Najlepsze możliwe losowanie polskich siatkarzy. Ominął ich rewanż za finał MŚ

Jakub Balcerski
Reprezentacja Polski siatkarzy poznała pierwszych rywali na przyszłorocznych mistrzostwach Europy. To jedna z najłatwiejszych grup na wielkich imprezach w ostatnich latach. Za zespół, który może powalczyć z wicemistrzami świata, można uznawać praktycznie tylko jedną drużynę.

Tegoroczne srebro mistrzostw świata to pierwszy tak duży sukces drużyny Nikoli Grbicia i na pewno rozbudziło apetyty fanów na zdobycie kolejnych medali wielkich imprez. W 2023 roku reprezentacja Polski - poza Ligą Narodów i kwalifikacjami olimpijskimi - rozegra mistrzostwa Europy.

Zobacz wideo Najgorszy start Zaksy od ośmiu lat. "Odszedł od nas najlepszy siatkarz świata"

Polacy ominęli rewanż za finał MŚ. Zagrają tylko z jednym silnym rywalem

Losowanie fazy grupowej rozgrywek w Neapolu wyłoniło pierwsze drużyny, z którymi zmierzą się Polacy. I trudno nie cieszyć się z zestawu rywali, który trafił się kadrze Nikoli Grbicia. Mogła pojawić się obok Włochów w grupie A i rozegrać rewanż finału mistrzostw świata, ale trafiła na dużo słabszą grupę.

Rywalami Polaków będą Macedonia Północna, Czarnogóra, Holandia, Czechy oraz Dania. Z tego grona na najtrudniejszego przeciwnika wyglądają oczywiście Holendrzy ze znakomitym atakującym, Nimirem Abdel-Azizem. Dość mocni powinni być także Czesi, którzy na poprzednim Euro ograli mistrzów olimpijskich, Francuzów w 1/8 finału turnieju. Reszta grupy C to jednak zespoły o klasę gorsze od Polaków. Do kolejnej fazy turnieju awansują cztery najlepsze drużyny każdej grupy.

Jeden wielki hit pierwszej fazy ME siatkarzy. Tak wyglądają grupy

W pozostałych grupach emocje wzbudzą na pewno mecze Włochów z Serbami w grupie A, czy rywalizacja Słoweńców z Ukraińcami (oba zespoły mierzyły się w ćwierćfinale MŚ). Ciekawie zapowiada się także mecz Francuzów z Turkami, którzy w ostatnim czasie wydają się bardzo rozwijać w męskiej siatkówce.

Grupy ME siatkarzy 2023:

  • Grupa A: Włochy, Szwajcaria, Serbia, Niemcy, Belgia, Estonia
  • Grupa B: Bułgaria, Finlandia, Słowenia, Ukraina, Chorwacja, Hiszpania
  • Grupa C: Macedonia Północna, Czarnogóra, Polska, Holandia, Czechy, Dania
  • Grupa D: Izrael, Rumunia, Francja, Turcja, Portugalia, Grecja

Turniej mężczyzn zaplanowano na dni 28 sierpnia - 16 września. Mecze polskiej grupy odbędą się w Skopje. Pozostałe spotkania zaplanowano w Warnie (Bułgaria, grupa B), Tel Awiwie (Izrael, grupa D) i Perugii, Rzymie, Barii lub Anconie (Włochy, grupa A). Dalsza część turnieju odbędzie się już w całości we Włoszech, finały zaplanowano w Bolonii. Obecni mistrzowie Europy to Włosi, którzy rok temu po tie-breaku pokonali w finale Słoweńców.

Więcej o: