Walka o awans na igrzyska coraz bliżej Polski. Możliwe sensacyjne rozwiązanie

Jakub Balcerski
Nie dwa, a jeden siatkarski turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Paryżu może się odbyć w Polsce. Jak dowiedział się Sport.pl, Polski Związek Piłki Siatkowej jest blisko organizacji kwalifikacji olimpijskich dla siatkarek.

- Jesteśmy w grze o wiele przyszłorocznych turniejów - usłyszeliśmy niedawno od jednego z najważniejszych działaczy PZPS-u. - Nie chcemy o tym na razie dyskutować. Powiem tylko, że idziemy ostro - tak brzmiała odpowiedź, gdy dopytywaliśmy, czy chodzi o wszystkie możliwe imprezy: finał Ligi Narodów siatkarzy, a także turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich dla obu reprezentacji.

Zobacz wideo Najgorszy start Zaksy od ośmiu lat. "Odszedł od nas najlepszy siatkarz świata"

Turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Polsce? Tak, ale raczej tylko siatkarek

Teraz wiemy już, że w przyszłym roku Ergo Arena w Gdańsku będzie miejscem rozegrania zakończenia rywalizacji w Lidze Narodów panów. To już kolejny organizacyjny sukces PZPS-u, ale co z kolejnymi imprezami - kluczowymi dla przyszłego sezonu kwalifikacjami olimpijskimi?

Jak dowiedział się Sport.pl, PZPS jest blisko porozumienia z FIVB w sprawie organizacji turnieju kwalifikacyjnego kobiet. Za to w Polsce raczej nie odbędzie się rywalizacja mężczyzn.

Turniej finałowy Ligi Narodów 2023 zostanie rozegrany w Gdańsku. Na zdjęciu mecz Polska - Słowenia z turnieju fazy grupowej LN w 2022 rokuFIVB wcale nie pominęła Polski. Wielki zwrot. Siatkarskie święto w Gdańsku

PZPS "chce pomóc" polskim siatkarkom. "Jest trudno"

- Chcemy pomóc naszym zawodniczkom. Sytuacja męskiej kadry jest lepsza, mają wysoką pozycję w rankingu, więc nie mamy wielkich wątpliwości co do awansu na igrzyska. W przypadku dziewczyn jest dobrze, ale stwierdziliśmy, że tym bardziej można to wykorzystać i postawiliśmy na chęć zorganizowania turnieju już w tym okresie, zwłaszcza że nie wiemy, jak będzie wyglądał potencjał naszej kadry w kolejnych latach - słyszymy tłumaczenie ze związku.

A jak wyglądają negocjacje dotyczące szczegółów kwalifikacji olimpijskich? - Jest trudno. Negocjujemy z miastami, ale nawet rok przed imprezą mają już wiele terminów zarezerwowanych. I to niestety nie są wydarzenia, które łatwo przełożyć, zarówno ze względu na ich specyfikę, jak i koszta organizacji - przekazuje jeden z działaczy.

Najlepsze możliwe losowanie polskich siatkarzy. Ominął ich rewanż za finał MŚNajlepsze możliwe losowanie polskich siatkarzy. Ominął ich rewanż za finał MŚ

Gdzie miałby się odbyć turniej siatkarek? Możliwe sensacyjne rozwiązanie

Według informacji Sport.pl turniej może odbyć się na Śląsku. To z tamtejszymi halami - Areną Gliwice, czy Spodkiem w Katowicach - ma negocjować związek. Taki pomysł na pewno spodobałby się trenerowi kadry siatkarek Stefano Lavariniemu. - To dla mnie wyjątkowe miejsce. Gdy tu wchodzę, widzę, jak wielka, fantastyczna jest ta hala i od pierwszego sparingu z Niemkami w maju chciałem tu wrócić - mówił Włoch po zakończeniu tegorocznych mistrzostw świata w Gliwicach.

Aktywna w czasie sezonu reprezentacyjnego w przyszłym roku chciała być także Łódź i tamtejsi działacze zapewniali, że przyglądają się możliwościom współpracy z PZPS-em ws. organizacji poszczególnych turniejów. Związek myśli też, żeby być może nieco rozbić rywalizację - na większą i mniejszą halę, co byłoby możliwe właśnie w Łodzi - w zbudowanych tuż obok siebie kilkunastotysięcznej Atlas Arenie i mieszczącej nieco ponad 3000 osób Sport Arenie.

Mecz Onico - Zaksa w finale PlusLigi rozgrywany na TorwarzeDeroo zwierza się Rosjanom z czasów gry w Polsce. "Oszukiwał mnie i innych"

A na Śląsku? Jest jedna dość zaskakująca, wręcz sensacyjna opcja. Podobno chodzi o halę w Sosnowcu - prawdopodobnie nie tę używaną przez wiele lat, położoną na ulicy Żeromskiego, a zupełnie nowy obiekt w Zagłębiowskim Parku Sportowym. Jego otwarcie zaplanowane jest na wiosnę 2023 roku.

Turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Paryżu zaplanowano od 16 do 24 września. Panowie o awans powalczą za to w dniach 30 września - 8 października.

Więcej o: