Rewelacja polskiej grupy zatrzymana. Wcześniej udało się to tylko Polakom

W sobotnim spotkaniu kwalifikacji olimpijskich siatkarzy Kanada mogła zapewnić sobie awans na igrzyska. Rewelacja "polskiej" grupy musiała pokonać Belgów, którzy również chcieli zachować szansę na przepustkę do Paryża. Cel osiągnęła drużyna z Europy, która wygrała 3:1 (25:14, 22:25, 30:28, 25:16). Emocje związane z awansem będą się więc przeciągały aż do ostatnich spotkań obu drużyn.

Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy wkroczyły w decydującą fazę. Do rozegrania zostały już ostatnie spotkania, które wyłonią sześć drużyn z awansem na igrzyska. W grupie C najbliżej wywalczenia przepustki do Paryża jest reprezentacja Polski, która do osiągnięcia celu potrzebuje zwycięstwa z Holandią. Interesująco zapowiada się kolei walka o drugie miejsce premiowane awansem w "polskiej" grupie.

Zobacz wideo Prezes Legii o ataku w Holandii: Zastanawialiśmy się czy ten ochroniarz nie jest na jakichś środkach

Rewelacyjni Kanadyjczycy z drugą porażką. Emocje w meczu z Belgią

Wiele mogło wyjaśnić spotkanie Belgii z Kanadą, która potrzebowała zwycięstwa za trzy punkty, by móc rezerwować bilety do Paryża. Siatkarze zza oceanu mieli na koncie cztery zwycięstwa. Na początek rywalizacji w chińskim Xi'an pokonali 3:2 Holandię, a później sprawili niemałą sensację i wygrali 3:1 z Argentyną, czyli brązowymi medalistami igrzysk w Tokio. Dołożyli jeszcze zwycięstwa w trzech setach z Bułgarią i Chinami, a jedyną porażkę ponieśli z reprezentacją Polski. Mecz ten był jednak pełen walki i emocji, a nasi siatkarze dzięki ogromnemu doświadczeniu wygrali 3:2.

Belgowie walczyli z kolei w tym spotkaniu o przetrwanie w kwalifikacjach, co było widać już od pierwszych piłek. Od razu zbudowali przewagę, która z biegiem czasu rosła. Kanadyjczycy byli totalnie bezradni wobec świetnej gry rywali, a pod koniec seta różnica na korzyść prowadzących wzrosła już do 10 punktów. Finalnie reprezentanci Belgii wygrali pierwszą partię do 14. 

Belgowie blisko awansu na igrzyska. Kanada musi liczyć na nieszczęście rywali

W drugim secie role się odwróciły. Kanadyjczycy wrócili do gry z poprzednich spotkań i przytłumili nieco rywali. Od początku utrzymywali przewagę, która pozwoliła im wygrać 25:22 i wyrównać stan meczu. Można było się spodziewać, że od tego momentu emocje na parkiecie wzrosną. Tak się też stało, choć większość trzeciej odsłony należała do Belgów, którzy prowadzili nawet 16:10. Siatkarze Kanady zanotowali jednak skuteczną pogoń i doprowadzili do gry na przewagi. Lepsi w niej okazali się rywale, wygrywając 30:28.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Do Belgów należała również czwarta partia, która była niemal odbiciem pierwszej. Kanadyjczycy byli wyraźnie zrezygnowani po porażce w poprzednim secie i nie zdołali nawiązać walki. Siatkarze z Europy pewnie zmierzali z kolei po zwycięstwo, które pozwoliłoby im utrzymać szanse na awans. Finalnie Belgowie wygrali 3:2 (25:14, 22:25, 30:28, 25:16) i odnieśli cenny, czwarty triumf.

Belgowie praktycznie zapewnili sobie tym samym awans na igrzyska. Awansowali na drugie miejsce w tabeli, a w ostatnim meczu będą musieli postawić kropkę nad "i" w postaci zwycięstwa z Bułgarią. Kanadyjczycy muszą z kolei liczyć na potknięcie rywali i pokonać Meksyk.

Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy. Tabela "polskiej" grupy:

  1. Polska - 5 zwycięstw, 13 punktów, bilans setów 15:5
  2. Belgia - 4 zwycięstwa, 14 pkt, 16:8
  3. Kanada - 4 zwycięstwa, 12 pkt, 15:9
  4. Argentyna - 3 zwycięstwa, 8 pkt, 11:8
  5. Bułgaria - 2 zwycięstwa, 6 pkt, 6:9
  6. Holandia - 1 zwycięstwo, 4 pkt, 5:9
  7. Chiny - 1 zwycięstwo, 3 pkt, 4:9
  8. Meksyk - 0 zwycięstw, 0 pkt, 0:15
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.