Tyle polscy siatkarze mogą zarobić w Lidze Narodów. Więcej niż za mundial!

Kolejna edycja Ligi Narodów zbliża się wielkimi krokami. W poprzednim sezonie nasi siatkarze zgarnęli nie tylko medale, ale i sporą sumę pieniędzy. W tym roku będą mieli okazje powtórzyć ten wyczyn. Tym bardziej że organizatorzy po raz kolejny przewidzieli wysokie nagrody finansowe, o czym donosi portal Bo Sport. To najlepiej "opłacana" impreza w tej dyscyplinie sportu.

Poprzednia edycja Ligi Narodów była kapitalna w wykonaniu reprezentacji Polski, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Panowie triumfowali, w finale pokonując 3:1 Stany Zjednoczone. Znakomicie poradziły sobie również panie. Ostatecznie wywalczyły brązowy medal, rozprawiając się 3:2 z Amerykankami. Dzięki temu Biało-Czerwoni nie tylko mogli liczyć na spory prestiż, który wiąże się ze zdobyciem krążków, ale i na sowite wynagrodzenie. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) ogłosiła już, na jakie pieniądze będą mogli liczyć uczestnicy tegorocznych zmagań.

Zobacz wideo Trefl Gdańsk odpada w walce o medale PlusLigi. Karol Urbanowicz: Ciężko będzie tę porażkę przegryźć

Liga Narodów 2024. Znamy nagrody pieniężne. Identyczne, jak przed rokiem

Jak donosi rosyjski portal BoSport, siatkarki i siatkarze zgarną identyczne nagrody, jak przed rokiem. Za każde zwycięstwo drużynie będzie przysługiwać 9500 dolarów. Porażka również będzie wynagradzana. Mowa o 4250 dolarów. 

Wiemy również, ile otrzymają medalistki i medaliści Ligi Narodów. Podobnie, jak przed 12 miesiącami, tak i teraz triumfator zgarnie aż mln dolarów. Druga drużyna otrzyma o połowę mniejszą kwotę, a więc równe 500 tys. dolarów. O 200 tys. mniej przypadnie w udziale brązowemu medaliście rozgrywek. 

Nagrody finansowe Ligi Narodów 2024:

  • 1. miejsce - 1 mln dolarów (około 4,1 mln zł)
  • 2. miejsce - 500 tys. dolarów (około 2 mln zł)
  • 3. miejsce - 300 tys. dolarów (około 1,2 mln zł)
  • 4. miejsce - 180 tys. dolarów (około 730 tys. zł)
  • 5. miejsce - 130 tys. dolarów (około 530 tys. zł)
  • 6. miejsce - 85 tys. dolarów (około 346 tys. zł)
  • 7. miejsce - 65 tys. dolarów (około 265 tys. zł)
  • 8. miejsce - 40 tys. dolarów (około 163 tys. zł).

Biorąc pod uwagę pozostałe imprezy siatkarskie, zwycięstwo w Lidze Narodów jest najbardziej "opłacalne". Triumfator mistrzostw świata inkasuje jedynie 200 tys. dolarów, a zdobywca mistrzostwa Europy 500 tys. dolarów.

Organizatorzy planują wynagrodzić poszczególnych zawodników

Na tym nie koniec. Oprócz premii dla drużyny FIVB przewidziało też nagrody indywidualne. MVP, a więc najbardziej wartościowy gracz turnieju zgarnie 30 tys. dolarów. W poprzednim sezonie taka kwota wpłynęła właśnie na konto Pawła Zatorskiego. Polak, podobnie jak i Aleksander Śliwka, Jan Kochanowski i Łukasz Kaczmarek otrzymał też 10 tys. dolarów. To suma za miejsce w drużynie marzeń turnieju. W tym roku organizatorzy przewidzieli taką samą wartość nagrody.

Liga Narodów mężczyzn odbędzie się w dniach 21 maja - 30 czerwca. Panie wejdą na parkiet nieco szybciej, bo 14 maja. Finał zaplanowano na 23 czerwca.

Czy Polacy wywalczą kolejne złoto w Lidze Narodów?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.