Kwalifikacje olimpijskie siatkarek. Polki mają problem. Oto zasady [TERMINARZ, TABELA]

W Łodzi trwają kwalifikacje olimpijskie siatkarek z udziałem reprezentacji Polski. Po ostatniej porażce z Tajkami Biało-Czerwone skomplikowały sobie sytuację. Wyjaśniamy, co musi się stać, aby awansowały one na turniej olimpijski w Paryżu. Zasady, terminarz, tabela.

Po raz ostatni reprezentacja Polski w siatkówce kobiet wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w 2008 roku w Pekinie. Wówczas zespół nie wyszedł z grupy i został ostatecznie sklasyfikowany na dziewiątym miejscu. Z kolei w latach 1964 i 1968 Polki zdobywały brązowy medal. To jedyne trzy starty naszych siatkarek na najważniejszej imprezie czterolecia.

Zobacz wideo Morawiecki pokazał złoty medal od siatkarzy. "Czuję się wśród nich bardzo niski"

Kwalifikacje olimpijskie siatkarek. Zasady

Turniej kwalifikacyjny odbywa się w Polsce. To z pewnością spory atut dla brązowych medalistek Ligi Narodów i ćwierćfinalistek mistrzostw Europy. Zasady turnieju są proste. Aby otrzymać bilet do Francji, Polki muszą znaleźć się w czołowej dwójce turnieju w Łodzi. Równolegle siatkarki walczą o igrzyska także w dwóch innych grupach - w Ningbo i Tokio. Automatyczny udział w przyszłorocznym turnieju mają zapewnione gospodynie. Spośród zespołów, które nie wywalczą awansu w turniejach, promocję na igrzyska otrzyma jeszcze pięć najlepszych drużyn rankingu FIVB.

Za reprezentacją Polski już cztery z siedmiu zaplanowanych spotkań. Trzy z nich zakończyły się zwycięstwami za trzy punkty - ze Słowenią (3:0), Koreą Południową (3:1) oraz Kolumbią (3:0). Niestety w środę Polki uległy 2:3 Tajkom, czym skomplikowały sobie nieco sprawę awansu. Zajmują one obecnie w tabeli czwarte miejsce, a przed nimi już tylko starcia z Niemkami (22.09), Amerykankami (23.09) i Włoszkami (24.09), które zajmują aktualnie trzy czołowe miejsca. 

Tabela po czterech meczach turnieju kwalifikacyjnego do IO w Łodzi:

 1. Włochy - 12 pkt, 4 wygrane, bilans setów 12:1
 2. USA - 12 pkt, 4 wygrane 12:2
 3. Niemcy - 11 pkt, 4 wygrane, 12:5 
 4. Polska - 10 pkt, 3 wygrane, 1 porażka, 11:4
 5. Tajlandia - 2 pkt, 1 wygrana, 3 porażki, 4:11
 6. Korea Południowa - 1 pkt, 4 porażki, 4:12
 7. Słowenia - 1 pkt, 4 porażki, 3:12
 8. Kolumbia - 0 pkt, 4 porażki, 1:12

Warto zaznaczyć, że o miejscu w tabeli w pierwszej kolejności decyduje liczba zwycięstw, a potem liczba punktów, bilans setów, małych punktów oraz ewentualny bilans bezpośrednich starć. 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

Co to oznacza dla reprezentacji Polski? Przede wszystkim Polki nie mogą pozwolić sobie już na wpadkę i muszą wygrać pozostałe trzy spotkania, co będzie niezwykle trudnym zadaniem. Ponadto będą też musiały ewentualnie liczyć na wpadki rywalek.

Terminarz spotkań Polek:

 • Polska - Niemcy - 22.09, 17:30
 • Polska - USA - 23.09, 17:30
 • Polska - Włochy - 24.09, 17:30

Polska - Niemcy. O której dzisiaj grają siatkarki? [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Starcie Polska - Niemcy odbędzie się już w piątek 22 września, a rozpocznie się o godzinie 17:30. Transmisję z tego spotkania przeprowadzi TVP Sport oraz Polsat Sport, a mecz będzie można obejrzeć również na stronie sport.tvp.pl oraz na platformie Polsat Box Go. Zapraszamy też do śledzenia relacji tekstowej z tego spotkania w serwisie Sport.pl oraz w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o: