Coś pięknego! Polski klub zwycięzcą europejskich rozgrywek. Tak się pisze historię

Projekt Warszawa został czwartym polskim klubem, który zwyciężył w europejskich rozgrywkach! Siatkarze ze stolicy Polski wygrali przed tygodniem 3:1 z Vero Volley Monza w pierwszym meczu finału Pucharu Challenge. We wtorkowy wieczór wygrali na włoskiej ziemi 3:1 (27:25, 25:16, 17:25, 25:22), co zapewniło im wygranie trofeum. To drugi triumf polskiego zespołu w tych rozgrywkach.

Przed tygodniem Projekt Warszawa nie dał większej szansy włoskiemu zespołowi Vero Volley Monza, który pokonał 3:1 (25:18, 21:25, 25:18, 25:19) w pierwszym meczu finałowym Pucharu Challenge. Siatkarze Piotra Grabana przed rewanżem byli w doskonałej sytuacji, gdyż wystarczyło wygrać im dwa sety, żeby cieszyć się z pierwszego europejskiego trofeum w historii klubu.

Projekt Warszawa zwycięzcą Pucharu Challenge

We wtorkowym meczu kluczowy okazał się pierwszy set, który był niesamowicie zacięty do samego końca. Co prawda Monza w pewnym momencie prowadziła 11:7, ale ta przewaga została błyskawicznie zniwelowana i w końcówce seta obie ekipy grały punkt za punkt z przewagą Projektu Warszawa. Ostatecznie polskiego zespołowi udało się złamać rywali i wyszarpać wygrana 27:25.

Chociaż Monza miała jeszcze szanse, bo wystarczyło "tylko" wygrać trzy kolejne sety, to przegrana pierwsza partia kompletnie załamała gospodarzy, a napędziła warszawski zespół. Drugi set był popisem gry Projektu, który po kilku minutach prowadził już 11:3! Warszawianie grali rozluźnieni, spokojni, wiedzieli, że zmierzają po upragniony tytuł i tak też się stało. Kilkanaście minut później wygrali seta 25:16 i już mogli cieszyć się z wygrania Pucharu Challenge!

Liderem Projektu w dwóch setach był Bartłomiej Bołądź, który zdobył 13 punktów i atakował ze skutecznością 73 proc. (11/13), a do tego zanotował dwa punktowe bloki!

Mecz trwa, ale w trzecim secie już Projekt odpuścił i postawił na rezerwowych zawodników. Tym samym przegrali trzeciego seta 17:25 i musieli grać dalej w Monzy. Jednak w czwartym secie wrzucili wyższy bieg i wygrali ją 25:22.

Vero Volley Monza - Projekt Warszawa 1:3 (25:27, 16:25, 25:17, 22:25)

Tym samym Projekt Warszawa został czwartym polskim klubem, który wygrał europejskie trofeum. W 1978 roku Płomień Milowice wygrał Puchar Europy Mistrzów Krajowych, w 2012 roku po Puchar Challenge sięgnął AZS Częstochowa, w trzykrotnie Ligę Mistrzów wygrywała ZAKSA Kędzierzyn Koźle (2021, 2022 i 2023 rok).

Projekt Warszawa na pewno teraz swoje poświętuje, ale już w sobotę 2 marca zagra w półfinale Pucharu Polski, gdzie zmierzy się z drużyną Aluron CMC Warta Poznań. Dodatkowo ekipa Piotra Grabana będzie walczyła o mistrzostwo Polski. Aktualnie stołeczny klub zajmuje trzecie miejsce w tabeli (53 pkt) i traci siedem punktów do pierwszego Jastrzębskiego Węgla