Punkty odleciały z Olsztyna do Jastrzębia

Na naszą dyspozycję wpływ mogły mieć ostatnie cięższe treningi - przyznaje Tomasz Józefacki, atakujący AZS-u. Jastrzębski Węgiel grał fenomenalnie w kontrze. Wykorzystywał każdą piłkę, którą miał po swojej stronie. To była jego siła.

Spotkanie gospodarze rozpoczęli udanie, wygrywając pierwszego seta 25:23. Kluczem do pokonanie tegorocznego zdobywcy Pucharu Polski, okazał się szczelny blok. Przekonali się o tym m.in. Paweł Abramov, który dwukrotnie nie potrafił przebić się przez dłonie akademików oraz Benjamin Hardy. I wprawdzie goście prowadzili jeszcze przy stanie 20:17, to AZS miał asa w rękawie. A był nim niezwykle skuteczny w ataku Tomasz Józefacki (67-proc. w I secie). Rozgrywający Jakub Oczko nie oszczędzał popularnego Józka, wystawiając do niego większość piłek.

Tak łatwa do rozszyfrowania taktyka, odbiła się w kolejnych dwóch partiach. Podopieczni Roberto Santilliego w ciemno ustawiali blok na atakującego AZS-u i przynosiło to oczekiwany efekt. Przewaga gości była przygniatająca 8:1, 16:8, 23:11. Trener Mariusz Sordyl wprawdzie dokonywał roszad w składzie - na rozegranie posyłają Macieja Kusaja, a Józefackiego zmieniając na Wojciecha Winnika, to nie zmieniło to obrazu gry. Gospodarze przegrali drugiego i trzeciego seta odpowiednio do 13 i 15. - W drugim i trzecim nie podjęliśmy walki - mówi Oczko. - Rywal obnażył wszystkie nasze słabości, wykorzystywał każdą kontrę.

Nadzieje na tie-break olsztynianie rozpalili w czwartej partii (prowadzili 10:7, 16:15). Kiedy jednak traci się cztery punkty z rzędu po własnych błędach, trudno myśleć o sukcesie. - Cieszymy się ze zwycięstwa bo zdajemy sobie sprawę, że teraz każdy punkt jest na wagę złota - mówi Grzegorz Łomacz, rozgrywający jastrzębian, uznany MVP spotkania.

- Wynik meczu wstydu nam nie przynosi, ale dwa sety w naszym wykonaniu powinny być lepsze - dodaje Józefacki.

AZS Olsztyn - Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:23, 13:25, 15:25, 22:25)

AZS: Oczko, Siezieniewski, Marcelo, Józefacki, Paulo, Gunia, Andrzejewski (libero) oraz Kusaj, Winnik, Kowalczyk, Tomczyk.

Jastrzębie: Łomacz, Abramov, Czarnowski, Yudin, Hardy, Nowik, Rusek (libero) oraz Pęcherz, Master.

Pozostałe wyniki 17. kolejki

Jadar Radom - Siatkarz Wieluń 3:1 (25:22, 25:22, 18:25, 25:22), AZS Politechnika Warszawska - Skra Bełchatów 1:3 (26:24, 19:25, 17:25, 22:25), Delecta Bydgoszcz - Resovia Rzeszów 0:3 (27:29, 24:26, 20:25), AZS Częstochowa - Zaksa Kędzierzyn-Koźle 1:3 (18:25, 25:23, 12:25, 21:25).