Niebywałe sceny w PlusLidze! Historyczny mecz. Zadecydował koszmarny błąd [WIDEO]

Niesamowity przebieg miała ćwierćfinałowa rywalizacja PlusLigi pomiędzy Projektem Warszawa i Bogdanką LUK Lublin. Stołeczny zespół wygrał pierwszy mecz 3:1, ale w rewanżu roztrwonił przewagę i przegrał aż 0:3. To oznaczało, że po raz pierwszy w historii o awansie do półfinału zadecyduje złoty set. W nim wszystko rozstrzygnęło się dosłownie na milimetry, albowiem minimalny błąd jednego z lublinian pozbawił ich szans na awans.

Projekt Warszawa, który nie tak dawno temu wygrał Puchar Challenge, był jedną z najlepszych drużyn fazy zasadniczej. Sezon zasadniczy zakończył z 69 punktami (bilans 23 zwycięstw i siedmiu porażek), co dało mu trzecie miejsce w tabeli. W ćwierćfinale czekała go rywalizacja z Bogdanką LUK Lublin (52 pkt, bilans 18-12).

Ależ zwrot w ćwierćfinale PlusLigi. Projekt Warszawa poległ z Bogdanką LUK Lublin

Pierwszy mecz w Lublinie zakończył się pewną wygraną warszawian 3:1 (16:25, 25:13, 25:19, 25:19) i mogło się wydawać, że faworyci bez większych problemów awansują do półfinałów. Ale lublinianie bardzo mocno zaskoczyli.

Pierwszy set początkowo był wyrównany, ale od stanu 9:9 gospodarze zdobyli zaledwie jeden punkt przy aż ośmiu gości. Ci nie roztrwonili przewagi i skończyło się wynikiem 25:20. W drugiej partii Bogdanka LUK dosyć szybko wyszła na nieduże prowadzenie, które utrzymała do końca i zwyciężyła 25:22. Jeszcze lepiej spisała się w trzecim secie, od stanu 11:11 odjeżdżała przeciwnikom i zatrzymała się dopiero przy wyniku 25:19.

Wtedy stało się jasne, że po raz pierwszy w historii PlusLigi o awansie do półfinału zadecyduje złoty set. To dlatego, że obie drużyny wygrały mecze "za pełną pulę" (w mniej niż pięciu setach) i stan rywalizacji był wyrównany. A przed decydującą rozgrywką udały się na 15-minutową przerwę.

Zacięta walka o półfinał PlusLigi. Zadecydowały milimetry

Od początku złotego seta nieznacznie przeważał Projekt. Nie dość, że rywalizacja była zacięta, to jeszcze było kilka spornych sytuacji, które rozstrzygano przy użyciu systemu Challenge. Końcówka była niezwykła, gdyż przy stanie 14:12 dla warszawian sprawdzano, czy jeden z lublinian nie przekroczył linii środkowej. Ostatecznie sędziowie dopatrzyli się minimalnego błędu i w ten sposób gospodarze awansowali do strefy medalowej.

Projekt Warszawa - Bogdanka LUK Lubin 0:3 (20:25, 22:25, 19:25), złoty set: 15:12

O finał PlusLigi Projekt Warszawa zagra z Aluronem Wartą Zawiercie. W drugim półfinale zmierzą się Jastrzębski Węgiel i Asseco Resovia Rzeszów lub Trefl Gdańsk (pierwszy mecz 3:2). Natomiast Bogdanka LUK Lublin powalczy o piąte miejsce.

Czy Projekt Warszawa zdobędzie mistrzostwo Polski?