FIVB wcale nie pominęła Polski. Wielki zwrot. Siatkarskie święto w Gdańsku

Jakub Balcerski
To już pewne: finały Ligi Narodów siatkarzy w 2023 roku odbędą się w Ergo Arenie w Gdańsku. To wielki zwrot sytuacji po decyzji Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB), która nie przyznała Polsce żadnego turnieju fazy grupowej rozgrywek. Okazuje się, że Polski Związek Piłki Siatkowej miał w tej kwestii wszystko pod kontrolą.

11 listopada FIVB ogłosiło gospodarzy fazy grupowej Ligi Narodów 2023. Nie było wśród nich Polski i stało się jasne, że po raz pierwszy od 25 lat w normalnych okolicznościach te rozgrywki w takiej formie nie zagoszczą w naszym kraju. Pozostawała jedna możliwość organizacji LN w Polsce: turniej finałowy, którego organizatorów FIVB miała ogłosić w grudniu.

Zobacz wideo Najgorszy start Zaksy od ośmiu lat. "Odszedł od nas najlepszy siatkarz świata"

Gdańsk organizatorem finałów siatkarskiej Ligi Narodów w 2023 roku

"Miasto Gdańsk zaprasza na Siatkarską Ligę Narodów 2023 – szczegóły wkrótce…" - taki tajemniczy wpis pojawił się jednak na profilu PZPS-u na Facebooku już w sobotę, osiem dni po poprzednim ogłoszeniu FIVB. Można się domyślać, co to oznacza, ale dodatkowo potwierdziliśmy tę informację w związku. I to już pewne: Gdańsk zostanie miastem-gospodarzem finałów Ligi Narodów w 2023 roku.

- Mówienie o tym, że zostaliśmy pominięci przez FIVB nie miało sensu. Mamy pakietowe umowy na dziesięć lat do przodu i mieliśmy zapewniony turniej finałowy w przyszłości. Zdecydowaliśmy się go rozegrać w Ergo Arenie w przyszłym roku - słyszymy z PZPS-u. 

Mecz Onico - Zaksa w finale PlusLigi rozgrywany na TorwarzeDeroo zwierza się Rosjanom z czasów gry w Polsce. "Oszukiwał mnie i innych"

FIVB wcale nie pominęła Polski. Pierwszy taki turniej od sześciu lat

FIVB zatem wcale nie pominęła Polski, a brak turnieju fazy grupowej PZPS wynagrodził sobie w najlepszy możliwy sposób, jak zapowiadaliśmy kilka godzin po decyzji władz światowej siatkówki. Brak turnieju początkowej części rozgrywek w Polsce faktycznie mógł zmartwić kibiców i całe siatkarskie środowisko, ale organizacja zakończenia przyszłorocznej Ligi Narodów w Gdańsku to już wyjątkowa informacja.

Najlepsze możliwe losowanie polskich siatkarzy. Ominął ich rewanż za finał MŚNajlepsze możliwe losowanie polskich siatkarzy. Ominął ich rewanż za finał MŚ

Ostatni raz, gdy tego typu impreza odbyła się w naszym kraju, to 2016 rok i mecze zorganizowane w Krakowie. Wówczas było to jednak Final Six, a nie jak teraz Final 8. Polska przegrała wtedy oba mecze finałowych zmagań z Serbią i Francją, kończąc turniej bez awansu do półfinału. W przyszłym roku w Gdańsku turniej będzie miał formę fazy play-off, zaczynając od ćwierćfinałów.

Nikola Grbić, trener reprezentacji Polski w siatkówceTo byłby szokujący krok Grbicia. Polacy "odpuszczą" ME siatkarzy?

W zeszłym roku w Ergo Arenie zorganizowano jeden turniej fazy grupowej, w którym polscy siatkarze zagrali ze Słowenią, Holandią, Chinami i Iranem. Turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy 2023 zaplanowano na dni 19-23 lipca. Obecnym zwycięzcą rozgrywek są Francuzi, którzy w finale pokonali Amerykanów. Polacy zdobyli brązowy medal.

Więcej o: