Pierwsza niespodzianka w kwal. do igrzysk olimpijskich. Czarny koń przegrywa

Reprezentacja Czech niespodziewanie pokonała Dominikanę 3:2 (25:21, 21:25, 25:21, 24:26, 15:12) w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Dominikanki są jednymi z faworytek do uzyskania awansu na turniej w Paryżu, a przegrały już na początku.

W sobotę 16 września rozpoczęły się zmagania w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w 2024 roku. W grupie A poza Serbią i Chinami w roli "czarnego konia" do awansu wskazywano reprezentację Dominikany. Ekipa z dziesiątego miejsca żeńskiego rankingu FIVB w pierwszym meczu podjęła niżej notowane Czeski z 17. lokaty. 

Zobacz wideo Brutalna prawda o Fernando Santosie. Śmiech na sali

Dominikana przegrywa w pierwszym meczu. Czeski lepsze w pięciosetowym boju

Już w pierwszym secie spotkania dość niespodziewanie przewagę zaczęły uzyskiwać Czeszki i tylko na chwilę Dominikanki były w stanie przejąć inicjatywę. W końcówce to znów Czechy grały pewniej i finalnie triumfowały 25:21. W drugiej partii sytuacja była niemal identyczna, ale w drugą stronę. W pewnym momencie Dominikanki roztrwoniły pięciopunktową przewagę, by tuż przed końcem zbudować prowadzenie na nowo i wygrać 25:21.

Inaczej kształtował się set trzeci, w którym najpierw prowadziły faworytki, a następnie to Czeszki podkręciły tempo. Miały nawet osiem punktów przewagi, ale ta w końcówce stopniała i dała im wygraną 25:21. 

W czwartej partii Dominikana była w trudnym położeniu, a rywalki utrzymywały drobną przewagę do samego końca. Przy stanie 24:23 miały nawet piłkę meczową, której nie wykorzystały. Wtedy Dominikanki zdobyły trzy punkty z rzędu i wygrały 26:24, doprowadzając do tie-breaka. 

W decydującej partii to Czeszki szybko przejęły inicjatywę i nie oddały jej do końca, pomimo roztrwonienia sześciopunktowego prowadzenia. Finalnie to zespół skazywany na porażkę wygrał 3:2 i dopisał dwa punkty do tabeli grupy A, w której zajmuje drugie miejsce za Serbkami. Dominikana z jednym punktem jest trzecia.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jeśli Dominikanki chcą walczyć o awans na igrzyska olimpijskie, będą musiały poprawić grę w kolejnych meczach. Następny z nich już w niedzielę 17 września o godzinie 7:00 z Kanadą. Z kolei Czeszki o 4:00 zmierzą się z Holenderkami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA