Były mistrz olimpijski przesadził i został skazany za podżeganie do zamachu na głowę państwa

Wallace de Souza na początku roku przeprowadził w mediach społecznościowych haniebną ankietę dotyczącą ataku na prezydenta Brazylii. Potem musiał się z tego gęsto tłumaczyć, został także ukarany przez władze sportowe. Sprawa trafiła też do sądu, gdzie niedawno zapadł wyrok. Jest on niekorzystny dla brazylijskiego siatkarza. "To działanie mogłoby zachęcić do faktycznego popełnienia czynu, błędne uzasadniając "wolę większości"" - przekazano w uzasadnieniu.

Wallace de Souza na początku roku przeprowadził w sieci skandaliczną ankietę, w której zapytał internautów, czy strzeliliby w twarzy Luli da Silvie, prezydentowi Brazylii (siatkarz jest gorącym zwolennikiem poprzedniego prezydenta Jaira Bolsonaro, który w wyborach przegrał z Lulą). Potem usunął wpis i przeprosił za swoje zachowanie, ale i tak sprowadził na siebie bardzo poważne kłopoty.

Zobacz wideo Mariusz Wlazły opowiedział o nowej roli w Treflu Gdańsk. "Inny obraz siatkówki"

Wallace de Souza zadał skandaliczne pytanie o prezydenta Brazylii. Usłyszał wyrok

Rada Etyki Brazylijskiego Komitetu Olimpijskiego (CECOB) ogłosiła, że 36-latek naruszył kodeks etyczny. W związku z tym został zawieszony na 90 dni w rozgrywkach klubowych oraz na rok w reprezentacji Brazylii (kara obowiązywała od 3 lutego). Również jego ówczesny klubu Sada Cruzeiro zawiesił go w prawach zawodnika. Mimo to w trakcie obowiązywania kary pojawił się na parkiecie, przez co CECOB wydłużyła karę do pięciu lat.

Wallace musiał odpowiedzieć za swój czyn również przed sądem. Według informacji podanych przez brazylijski portal redetv.uol.com.br niedawno zapadł wyrok w tej sprawie. Siatkarz został skazany na trzy miesiące i piętnaście dni więzienia. Jednak nie trafi za kratki, gdyż miał możliwość zamienienia odsiadki na karę finansową w wysokości 20 tys. reali brazylijskich (przy obecnym kursie ok. 16,3 tys. złotych).

Wallace de Souza skazany za ankietę nt. ataku na prezydenta Brazylii. "Mogłoby zachęcić do faktycznego popełnienia czynu"

"Ta zachęta, w ówczesnym kontekście politycznym w kraju (pod koniec stycznia zwolennicy Bolsonaro wywołali zamieszki - red.), z łatwością mogłaby zainspirować sugerowane zachowanie do przejścia z płaszczyzny idei na płaszczyznę rzeczywistość. Zostało to wzmocnione przez udostępnienie zdumiewającego wyniku sondażu, wskazującego, że większość społeczeństwa dokonałaby morderstwa na przedstawicielu najwyższej władzy w kraju. To mogłoby zachęcić do faktycznego popełnienia czynu, błędne uzasadniając "wolę większości" - przekazano w uzasadnieniu wyroku.

Wallace de Souza to niezwykle utytułowany siatkarz. Jest mistrzem olimpijskim z 2016 r., triumfatorem Ligi Narodów z 2021 r. czy dwukrotnym wicemistrzem świata (2014 i 2018 r.). Zdobył też trzy klubowe mistrzostwa świata.

Więcej o:
Copyright © Agora SA