To już oficjalne. Polska gospodarzem kolejnych MŚ w siatkówce!

- Polska jest domem dla światowej siatkówki. Polacy kochają tę dyscyplinę sportu, a rok był dla nas fenomenalny - mówił w Zakopanem premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że w Polsce odbędą się mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn w 2027 roku. Wcześniej ta impreza zawitała do naszego kraju odpowiednio w 2014 i 2022 roku. Za każdym razem Biało-Czerwoni kończyli te turnieje w wielkim finale.

Dwie z ostatnich trzech edycji mistrzostw świata odbyły się w Polsce. Mowa oczywiście o 2014 i 2022 roku (wtedy wspólnie ze Słowenią). Zeszłoroczne mistrzostwa zostały przejęte od Rosji po tym, jak kraj Władimira Putina najechał barbarzyńsko na Ukrainę w lutym 2022 roku. Na tych imprezach polscy siatkarze sięgali odpowiednio po mistrzostwo i wicemistrzostwo świata. W 2018 roku turniej odbył się we Włoszech i Bułgarii, gdzie Biało-Czerwoni obronili tytuł z 2014 roku.

Zobacz wideo Polskie siatkarki z historycznym awansem. Ograły dwie potęgi i spełniły marzenie o powrocie na igrzyska

Siatkarskie mistrzostwa świata w 2027 roku odbędą się w Polsce

W ostatnich dniach pojawiały się doniesienia, że mistrzostwa świata mężczyzn w 2025 roku mogłyby się odbyć w Polsce, ale zdementował je prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Sebastian Świderski. W środowe przedpołudnie okazało się, że Polska zorganizuje mundial w 2027 roku.

- Polska jest domem dla światowej siatkówki. Polacy kochają tę dyscyplinę sportu, a rok był dla nas fenomenalny. Z tego powodu chciałbym na Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki przekazać znakomitą wiadomość, którą zawdzięczamy polskim siatkarzom i siatkarkom. Mogę uroczyście ogłosić, że mistrzostwa świata w 2027 roku odbędą się w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki cytowany przez portal tvpsport.pl.

- Stoi przed wami szczęściarz. Znalazłem swoją pasję i jest nią siatkówka. Czasem mi dobrze wychodzi i jeszcze mi za to płacą, co jest super połączeniem. Ale najważniejsze, że żyję w kraju, który dba i troszczy się o mój sport. Mamy wsparcie od najważniejszych ludzi w państwie. Te mistrzostwa świata to będzie coś pięknego dla kibiców i dla naszego kraju. Fantastyczna okazja, by zareklamować nasz kraj na arenie światowej. Postaramy się, by puchar wrócił z ziemi włoskiej do Polski już w 2027 roku - podkreślał Bartosz Kurek, który w 2018 roku został mistrzem świata, a przed rokiem musiał uznać Włochów w wielkim finale

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

- Polska siatkówka na najlepszej drodze do tego, by opatentować certyfikat jakości. Za granicą mówią o nas "volley-landia". Nazwy państwa nie mamy zamiaru zmieniać, ale niech tak mówią - dodawał minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk.

Dotychczas reprezentacja Polski sięgnęła po pięć medali mistrzostw świata - trzy złote (1974, 2014, 2018) i dwa srebrne (2006, 2022).

Więcej o: