Rewolucja w siatkówce. Tak ma wyglądać nowa Liga Narodów. Jest terminarz

Siatkarze są już w pełni skupieni na przygotowaniach do igrzysk olimpijskich, ale FIVB musi patrzeć jeszcze dalej w przyszłość. Pewne jest, że prowadzona przez federację Liga Narodów będzie poddana w przyszłym roku rewolucji, która ma zwiększyć prestiż i konkurencyjność rozgrywek. Podano pełen skład uczestników edycji w 2025 r. razem ze wstępnym terminarzem turniejów.

Siatkarska Liga Narodów to rozgrywki dla światowej elity wśród reprezentacji. Mocnych drużyn przybywa, co dostrzega FIVB, chcąc w jakiś sposób jeszcze bardziej podnieść poziom siatkówki na świecie. Dlatego postanowiła rozszerzyć LN od 2025 r.

Zobacz wideo Został antybohaterem ćwierćfinałów. "Byłem bardzo zdziwiony"

Jest wstępny kalendarz nowej Ligi Narodów

Najważniejsza zmiana w Lidze Narodów to taka, że od przyszłego roku liczba uczestników zostanie zwiększona z 16 drużyn do 18. FIVB potwierdziła wszystkie zespoły. Nikt z tegorocznych uczestników nie spadł. U mężczyzn po roku wraca reprezentacja Chin. Do tego awans wywalczyła drużyna Ukrainy.

Zniknie też podział drużyn na dwie kategorie - stałych uczestników i pretendentów. Wszyscy będą zagrożeni spadkiem. Najsłabsza reprezentacja LN 2025 zostanie zdegradowana na drugi poziom międzynarodowych rozgrywek, czyli Challenger Cup, a jej miejsce zajmie najwyżej sklasyfikowany zespół w światowym rankingu, który nie grał w LN 2025.

Ustalono już terminarz męskiej LN na przyszły rok. Pierwszy turniej zacznie się 11 czerwca. Następny za dwa tygodnie, czyli 25 czerwca. Trzeci turniej w ramach fazy zasadniczej rozpocznie się 16 lipca. Finały zaplanowano na okres 30 lipca - 3 sierpnia 2025 r.

W jednym tygodniu odbędą się trzy turnieje jednocześnie, w każdym weźmie udział po sześć zespołów, zagrają one po cztery mecze. Liczba dni meczowych została zmniejszona z sześciu do pięciu.

Zwiększy się liczba meczów w całym cyklu rozgrywek. W fazie zasadniczej będziemy mogli obejrzeć łącznie 216 spotkań. Razem z turniejem finałowym zostaną rozegrane w sumie 232 mecze. Nie zmienia się za to liczba meczów do rozegrania potrzebnych do zwycięstwa w LN - 12 w fazie zasadniczej, ćwierćfinał, półfinał i finał.

Nie ustalono jeszcze gospodarzy poszczególnych turniejów i finałów.

Wstępny terminarz Ligi Narodów siatkarzy 2025:

  • Pierwszy turniej: 11-15 czerwca
  • Drugi turniej: 25-29 czerwca
  • Trzeci turniej: 16-20 lipca
  • Finały: 30 lipca - 3 sierpnia

Liga Narodów 2025 będzie najważniejszym testem przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.