W latach 2007-2012 Wilfredo Leon reprezentował barwy Kuby, jednak od 2019 roku siatkarz jest już pełnoprawnym członkiem kadry Polski, z którą niedawno sięgał po m.in. mistrzostwo Europy. W wielu spotkaniach 30-latek prezentował genialną formę, otrzymując nagrodę MVP turnieju, dlatego nie bez powodu uważany jest za jednego z najlepszych zawodników świata. Od 2022 roku Leon zmaga się z kontuzją kolana, przez którą opuścił pierwszy sezon za kadencji Nikoli Grbicia.
Obecnie siatkarz znów leczy uraz, a ostatni raz w barwach klubu z Perugii, w której występuje, widzieliśmy go pod koniec października w rozgrywkach Superpucharu Włoch. W międzyczasie oficjalna strona miasta Toruń przekazała informacje, z których Wilfredo Leon z pewnością może być dumny.
Zgodnie z tradycją w Nowy Rok w Toruniu odbyła się kolejna Noworoczna Gala Prezydencka, podczas której prezydent Michał Zaleski uhonorował zasłużone osoby związane z miastem. Jedną z nich był właśnie Leon, który doczekał się własnego wyróżnienia w postaci "katarzynki". - Na pierwszej znajdzie się nazwisko sportowca rodem z Santiago de Cuba. Przez wielu uważany za najlepszego siatkarza na świecie, współautor projektu męskiego klubu siatkarskiego Anioły Toruń, prywatnie i rodzinnie związany z naszym miastem reprezentant Polski Wilfredo Leon - mówił prezydent Zaleski cytowany przez stronę internetową Torunia.
30-letni reprezentant Polski jest współwłaścicielem klubu Anioły Toruń od 2021 roku. Obecnie drużyna Leona z 35. punktami na koncie jest liderem siatkarskiej II ligi i walczy o awans na zaplecze PlusLigi.
Czym są owe "katarzynki"? To wmurowane w chodnik brązowe plakietki, których kształt przypomina słynne toruńskie pierniki. Popularna Piernikowa Aleja Gwiazd znajduje się Rynku Staromiejskim w Toruniu. Tradycja przyznawania "katarzynek" trwa od 2003 roku.