Wszystko jasne! Oto pary 1/8 finału ME siatkarek. Polki poznały rywalki

Serbki rozbiły 3:0 (25:13, 25:13, 25:17) Belgijki w ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy. Oznacza to, że mistrzynie świata wygrały grupę A, w której Polki zajęły drugą lokatę. Po decydujących spotkaniach tej fazy poznaliśmy pary, które powalczą o awans do ćwierćfinału imprezy.

Czwartek był ostatnim dniem rywalizacji w fazie grupowej mistrzostw Europy siatkarek. Udanie tę fazę turnieju zakończyły Polki, które pokonały 3:1 Ukrainki i przypieczętowały awans do 1/8 finału. W ostatnim meczu w "polskiej" grupie liderujące Serbki zmierzyły się z Belgijkami. Po tym starciu rozstrzygnęła się kwestia dalszej drabinki turnieju.

Zobacz wideo Polka zachwycona Usykiem. "Wygląda, jakby unosił się nad matą ringu"

Serki z pewnym zwycięstwem nad Belgijkami, zwycięstwo w grupie przypieczętowane

Potencjalna porażka Serbek w trzech setach oznaczałaby, że grupę A wygrają Polki. Taki scenariusz był jednak mało prawdopodobny, co mistrzynie świata potwierdziły już w pierwszym secie. Serbki szybko udowodniły wyższość nad rywalkami i budowały coraz większą przewagę, rozbijając gospodynie do 13. Druga partia miała dokładnie taki sam przebieg, a faworytki ponownie oddały przeciwniczkom tylko 13 punktów. Najwięcej walki było w trzeciej odsłonie, jednak Serbki nie dały już sobie wyrwać zwycięstwa, pewnie wygrywając 3:0 (25:13, 25:13, 25:17).

Serbki zostały tym samym niepokonane i z kompletem 15 punktów wygrały "polską" grupę. Zawodniczki Stefano Lavariniego zajęły drugie miejsce z dorobkiem 12 punktów i czterema zwycięstwami na koncie. Podium uzupełniły Ukrainki (9 pkt), a za nimi uplasowały się Belgijki (6 pkt) i to właśnie te cztery drużyny zameldowały się w 1/8 finału.

Końcowa tabela grupy A na ME:

 1. Serbia - 15 pkt, 5 zwycięstw, bilans setów 15:2
 2. Polska - 12 pkt, 4 zwycięstwa, 13:5
 3. Ukraina - 9 pkt, 3 zwycięstwa, 10:7
 4. Belgia - 6 pkt, 2 zwycięstwa, 6:10
 5. Słowenia - 3 pkt, 1 zwycięstwo, 5:12
 6. Węgry - 0 pkt, 0 zwycięstw 2:15

Znamy pary 1/8 finału mistrzostw Europy kobiet

Spotkania fazy grupowej wyłoniły 16 drużyn, które awansowały do fazy pucharowej. Najlepiej w ostatnich dniach zaprezentowały się Serbki, Włoszki, Turczynki i Holenderki, które wygrały grupy z kompletem zwycięstw. To sprawia, że w 1/8 finału zmierzą się one ze słabszymi drużynami.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Podział na pary 1/8 wyglądał następująco. Grupa A skrzyżowała się z grupą C, a zespoły z grupy B połączyły się z grupą D. Na tej podstawie Polki poznały pierwsze rywalki w fazie pucharowej. Będą nimi Niemki, czyli trzecia drużyna grupy C. Dalszy układ drabinki nie jest już tak korzystny, bowiem w ćwierćfinale zawodniczki Lavariniego najpewniej trafią na Turczynki.

Pary 1/8 finału mistrzostw Europy siatkarek:

 • Holandia - Szwajcaria
 • Bułgaria - Słowacja
 • Serbia - Szwecja
 • Czechy - Ukraina
 • Włochy - Hiszpania
 • Francja - Rumunia
 • Turcja - Belgia
 • Polska - Niemcy
Więcej o: