Świderski ma znakomite wieści dla polskich kibiców. Chodzi o finał Ligi Mistrzów

Łukasz Jachimiak
Jastrzębski Węgiel wygrał 3:1 z Halkbankiem Ankara, a Zaksa Kędzierzyn-Koźle wygrała 3:1 z Perugią w pierwszych półfinałach Ligi Mistrzów siatkarzy. Polskie kluby są coraz bliżej finału, który ma się odbyć 20 maja w Turynie. A może jednak w Katowicach? Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski w rozmowie ze Sport.pl zdradza, że jest taki pomysł.

W środę rozegrano pierwsze półfinałowe mecze Ligi Mistrzów siatkarzy. Najpierw Jastrzębski Węgiel wygrał za trzy punkty w Ankarze z Halkbankiem, następnie to samo przed własną publicznością zrobiła Zaksa Kędzierzyn-Koźle w starciu z Perugią. Za tydzień w rewanżach polskie kluby mogą nawet przegrać 2:3, a i tak awansują do wielkiego finału.

Zobacz wideo Koniec marzeń Skry Bełchatów o play-offie. Gruszczyński: Przychodząc tutaj, miałem takie marzenie, że uda się tam zagrać

Finał Ligi Mistrzów jest planowany na 20 maja. Ma się odbyć w Turynie. Ale - jak się dowiadujemy - lokalizacja może się zmienić!

ZAKSA Kędzierzyn Koźle i Jastrzębski Węgiel w Lidze Mistrzów siatkarzy To nie sen, nie do wiary! Tego historia jeszcze nie widziała. Cztery sety od nierealnego marzenia

Oto fragment rozmowy z prezesem PZPS-u Sebastianem Świderskim, która wkrótce w całości ukaże się na Sport.pl:

Łukasz Jachimiak: Czy jako szef polskiej siatkówki czyni już pan może starania, żeby finał Ligi Mistrzów przenieść z Turynu do na przykład katowickiego Spodka?

Sebastian Świderski: Ha, ha, nie, nie czynię takich starań z jednego względu - najpierw musi się wydarzyć to, na co liczymy po pierwszych półfinałach. Jesteśmy jedną nogą w polskim finale, ale wiele razy sport pokazywał, że ten jeden, ostatni krok, to wcale nie tak mało. Niech więc się najpierw to stanie, a jak się stanie, to będziemy myśleć. Ale proszę pamiętać, że finał jest łączony, organizator bierze dwa mecze - finał Ligi Mistrzów i finał Ligi Mistrzyń. W półfinałach Ligi Mistrzyń obok trzech klubów z Turcji jest włoska Novara z trenerem naszej reprezentacji Stefano Lavarinim. Poczekajmy, dajmy tym dziewczynom powalczyć o wielki finał, bo jak awansują, to raczej Włosi nie będą nam chcieli oddać wydarzenia.

Prawdę mówiąc, tylko żartowałem z tym Spodkiem, ale widzę, że trafiłem!

- Tak, jest taki temat na rzeczy. Wyszło to od ligi, padła taka propozycja na spotkaniu z jej prezesem. Ale niech się najpierw wszystko wyjaśni, poznajmy finalistów Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń i jeśli pojawi się realna szansa, to będziemy działać.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Sir Safety Perugia, Liga Mistrzów siatkarzy Bohater ZAKSY ostrzega przed rewanżem o finał LM. "Zaczniemy od wyniku 0:0"

Zaksa z szansą na trzeci triumf z rzędu

Przypomnijmy, że Zaksa Kędzierzyn-Koźle to zwycięzca Ligi Mistrzów z 2021 i 2022 roku. Gdyby wygrała rozgrywki i w tym roku, zapewniłaby sobie szczególne miejsce w 63-letniej historii rywalizacji o klubowe mistrzostwo Europy. Co najmniej trzy triumfy z rzędu miały dotąd tylko CSKA Moskwa (1973, 1974 i 1975 rok oraz 1986, 1987, 1988 i 1989 rok), Modena (1996, 1997 i 1998 rok), Trentino (2009, 2010 i 2011 rok) oraz Zenit Kazań (2015, 2016, 2017 i 2018 rok).

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Sir Safety Perugia, Liga Mistrzów siatkarzy "Nokaut, który boli". Włosi w szoku po wielkim zwycięstwie ZAKSY. Wskazali bohatera

Natomiast dla Jastrzębskiego Węgla już awans do finału byłby największym sukcesem w historii. Gdyby w finale Ligi Mistrzów zmierzyły się dwie polskie drużyny, z pewnością dla ich kibiców Katowice byłyby lokalizacją o wiele lepszą niż Turyn.

Więcej o: