FIVB wcale nie pominęła Polski. Wielki zwrot. Siatkarskie święto w Gdańsku

Jakub Balcerski
To już pewne: finały Ligi Narodów siatkarzy w 2023 roku odbędą się w Ergo Arenie w Gdańsku. To wielki zwrot sytuacji po decyzji Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB), która nie przyznała Polsce żadnego turnieju fazy grupowej rozgrywek. Okazuje się, że Polski Związek Piłki Siatkowej miał w tej kwestii wszystko pod kontrolą.

11 listopada FIVB ogłosiło gospodarzy fazy grupowej Ligi Narodów 2023. Nie było wśród nich Polski i stało się jasne, że po raz pierwszy od 25 lat w normalnych okolicznościach te rozgrywki w takiej formie nie zagoszczą w naszym kraju. Pozostawała jedna możliwość organizacji LN w Polsce: turniej finałowy, którego organizatorów FIVB miała ogłosić w grudniu.

Zobacz wideo Najgorszy start Zaksy od ośmiu lat. "Odszedł od nas najlepszy siatkarz świata"

Gdańsk organizatorem finałów siatkarskiej Ligi Narodów w 2023 roku

"Miasto Gdańsk zaprasza na Siatkarską Ligę Narodów 2023 – szczegóły wkrótce…" - taki tajemniczy wpis pojawił się jednak na profilu PZPS-u na Facebooku już w sobotę, osiem dni po poprzednim ogłoszeniu FIVB. Można się domyślać, co to oznacza, ale dodatkowo potwierdziliśmy tę informację w związku. I to już pewne: Gdańsk zostanie miastem-gospodarzem finałów Ligi Narodów w 2023 roku.

- Mówienie o tym, że zostaliśmy pominięci przez FIVB nie miało sensu. Mamy pakietowe umowy na dziesięć lat do przodu i mieliśmy zapewniony turniej finałowy w przyszłości. Zdecydowaliśmy się go rozegrać w Ergo Arenie w przyszłym roku - słyszymy z PZPS-u. 

FIVB wcale nie pominęła Polski. Pierwszy taki turniej od sześciu lat

FIVB zatem wcale nie pominęła Polski, a brak turnieju fazy grupowej PZPS wynagrodził sobie w najlepszy możliwy sposób, jak zapowiadaliśmy kilka godzin po decyzji władz światowej siatkówki. Brak turnieju początkowej części rozgrywek w Polsce faktycznie mógł zmartwić kibiców i całe siatkarskie środowisko, ale organizacja zakończenia przyszłorocznej Ligi Narodów w Gdańsku to już wyjątkowa informacja.

Ostatni raz, gdy tego typu impreza odbyła się w naszym kraju, to 2016 rok i mecze zorganizowane w Krakowie. Wówczas było to jednak Final Six, a nie jak teraz Final 8. Polska przegrała wtedy oba mecze finałowych zmagań z Serbią i Francją, kończąc turniej bez awansu do półfinału. W przyszłym roku w Gdańsku turniej będzie miał formę fazy play-off, zaczynając od ćwierćfinałów.

W zeszłym roku w Ergo Arenie zorganizowano jeden turniej fazy grupowej, w którym polscy siatkarze zagrali ze Słowenią, Holandią, Chinami i Iranem. Turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy 2023 zaplanowano na dni 19-23 lipca. Obecnym zwycięzcą rozgrywek są Francuzi, którzy w finale pokonali Amerykanów. Polacy zdobyli brązowy medal.

Więcej o: