - oznajmił Doug Bill, przewodniczący Siatkarskiej Galerii Sław. - Wyróżnienie to przyznajemy siatkarskim legendom, niezależnie od ich miejsca urodzenia czy płci.

Oprócz Bernardiego zaszczytnym miejscem w Galerii Sław wyróżnieni zostali: siatkarki Kubanka Magaly Carvajal i Amerykanka Rita Crockett, siatkarze Serb Wladimr Grbić, Argentyńczyk Hugo Conte i działacz, jeden z współtwórców Światowej Federacji Siatkówki (FIVB) Czech Frantisek Stibitz . Dołączą oni do stu obecnych członków Galerii 28 października. W Volleyball Hall of Fame znajduje się czterech Polaków: siatkarze Tomasz Wójtowicz, Stanisław Gościniak, Edward Skorek i trener Hubert Jerzy Wagner

Galeria mieści się w Holyoke, w stanie Massachusetts, gdzie w 1895 roku William G. Morgan zapoczątkował piłkę siatkową. Siatkarska Galeria Sław została założona w celu uhonorowania wybitnych osobowości tej dyscypliny sportu - zawodników, trenerów, sędziów i działaczy oraz ludzi, którzy mieli niebagatelny wkład w rozwój piłki siatkowej. Bernardi jest trzecim Włochem w amerykańskiej Galerii Sław. Wcześniej znaleźli się w niej Andrea Gardini (asystent trenera polskiej reprezentacji siatkarzy Andrei Anastasiego) i Andrea Giani.

Subiektywne podsumowanie PlusLigi siatkarzy ?

Więcej o: