Siatkarska potęga wyrzucona z igrzysk olimpijskich 2024. Jedyna słuszna decyzja

Siatkarze i siatkarki reprezentacji Rosji nie wezmą udziału w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Taką informację podał w czwartek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Obie reprezentacje nie znalazły się na liście uczestników turniejów kwalifikacyjnych. Nie podano oficjalnych powodów takiej decyzji, ale oczywiście są one znane: męska i żeńska reprezentacja Rosji nie są mile widziane na wielkich turniejach. To efekt wciąż trwającego ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę.

Zobacz wideo Superpuchar siatkarzy. ZAKSA nie przełamała się po druzgocącej porażce w Nysie

Rosja - Ukraina, mistrzostwa Europy, siatkówkaTo już pewne. Cios w samo serce Rosjan. Czerwone światło

MKOl nie chce Rosji i Białorusi

W lutym tego roku zalecił, żeby niedopuszczać sportowców z Rosji i Białorusi do rozgrywek ze względu na trwającą wojnę. - Obecna wojna na Ukrainie stawia ruch olimpijski przed dylematem. Podczas gdy sportowcy z Rosji i Białorusi mogliby nadal uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, wielu sportowców z Ukrainy nie może tego zrobić z powodu ataku na ich kraj" - można było przeczytać w oświadczeniu.

Męska reprezentacja Rosji to potęga w siatkówce. Od 2000 roku na kolejnych igrzyskach zajmowała 2. miejsce (Sydney), 3. w Atenach i Pekinie, 1. w Londynie, 4. w Rio de Janeiro i 2. w Tokio (jako Rosyjski Komitet Olimpijski).

W męskim turnieju kwalifikacyjnym zagrają: Polska, Argentyna, Belgia, Bułgaria, Brazylia, Czechy, Chiny, Egipt, Finlandia, Holandia, Iran, Japonia, Katar, Kanada, Kuba, Meksyk, Niemcy, Stany Zjednoczone, Serbia, Słowenia, Ukraina, Turcja, Tunezja i Włochy. Te 24 drużyny (awans mają zapewniony gospodarze - Francuzi) zagrają w trzech grupach po osiem zespołów. Dwie najlepsze z każdej grupy awansują do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Przepustkę otrzymają również pięć najlepszych drużyn z Ligi Narodów.

Tomasz FornalTomasz Fornal skradł serca fanów. "Fenomen społeczny"

Igrzyska Olimpijskie odbędą się w dniach 26 lipca-11 sierpnia przyszłego roku.

Więcej o: